E-usługowe podsumowanie wakacji
600 tysięcy nowych profili zaufanych, grubo ponad ćwierć miliona elektronicznych pism ogólnych i niemal 26 tysięcy zgłoszonych online narodzin dzieci – to najkrótsze e-usługowe podsumowanie tegorocznych wakacji.
Nie ma wakacji od cyfryzacji, e-administracji i… - moglibyśmy jeszcze tak długo rymować, ale wolimy przejść do rzeczy. Polacy coraz chętniej korzystają z naszych e-usług i to nawet w wakacje.
Urząd na plaży? Czemu nie!
Skąd wiemy, że tak jest? Po pierwsze z wciąż rosnącej liczby Polaków decydujących się na założenie profilu zaufanego (PZ), czyli klucza do e-usług. - W tegoroczne wakacje, czyli od początku lipca do końca sierpnia, profil zaufany założyło dokładnie 624 128 osób. To o niemal ćwierć miliona więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
W lipcu przybyło 322 722 nowych właścicieli PZ (najwięcej – 23 754 – we wtorek 7 lipca), w sierpniu – 301 406, z czego najwięcej – 21 746 – w poniedziałek 3 sierpnia. Obecnie z PZ, a co za tym idzie także z e-administracji, korzysta już niemal 8 milionów Polaków. To ponad ¼ wszystkich dorosłych obywateli. Tylko w tym roku (od stycznia do dziś) ponad 3,2 miliona Polaków założyło profil zaufany.
Jeśli należycie do coraz mniejszego grona osób, które nie mają jeszcze swojego profilu zaufanego, szybko to zmieńcie. W większości przypadków założycie go w kilka minut, oczywiście przez internet.
Profil zaufany jest ważny 3 lata. Dzięki niemu szybko i bezpiecznie potwierdzicie swoją tożsamość w internecie. Jeśli nie macie konta w banku umożliwiającym szybkie założenie PZ lub nie możecie udać się do punktu potwierdzającego – załóżcie tymczasowy profil zaufany. Wniosek wypełniacie w internecie, a tymczasowy PZ potwierdzacie podczas wideorozmowy z urzędnikiem. Tymczasowy profil zaufany jest ważny 3 miesiące.
Podpisz, wyślij, załatwione
Wróćmy jednak do wakacyjnych, e-usługowych aktywności Polaków. Do czego najczęściej wykorzystywali swoje profile zaufane? Do wysyłania i podpisywania pism. A dokładnie tzw. pism ogólnych.
- Dzięki pismu ogólnemu możemy załatwić lub przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nie ma jednej kategorii spraw, którą można dzięki niemu załatwić. Jest ich wiele. To może być pytanie, zażalenie, wyjaśnienie, podanie lub wniosek – dodaje szef MC.
Ta e-usługa cieszy się coraz większą popularnością. Tylko w te wakacje Polacy skorzystali z niej 271 709 razy. W lipcu – 140 702, a w sierpniu – 131 007. To niemal dwukrotnie lepszy wynik od osiągniętego w wakacje 2019. Wtedy – w lipcu i sierpniu – Polacy przesłali do urzędów 113 489 elektronicznych pism ogólnych. Dwa tegoroczne wakacyjne miesiące, czyli dokładnie 62 dni, to średnio 4382 elektroniczne pisma ogólne trafiające do urzędu każdej doby.
Wielkie zmiany, minimum formalności
Tylko w czerwcu tego roku urodziło się 31 tysięcy dzieci. Narodziny niemal 43% z nich, czyli 13 285, rodzice zgłosili online. Główny Urząd Statystyczny nie podał jeszcze liczby narodzin w sierpniu, jednak my już wiemy, ile spośród urodzonych wtedy maluchów zarejestrowano online – 13 067.
Dla porównaniu w lipcu 2019 roku urodziło się 37 tysięcy dzieci - 13% (4703) z nich zgłoszono online. Rok temu w sierpniu na świat przyszło 33,2 tysiąca dzieci. Narodziny niemal 14% z nich (4444) rodzice zarejestrowali online. To pokazuje o ile większym zainteresowaniem cieszy się w tym roku nasza e-usługa. Stale zachęcamy świeżo upieczonych rodziców do korzystania z tej możliwości. To spora wygoda i oszczędność czasu.
- Nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch zostanie zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.
A skoro już wspomnieliśmy o meldunku – dorosłego także możemy zameldować i wymeldować online. Przez dwa wakacyjne miesiące Polacy skorzystali z tej możliwości 30 350 razy. W lipcu - 15 936, w sierpniu - 14 414 osób. To niemal trzy razy częściej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. W lipcu 2019 r. Polacy meldowali lub wymeldowywali się online 6115 razy, a w sierpniu 2019 r. – 5117 razy.
Po dokumenty bez kolejki
63 501, czyli ponad 1000 dziennie – dokładnie tyle wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego w lipcu i sierpniu Polacy złożyli online. W lipcu 32 225 – w tym najwięcej, bo aż 1606, 6 lipca. 31 246 w sierpniu – tu rekord, 1645 wniosków, padł ostatniego dnia miesiąca. W przypadku tej e-usługi - w porównaniu do ubiegłego roku - także mamy do czynienia z ponad dwukrotnym wzrostem zainteresowania. W lipcu 2019 r. Polacy złożyli online 15 024 wniosków o nowy dowód osobisty, a w sierpniu 2019 r. – 14 699.
Przez internet można też zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego. W te wakacje Polacy skorzystali z tej możliwości ponad 36 tysięcy razy. W lipcu – 18 198, w sierpniu – 17 948. To niemal cztery razy częściej, niż jeszcze rok temu. W lipcu 2019 r. Polacy wnioskowali o odpisy 5495 razy, a w sierpniu 2019 r. – 4492 razy.
Co jeszcze w te wakacje załatwialiśmy przez internet? Niemal 35 tysięcy osób złożyło online wniosek o dofinansowanie w programie „Mój prąd”, a 115 226 Polaków bez wychodzenia z domu zgłosiło zbycie lub nabycie pojazdu.
- To tylko wybrane przykłady spraw urzędowych, które można załatwić przez internet. Jak widać Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje im e-administracja – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Stale pracujemy nad tym, aby katalog e-usług był coraz szerszy i jeszcze lepiej wychodził naprzeciw oczekiwaniom Polaków. Jak pokazują dane - robimy to skutecznie – dodaje szef MC.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany