Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 marca 201908:08

Na szlaku sztuki. O technikach artystycznych od antyku po współczesność

Na szlaku sztuki. O technikach artystycznych od antyku po współczesność - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Dla wszystkich, którzy przewędrowali z nami do jaskini do salonu, a także dla tych, którzy chcieliby dopiero rozpocząć peregrynacje po nieskończonym świecie sztuki – przygotowaliśmy nowy cykl, który pozwoli pogłębiać i rozwijać twórcze pasje. „Na szlaku sztuki…”, przybliży techniki artystyczne jakie napotkać możemy w różnych stylach i epokach.

Od układania mozaik po akwarelę. Od sztuki światłocienia po symbolizm. Od pointylizmu po dripping. Zajęcia prowadzić będzie Marta Keler – malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Spotkania realizowane będą w dwu odsłonach z przeznaczeniem dla dwu grup wiekowych – dzieci wraz z rodzicami oraz młodzieży i dorosłych. Spotkania w ramach cyklu odbywać się będą raz w miesiącu, w sobotę. Na godz. 11.30 zapraszamy dzieci od 5 do 12 lat wraz z rodzicami lub opiekunami, na godz. 13.30 – młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe. Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Harmonogram spotkań:

Sobota, 23 marca 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Świat antycznych bohaterów. Malarstwo czarno i czerwonofigurowe

Podczas spotkania przeniesiemy się do świata antycznych herosów. Poznamy starożytnych bohaterów z licznych przedstawień na greckich wazach, oraz dowiemy się, w jaki sposób ozdabiano dawne naczynia. Czym różnią się techniki malarstwa czarno i czerwonofigurowego? Ilu pomocników miał malarz Andokides? W części warsztatowej, czerpiąc inspirację z greckiej kultury, stworzymy własne czerwonofigurowe mityczne opowieści.

Sobota, 27 kwietnia 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Mozaika. Biznacjum i Wenecja

Wyjątkowa technika, która swoją świetność przeżywała w starożytności i średniowieczu, ale… czy to oznacza, że dziś już nie tworzy się mozaik? Poznamy najstarsze i najnowsze mozaiki, dowiemy się co oznacza Opus barbaricum oraz Opus segmentatum. Palmy, zwierzęta, portrety, legendy ludowe… Jakie jeszcze tematy towarzyszyły tej technice? Na koniec sami wykonamy mozaiki.

Sobota, 25 maja 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Kontrast i światłocień Caravaggia

Jakiego przewrotu w malarstwie dokonał „najsłynniejszy malarz Rzymu”? Podczas zajęć poznamy tego wybitnego twórcę, który był nie tylko fascynującym, ale i niebezpiecznym człowiekiem. Bazując na jego dziełach zgłębimy znaczenia pojęć kontrastu i światłocienia. W części warsztatowej wykonamy martwe natury na specjalnie zabarwionym podłożu, tak aby utrzymać je w kolorystyce właściwej dla baroku.

Sobota, 15 czerwca 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Emocje w pejzażu – malujemy akwarelą.

Wraz z końcem XVIII w. w sztuce i literaturze kiełkuje romantyzm. Emocje w obrazach wychodzą na pierwszy plan, a ich ukazaniu często służy gwałtowność i nieprzewidywalność natury. Czego poszukiwali romantycy i jaki wpływ miało to na dalszy rozwój malarstwa? O tym porozmawiamy podczas zajęć, a na koniec słuchając utworów Fryderyka Chopina zainspirowani melodią stworzymy akwarelowy pejzaż.

Sobota, 28 września 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Obraz-tajemnica. Sztuka symbolizmu

Nie wszystko można wyrazić za pośrednictwem słów. I tu z pomocą przychodzą nam symbole. Czym są i jak je rozumieć? Czym symbol różni się od alegorii? Do czego odnosi? W trakcie zajęć przybliżymy obrazy twórców, w których dziełach przemawiają symbole, przybliżając nam zagadkę rzeczywistości, do której można dotrzeć tylko za ich pośrednictwem – z pomocą intuicji, tajemnych sił podświadomości, nieoczekiwanych skojarzeń. Przywołamy dzieła Gustawa Moreau i Gustawa Klimta, poszukamy znaczeń ukrytych na płótnach polskich symbolistów – Jacka Malczewskiego, Zenona Przesmyckiego oraz Stanisława Wyspiańskiego. Na koniec, posługując się techniką pastelu, stworzymy własną pracę, do której kluczem będzie symbol.

Sobota, 26 października 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Teoria koloru według Goerges’a Seurata. Puentylizm.

W poprzednim cyklu wielokrotnie omawialiśmy koło barw oraz relacje między kolorami dopełniającymi. Jednak pierwsze kierunki w sztuce, które zajęły się tak dogłębnie teorią koloru: impresjonizm oraz postimpresjonizm nadal skrywają przed nami wiele tajemnic. Tym razem przyjrzymy się dziełom Georges’a Seurata, twórcy metody puentylizmu. Nabyta wiedza pomoże nam stworzyć równie świetliste dzieło malarskie, jak jego prace, a zamiast pędzli, do malowania posłużą nam… patyczki do uszu.

Sobota, 30 listopada 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Wiek XX i nowe techniki artystyczne – kolaż z Picassem

Skąd wzięło się słowo „kolaż” oraz jakie nowe możliwości twórcze nam ta technika oferuje? Kto stworzył pierwszy kolaż? Poszukamy różnych odmian tej techniki oraz prześledzimy jej rozwój na przestrzeni wieków aż do czasów współczesnych. Na dłużej zatrzymamy się na dziełach Braque’a i Picassa, artystów, których kolaż był ulubioną techniką. Z myślą o części warsztatowej zabierzcie ze sobą papiery i serwetki o ciekawych wzorach lub stare gazety;)

Sobota, 14 grudnia 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Action painting, dripping?

W XX wieku wielu artystów odeszło od sztuki figuratywnej, poszukując własnego stylu, by wyrazić siebie. Jednym z nich był Jackson Pollock, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Uprawiał malarstwo gestu, a jego inspiracją była twórczość ludzi z czasów prehistorycznych. Czy więc sztuka zatoczyła krąg? Z salonowej kanapy tęsknie spoglądamy w stronę wejścia do jaskini? W trakcie zajęć my również spróbujemy wyzwolić z siebie pierwotne siły twórcze. Rozłożymy nasze obrazy na ziemi i z zamkniętymi oczami przeniesiemy emocje na papier.

Termin i miejsce:
Spotkanie pierwsze: sobota, 23 marca 2019, Willa Caro, godz. 11.30 – dla dzieci od lat 5 do 12 z opiekunami oraz godz. 13.30 – dla młodzieży od lat 13 i osób dorosłych

Koszt udziału w zajęciach 1 zł od osoby
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Autor: Muzeum w Gliwicach, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 stycznia 202512:32

Wybuch gazu w Łęgu. Na miejscu działało siedem zastępów strażaków

Wybuch gazu w Łęgu. Na miejscu działało siedem zastępów strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KP PSP Racibórz, Kamil Kania
Reklama
Aktualności19 stycznia 202509:33

Planowane wyłączenia prądu w Raciborzu i okolicach [LISTA MIEJSCOWOŚCI]

Planowane wyłączenia prądu w Raciborzu i okolicach [LISTA MIEJSCOWOŚCI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W najbliższych dniach mieszkańcy Raciborza oraz okolicznych miejscowości muszą się liczyć z planowanymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram.

red., fot. Tauron/mat. prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 stycznia 202520:39

Kłęby dymu na klatce schodowej budynku przy Londzina

Kłęby dymu na klatce schodowej budynku przy Londzina - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Maksymilian Idziak
Reklama
Sport19 stycznia 202503:01

Futsal. Galaktyczni sprzątnęli Bałagan [FOTO]

Futsal. Galaktyczni sprzątnęli Bałagan [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotni (18.01) wieczór w hali OSIR rozegrano trzy mecze Halowej Ligi Piłki Nożnej. Dwa pojedynki I ligi i jedno spotkanie II ligi. Sprawdź wyniki i kto wpisał się na listę strzelców.

(greh)
Aktualności19 stycznia 202521:25

Łuna ognia na Pomnikowej. Spłonęły trzy kontenery [FOTO]

Łuna ognia na Pomnikowej. Spłonęły trzy kontenery [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Łuna ognia, która pojawiła się przed godziną 21 na osiedlu przy Pomnikowej w Raciborzu przykuła uwagę mieszkańców okolicznych budynków. Powodem był pożar w wiacie śmietnikowej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Sport18 stycznia 202523:43

Piłkarska rywalizacja rocznika 2016. Kolejny turniej fundacji Junior Trening [FOTO]

Piłkarska rywalizacja rocznika 2016. Kolejny turniej fundacji Junior Trening [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 18 stycznia, hala OSiR Racibórz przy ul. Łąkowej tętniła życiem już od wczesnych godzin porannych. Wszystko za sprawą emocjonującego turnieju piłkarskiego, dedykowanego zawodnikom z rocznika 2016. Organizatorem tego sportowego wydarzenia była Fundacja Junior Trening.

opr. (greh), fot. Jan Ptak
Sport19 stycznia 202501:14

Kolejny siatkarski dreszczowiec zakończony tie-breakiem [FOTO]

Kolejny siatkarski dreszczowiec zakończony tie-breakiem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po zeszłotygodniowej pięciosetowej batalii z Górnikiem Radlin, w której zawodnicy Klubu Siatkarskiego Racibórz zdołali odwrócić losy meczu, ostatecznie wygrywając po tie-breaku, w sobotę (18.01.) rozegrali kolejne spotkanie. Tym razem przeciwnikiem był KS Volley Miasteczko Śląskie. Niestety, nie był to mecz, który drużyna z Raciborza będzie wspominać zbyt dobrze.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.01.2025
16 stycznia 202519:30

Nasz Racibórz 17.01.2025

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.