Imieninowy maraton w toku
Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?
Obchodząca dziś imieniny Barbara, a dokładnie św. Barbara, to patronka górników. My też wzięliśmy się za kopanie. Oczywiście dużo prostsze i przyjemniejsze. Przekopaliśmy nasz portal dane.gov.pl w poszukiwaniu informacji nie tylko o Barbarach, ale i o ulubieńcu wszystkich dzieci… Mikołaju. Oto, co wydobyliśmy.
Pod pół miliona Barbar
I tak - Barbara to szóste najpopularniejsze kobiece imię w Polsce. Obecnie w Polsce mieszka 504 920 pań i dziewcząt o tym imieniu. Wyprzedzają je jedynie Anny (1 063 017 osób), Marie (625 353), Katarzyny (609 363), Małgorzaty (586 619) i Agnieszki (556 619). Natomiast tuż za Barbarami plasują się Ewy (488 429), Krystyny (451 241), Elżbiety (438 050) i Magdaleny (433 736). Sprawdźcie inne imiona występujące w rejestrze PESEL.
Nieco inaczej ma się popularność Baś, jeśli weźmiemy pod lupę imiona nadawane nowonarodzonym dzieciom. W pierwszej połowie 2019 r. imię Barbara znalazło się dopiero na 37. miejscu – nazwano tak 755 dziewczynek. Basia przegrywa m.in. z popularnymi od lat imionami takimi jak: Zuzanna (1. miejsce/4251 dzieci), Julia (2./4042), Maja (3./3853), czy Zofia (4./3755).
Zmiana tendencji
A co z Mikołajami? Już w piątek nie tylko będą rozdawać prezenty grzecznym dzieciom, ale i obchodzić imieniny. I tu się sprawy mają zupełnie inaczej. W Polsce żyje 113 922 Mikołajów. Zajmują dopiero 59. miejsce wśród najbardziej popularnych imion. Ale… to lada moment może się zmienić. Rodzice bowiem coraz częściej nazywają tak swoich synów.
Do połowy 2019 r. imię Mikołaj otrzymało w sumie 2685 młodych panów, którym przypadło zacne 9. miejsce w zestawieniu. Mikołajów wyprzedziły tylko popularne od lat imiona takie jak: Antoni (1. miejsce/4247 dzieci), Jakub (2./4050), Jan (3./3979), czy Szymon (4./3584). Skąd to wszystko wiemy? Z portalu dane.gov.pl. Poza informacjami o najpopularniejszych imionach, znajdziecie tam wiele innych ciekawych informacji. Wszystko dzięki otwartym danym.
- Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Korzystamy z nich sprawdzając w aplikacji trasę dojazdu, czy poziom zanieczyszczenia powietrza. Dzięki danym udostępnianym na naszym portalu powstało wiele innych użytecznych aplikacji – dodaje szef MC.
Oto tylko kilka przykładów:
• Aplikacja Terminy leczenia NFZ wyszukuje najbliższy wolny termin leczenia w ramach pakietu świadczeń gwarantowanych Narodowego Funduszu Zdrowia.
• Jakdojade to najdokładniejsza i najpopularniejsza wyszukiwarka połączeń transportem publicznym.
• Aplikacja iPolak zwiększa bezpieczeństwo podróżujących Polaków. Posiada m.in. takie funkcje jak przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki, czy ostrzeżenia dla podróżujących w czterostopniowej skali, które pozwalają zorientować się czy wybrany kraj jest bezpieczny dla turystów.
• Aplikacja Mobilna Granica daję dostęp do aktualnej sytuacji na polskich, drogowych przejściach granicznych znajdujących się na wschodniej granicy Unii Europejskiej.
Poznaj pozostałe aplikacje oparte na danych na portalu dane.gov.pl
Oprócz bezpłatnych aplikacji na dane.gov.pl znajdziecie również ponad 14 000 baz danych z zakresu zdrowia, budżetu, pogody, czy turystyki. Każda jest gotowa do pobrania i – co ważniejsze – ponownego, bezpłatnego wykorzystywania.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany