Kandydaci do nowego batalionu terytorialsów po zapoznaniu w Cieszynie
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczyna formowanie batalionu w Cieszynie. Ponad 40. kandydatów do służby w nowym batalionie wzięło właśnie udział w tak zwanym zapoznaniu.
Przyszli żołnierze OT podczas tak zwanego zapoznania dowiadują się jak wygląda 16. dniowe szkolenie podstawowe oraz szkolenia rotacyjne. W czasie wizyty
w jednostce mogą także zobaczyć obiekty szkoleniowe jak i zapoznać się z wyposażeniem „terytorialsa”. - Gdy usłyszałem od dowódcy batalionu jak będzie wyglądać nasza służba upewniłem się tylko w przekonaniu, że wstąpienie do WOT do bardzo dobra decyzja i już nie mogę się doczekać kiedy zostanę „terytorialsem” – mówił Piotr podczas zapoznania.
Jego kolega przyznał, że wcześniej nie zgłaszał się do Wojskowej Komendy Uzupełnień bo czekał na formowanie bataliony w Cieszynie. - Mieszkam w Bielsku – Białej i dojazdy na szkolenia rotacyjne aż do Gliwic bez samochodu byłyby trudne. Gdy tylko usłyszałem, że w końcu i w Cieszynie powstał batalion, natychmiast zgłosiłem się do WKU. – podkreśla Adam.
Tak zwane zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć swoje oczekiwania z rzeczywistością i poznać warunki pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.
W sumie tylko w tym tygodniu w tak zwanych zapoznaniach w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej udział wzięło blisko stu kandydatów na żołnierzy OT.
Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komendy Uzupełnień.
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie w 13 ŚBOT służy blisko 600 terytorialsów a brygada formuje kolejne bataliony – w Cieszynie a także w województwie opolskim. Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej to już blisko 22 tys. żołnierzy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany