Jednak galeria? Konsorcjum developerów i fundusz inwestycyjny chętne do przejęcia placu Długosza
Eko-Okna, jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, nie są jedyne, które myślą o nabyciu placu Długosza. Teren musi być wystawiony na przetarg nieograniczony, a do niego może stanąć każdy. Na rynku nie brak zamożnych inwestorów szukających takich lokalizacji. Ratusz ma więc twardy orzecz do zgryzienia. Taką nieruchomość jak pl. Długosza sprzedaje się bowiem tylko raz!
Z naszych informacji wynika, że chęć zakupu zgłasza grupa inwestorów - developerów. Zapis w planie przestrzennym mówi o usługach, a to umożliwia realizację np. galerii handlowej. Miasto ma tu ograniczone pole do manewru. Jeśli sprzeda teren, wówczas nie będzie miało wpływu na kształt funkcjonalny obiektu. Na środowej sesji powiedział to wyraźnie prezydent Dariusz Polowy, odnosząc się wtedy do planowanej inwestycji Eko-Okien [tutaj]. - Będzie to inwestycja prywatna, a zatem nie wszystkie życzenia miasta i radnych mogą być uwzględnione - oświadczył, zapewniając, że magistraccy prawnicy zastanawiają się jak zabezpieczyć interesy gminy.
Ratusz ma jednak twardy orzech do zgryzienia, bo jeśli pl. Długosza nabędzie kto inny (wystarczy, że przelicytuje w przetargu spółkę z Kornic), wówczas życzenia radnych w ogóle mogą nie być brane pod uwagę. W 2010 r., przypomnijmy, pl. Długosza został już raz sprzedany pod galerię za kwotę 8 mln zł [tutaj]. Kielecki Echo Investment nie przystąpił jednak do aktu notarialnego i stracił zaliczkę.
Teraz słychać, że tajemnicze konsorcjum, które współtworzy jeden z większych funduszy inwestycyjnych, mogłoby skomercjalizować obiekt pod działalność handlową, apartamenty i biura z parkingami, a także miniplex. Rozwiązywałoby to spółce Mówi Serwis problem z lokalizacją nowego kina w Raciborzu. Nie musiałaby wtedy zabiegać o teren przy Szewskiej-Młyńskiej, mając znacznie lepszą lokalizację w ścisłym centrum. Spółka nie musiałaby też inwestować w obiekt, wynajmując powierzchnie w galerii.
- Całość byłaby nie mniej efektowna architektonicznie od tego, co pokazały w lutym Eko-Okna. Zabraknie tylko ogrodu na dachu. Jest zbyt kosztowny w utrzymaniu - słyszymy. - Nie bagatelizowałbym tych doniesień. W Polsce brakuje tak atrakcyjnych terenów w centrach miast. Zasobni w gotówkę inwestorzy zaglądają już do mniejszych ośrodków, przykładem galeria Odrzańskie Ogrody w Kędzierzynie-Koźlu. Racibórz jest idealny. Mógłbym sobie nawet wyobrazić wdrożenie na parterze nowego formatu Biedronki [tutaj], zbliżonego do delikatesów - słyszymy od jednego z pośredników w obrocie nieruchomościami.
Na razie rynek czeka na ruch prezydenta. Na sesji Dariusz Polowy mówił, że droga do zabudowy pl. Długosza będzie długa. Niewykluczone, że problemem są właśnie obawy, iż do przetargu na kupno nieruchomości stanie więcej oferentów.
O innych wizjach na pl. Długosza pisaliśmy [tutaj].
(waw)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz