20 lat Turnieju o Puchar Tymbarku. Ruszyły rozgrywki XX edycji!
7 października zakończyły się zapisy do tegorocznej edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Rozgrywki, w których w przeszłości grało ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych ruszyły właśnie po raz 20! Dziewczęta i chłopcy rozpoczęli rywalizację, która już po raz siódmy swój wielki finał będzie mieć na stadionie PGE Narodowy.
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” od blisko 20 lat przyczynia się do popularyzacji futbolu wśród dzieci i młodzieży z całej Polski. W rozgrywkach co sezon biorą udział chłopcy i dziewczęta ze wszystkich zakątków kraju.
20 lat minęło jak jeden mecz
W pierwszych edycjach Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” brało udział zaledwie kilka tysięcy dzieci. Dziś, po 20 latach, są to setki tysięcy uczestników, a rozgrywki urosły do miana największej imprezy piłkarskiej dla dzieci w Europie. W Turnieju zagrało do tej pory ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, a 8 byłych uczestników Turnieju gra w trwających eliminacjach do Euro 2020 w kadrze prowadzonej przez selekcjonera Jerzego Brzęczka. Mowa o: Arkadiuszu Miliku, Krzysztofie Piątku, Piotrze Zielińskim, Bartoszu Bereszyńskim, Damianie Kądziorze, Tomaszu Kędziorze, Krystianie Bieliku i Sebastianie Szymańskim.
Prawie 30 proc. uczestników Turnieju to dziewczynki, wśród których są utalentowane piłkarki, także reprezentantki kraju. Królowa strzelczyń XIII edycji – Natalia Wróbel została najmłodszą debiutantką w historii Ekstraligi kobiet, a najlepsza zawodniczka VII edycji – Paulina Dudek została najdroższą polską piłkarką, przechodząc do francuskiego klubu Paris Saint-Germain. Ma ona również na swoim koncie złoty medal mistrzostw Europy do lat 17. Medale na imprezie tej samej rangi, tyle że brązowe, wywalczyli inni piłkarze, którzy w dzieciństwie grali w Turnieju: Gracjan Horoszkiewicz, Igor Łasicki i Karol Żwir.
Wielki finał XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” już po raz siódmy rozegrany zostanie na stadionie PGE Narodowy. Finaliści Turnieju strzelili na murawie tego obiektu już 102 gole. Od trzech lat mecze decydujące o tym, kto wygra Turniej transmitowane są w telewizji, a ich średnia łączna oglądalność to ok. 100 tys. widzów. Co więcej, aż 4,5 miliona internautów obejrzało finał chłopców do lat 10 z XVIII edycji i jest to najchętniej oglądany materiał na kanale Łączy nas piłka na YouTube. Na zwycięzców tegorocznej edycji czekać będzie wyjątkowa nagroda główna – wyjazd na mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie ze wszystkimi piłkarzami kadry.
XX edycja w toku
Rozgrywki organizowane przez PZPN cenią sobie nie tylko dzieci i rodzice, ale również trenerzy. Wśród opiekunów drużyn zgłoszonych do XX edycji Turnieju znajdują się trenerzy regularnie wystawiający swoje ekipy w rozgrywkach. Absolutnym rekordzistą pod tym względem jest pan Edward Tasior. Szkoleniowiec Dragona Miszkowice jest z Turniejem od samego początku i już po raz dwudziesty poprowadzi w nim swoich podopiecznych. – W ubiegłym roku minęło 55 lat od kiedy działam w sporcie. Turniej powstał zatem, gdy byłem już doświadczonym trenerem, ale od razu zaczął mnie pasjonować. To przepiękna impreza, do której ani razu nie wahałem się zgłosić. U nas we wsi uprawianie sportu jest bardzo popularne wśród dzieci, a Turniej daje im dodatkową szansę na grę z rówieśnikami z innych miejscowości – tłumaczy pan Edward, który w 2016 roku doprowadził swoje podopieczne do finału ogólnopolskiego w Warszawie. Co ciekawe, część z obecnych podopiecznych Tasiora to dzieci osób, które kiedyś trenował.
W tegorocznych rozgrywkach najliczniej reprezentowana będzie najstarsza kategoria wiekowa - do lat 12, która stanowi aż 47 proc. wszystkich uczestników. Dzieci do lat 10 stanowią 32 proc. frekwencji, a najmłodszą kategorię wiekową U-8 reprezentuje 21 proc. uczestników. Wśród podmiotów, które zgłaszały drużyny, niezmiennie najsilniej reprezentowane są szkoły podstawowe, które wystawiły 74 proc. wszystkich zespołów. Kluby piłkarskie stanowią 15 proc. uczestników, a UKS-y 8 proc. Stawkę uzupełniają inne podmioty, których jest 3 proc.
Zapisy do tegorocznej odsłony Turnieju zakończyły się 7 października. W województwie śląskim do XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zgłoszono 8% drużyn w skali całego kraju – najwięcej w powiatach raciborskim, cieszyńskim i zawierciańskim. Jak to wyglądało w podziale na gminy? Najwięcej zespołów zarejestrowało się w gminie Gliwice, Katowice i Częstochowa. Pierwszą drużyną, która zgłosiła się do Turnieju na Śląsku był CKS Czeladź I.
Obecnie w całej Polsce odbywają się już mecze na etapie gminnym i powiatowym. Jako pierwsze w XX edycji rozgrywek zmierzyły się ze sobą dziewczęta w kategorii U-12 z Gliwic. Zawodniczki GTW ŚAF Gliwice na inaugurację Turnieju okazały się lepsze od swoich koleżanek ze Szkoły Podstawowej nr 1.
Aktualny harmonogram gier dostępny jest na oficjalnej stronie Turnieju: www.zpodworkanastadion.pl. Etapy gminny i powiatowy zakończą się 9 marca. Jego zwycięzcy wywalczą przepustki do finałów wojewódzkich rozgrywanych w dniach 18 marca – 26 kwietnia. Dla drużyn z najmłodszej kategorii będzie to ostatni etap Turnieju, natomiast wojewódzkie zwycięstwo w kategoriach U-10 oraz U-12 oznacza awans do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 2 maja w Warszawie.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany