Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 września 202108:32

W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu ratują przed utratą wzroku w cukrzycy

W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu ratują przed utratą wzroku w cukrzycy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Od 4 października br. SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu w wyniku wygranego postępowania konkursowego przed Opolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ będzie świadczył leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME).

Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem NFZ wprowadza powszechny program lekowy leczenia cukrzycowego obrzęku plamki (DME ang. Diabetic Macular Edema). Schorzenie to jest powszechnie występującym problemem ze wzrokiem u osób chorujących na cukrzycę typu I i II. Przy skali ok. 3 mln osób z cukrzycą w kraju na DME choruje ok. 420 tys. osób (z czego ok. 168 tys. osób jest poniżej 40 r. życia). Choroba uszkadza maleńkie naczynia krwionośne w siatkówce oka i prowadzi do utraty widzenia centralnego, które jest niezbędne by czytać lub prowadzić samochód. Uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności i bez interwencji okulistycznej może doprowadzić do bezpowrotnej utraty wzroku. Leczenie polega m.in. na wstrzykiwaniu leku (anty-VEGF) bezpośrednio do struktur oka. Dotąd realizowały to specjalistyczne ośrodki okulistyczne w trybie hospitalizacji, ogłoszony program lekowy jest więc bardzo potrzebnym i jednym z najważniejszych programów leczniczych z uwagi na skalę społeczną problemu.

Ogłoszone w sierpniu br. przez Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia postępowanie konkursowe wygrały dwa ośrodki w woj. opolskim. SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu będzie realizował istotną część kontraktu. Jak podkreślał omawiając warunki wprowadzenia tego programu - krajowy konsultant ds. okulistyki prof. Marek Rękas do realizacji programu rekomendowano wyspecjalizowane jednostki, które mają najlepsze zaplecze techniczne, kadrowe i sprzętowe. Cieszymy się więc, że możemy począwszy od 4 października br. podjąć się leczenia DME w naszym regionie.

O znaczeniu programu mówił dyrektor Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ p. Rober Bryk - Szpital w Kędzierzynie-Koźlu jest w tej chwili wiodącym ośrodkiem jeśli chodzi o leczenie cukrzycowego obrzęku plamki i tego programu lekowego. Program ten poprawi komfort przebywania i komfort leczenia przede wszystkim w takim zakresie, że nie będzie trzeba wyjeżdżać poza nasz region. …Będziemy obserwować jak ten program jest realizowany i z dużym prawdopodobieństwem wartość tego programu będzie rosła w kolejnych miesiącach. Jest to bardzo dobra informacja dla wszystkich mieszkańców woj. opolskiego.

Starosta Paweł Masełko powiedział m.in.: Cieszy nas to bardzo, że jesteśmy jednym z dwóch szpitali na terenie województwa (realizujących ten kontrakt), co pokazuje poziom i zaufanie do naszej jednostki medycznej w realizacji procedur w zakresie okulistyki. Cały czas rozwijamy procedury skierowane na poprawę jakości życia i zdrowia mieszkańców. Reasumując, pokazuje to, że jesteśmy jednym z głównych ośrodków medycyny specjalistycznej na terenie woj. opolskiego. Mieszkańcy całego regionu znajdą tutaj fachowców w zakresie tego leczenia.

Dyrektor naczelny SP ZOZ p. Jarosław Kończyło podkreślił: Od 4 października powiat kędzierzyńsko-kozielski, Opolszczyzna będzie posiadać dostęp do nowoczesnego leczenia pacjentów z cukrzycowym leczeniem plamki (osoby chorujące na cukrzycę, aktywne zawodowo, nierzadko pacjenci w wieku do 40 lat). Program lekowy DME będzie realizowany w trybie ambulatoryjnym w Poradni Okulistycznej wielospecjalistycznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Jacek Mazur - zastępca dyrektora ds. medycznych omówił przygotowanie do świadczenia tej procedury leczniczej w znacznie większej skali niż dotychczas. Powiedział m.in.: Formalnie program rusza od 4 października - jesteśmy przygotowani do jego realizacji - na wstępnym etapie będą to 2 dni tygodnia, później w miarę rozwoju wszystkie dni tygodnia. Chodzi o to by optymalizować wykorzystanie personelu. Pod nr tel. 77 40 62 540 można zaczerpnąć informacji na temat możliwości leczenia w programie i wymaganych badań do podjęcia leczenia. Zapraszamy Pacjentów mających problem z retinopatią cukrzycową, a co za tym idzie z DME.

Techniczne aspekty leczenia i jego bezpieczeństwo dla Pacjenta omówiła Kierownik Oddziału Okulistyki SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu p. Anna Banaś-Cebula. Pani Ordynator powiedziała: Jak wiemy, jest to bardzo duża ilość osób młodych wymagających leczenia. Nie leczenie powikłań ocznych w cukrzycy prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Jeśli choruje plamka - obszar wielkości szpilki - nie możemy normalnie funkcjonować. Schorzenie to bardzo szybko kradnie nam wzrok… Ważne są regularne badania dna oka u specjalisty. Jeśli okulista zauważy konieczność, wykonywane są bardziej specjalistyczne badania i czy zmiany wymagają leczenia. Ten program lekowy będzie gwarantował leczenie za pomocą najnowocześniejszych leków. Samo leczenie nie jest bolesne. Ten lek - anty VEGF - jest podawany za pomocą super cienkiej igły, leczenie nie wymaga absencji i można podjąć pracę zawodową prawie natychmiast. Leki będą hamowały tworzenie się ognisk choroby. Program został tak stworzony by reagować w miarę rozwoju choroby – adekwatnie.

Autor: Materiał prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.01.2025
16 stycznia 202519:30

Nasz Racibórz 17.01.2025

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.