Raciborzanin mówi NIE asfaltowym ścieżkom w parku Roth
Mieszkaniec Raciborza napisał list do prezydenta Dariusza Polowego, w którym apeluje, by podczas remontu w parku im. Miasta Roth wykonać ścieżki z betonowej kształtki, a nie, jak zaplanowano, z asfaltu.
- W Parku Roth cała ścieżka przy hortensjach jest przez wiele godzin w pełnym słońcu a to słońce i temperatura zwiększają emisję szkodliwych związków z asfaltu do powietrza. Asfalt w cieniu też emituje szkodliwe opary wystarczy, że jest ciepło. Do parku idzie się po zdrowie a nie po to aby wdychać rakotwórcze związki z asfaltu - pisze w swym liście raciborzanin.
Dalej w liście raciborzanina czytamy: - Nie było dobrym pomysłem, że wiele lat temu wykonano w parku ścieżki z asfaltu, materiału który jak pokazują najnowsze badania naukowe jest niebiodegradowalny i emituje do powietrza i wody rakotwórcze i trujące węglowodory aromatyczne. Przed asfaltem ustrzegły się na szczęście bulwary nadodrzańskie gdzie ścieżki są wykonane z betonowej kostki bezpiecznej i nie emitującej szkodliwych związków do powietrza.
Do parku idzie się po zdrowie a nie po to aby wdychać rakotwórcze związki z asfaltu. Asfalt po jakimś czasie ulega destrukcji i wymaga całościowej wymiany co pociąga duże koszty remontu, natomiast chodniki z kostki betonowej można remontować cząstkowo, wymieniając poszczególne elementy za niewielkie pieniądze. Na terenach zielonych nie powinno się wprowadzać asfaltu, który nie jest biodegradowalny i emituje wg. naukowców szkodliwe związki praktycznie bezterminowo.
Przetarg na wymianę ścieżek można zawsze odwołać. Lepsze chyba to, niż niepotrzebny pośpiech, a potem trucie się mieszkańców przez wiele lat w czasie wdychania rakotwórczych związków? Dlatego proszę o przemyślenie i wykorzystanie nadarzającej się okazji i usunięcie asfaltu z Parku Roth. Proszę także o ochronę ścieżek szutrowych w parku, które są idealne do biegania czy nordic walking. Nie nadaje się do tego ani asfalt ani beton. Prosiłbym o ostrożność i jak najpłytsze roboty ziemne aby nie uszkodzić korzeni drzew i krzewów w parku, gdyż roboty ziemne w parkach mogą uszkodzić rosnącą tam zieleń - kończy raciborzanin.
Imię i nazwisko autora do wiadomości redakcji
Komentarze (0)
Dodaj komentarz