Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 stycznia 202209:56

Nowy rok, a dowodu brak?

Nowy rok, a dowodu brak? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Jeśli w okołosylwestrowych okolicznościach zniknął Wasz dowód i do dziś się nie odnalazł, nie czekajcie – zgłoście to. Zróbcie to online, dla bezpieczeństwa. W 2020 r. z tej możliwości Polacy skorzystali ponad 56 tysięcy razy.

Każdemu może się zdarzyć. Jeśli zdarzyło się i Wam - zgubiliście lub zniszczyliście swój dowód osobisty – nie lekceważcie tej sytuacji. Dowód w niepowołanych rękach to spore ryzyko. Dlatego zgłoście utratę dokumentu tożsamości. Najszybciej zrobić to online.

Unieważnić czy zawiesić?

Dowód osobisty to najważniejszy dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo. Zgodnie z prawem musi go mieć każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce. Kara grzywny to wbrew pozorom najłagodniejsza z kar za brak ważnego dokumentu. Dużo poważniejsze mogą być konsekwencje sytuacji, w której nasz dowód trafi w niepowołane ręce. Dlatego utrata dowodu to poważna sprawa, która wymaga działania. Z pomocą przychodzi… internet.

Jeśli Wasz dokument zaginął lub został zniszczony – zgłoście to. Możecie to zrobić z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Jedyne, czego potrzebujecie to profil zaufany i wizyta na portalu GOV.pl.

Co ważne, niezależnie od tego jaki dowód osobisty macie – e-dowód czy dokument wydany przed 4 marca 2019 r. – możecie go unieważnić.

Jest tylko jedna różnica - jeśli zaginiony dokument wyrabialiście po 4 marca 2019 r., czyli jest/był e-dowodem, w nadziei na jego odnalezienie – zamiast od razu unieważniać – najpierw możecie go zawiesić na 14 dni. To także można zrobić przez internet. A jak to zrobić?

Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość, załóżcie go już dziś. Najszybciej i najwygodniej zrobić to online – za darmo i w kilka chwil. Sprawdźcie szczegóły.

Jeżeli macie już profil zaufany, wejdźcie na portal GOV.pl i wybierzcie tam e-usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód lub Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu (jeśli Wasz dokument to e-dowód). Znajdziecie je w sekcji Dokumenty i dane osobowe. Już tłumaczymy, jak z nich skorzystać.

Jeśli masz starszy dowód

Jeśli dowód, który zaginął wyrabialiście przed 4 marca 2019 r., czyli przed wdrożeniem w Polsce e-dowodów - na portalu GOV.pl wybierzcie e-usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód. To usługa, którą przygotowaliśmy dla właścicieli „tradycyjnych” dokumentów, czyli tych bez warstwy elektronicznej. Jesteście na miejscu, czyli na stronie e-usługi? Jeśli tak – kliknijcie przycisk Wyślij zgłoszenie.

Oto kolejne kroki:

• Wybierzcie, co chcecie zgłosić - utratę, czy uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszacie uszkodzenie – będziecie musieli zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.
• Kliknijcie przycisk Unieważnij dowód.
• Wykorzystajcie profil zaufany i potwierdźcie unieważnienie kodem SMS, który dostaniecie na numer telefonu przypisany do Waszego profilu zaufanego.

- Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend. Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje nasze dane - tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jeśli chcecie mieć stuprocentową pewność, że Wasz dowód został unieważniony, możecie ją zyskać korzystając z kolejnej e-usługi Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.

Jeśli masz e-dowód, to…

Jeśli dowód, który Wam zaginął był nowszym egzemplarzem, a dokładnie odebraliście go po 4 marca 2019 r. (czyli był e-dowodem), zanim go unieważnicie – macie inne wyjście. - Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie - może zawiesić swój dowód na 14 dni – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz. - Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu, oczywiście, także można zgłaszać przez internet. Wystarczy skorzystać z e-usługi Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu – dodaje.

W tym przypadku także kluczowe są profil zaufany i wizyta na portalu GOV.PL.

Kiedy już będziecie na stronie e-usługi, działajcie według tych wskazówek:

• Kliknijcie przycisk Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu.
• Zalogujcie się profilem zaufanym.
• Zobaczycie status swojego dowodu i swoje dane - sprawdźcie je.
• Odpowiedzcie na pytanie, które wyświetli się pod statusem:
a. Czy chcesz zawiesić swój e-dowód? - jeśli Twój dowód i certyfikaty są ważne,
b. Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu? - jeśli Twój dowód i certyfikaty są zawieszone.
• W zależności od sytuacji, w której jesteście - kliknijcie przycisk: Zawieś e-dowód lub Cofnij zawieszenie e-dowodu.

Szybko i skutecznie

- Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód - od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie - dowód od razu będzie ważny – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz.

Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny. Wraz z e-dowodem – jeśli aktywowaliście warstwę elektroniczną dokumentu - zawieszone zostają wszystkie wgrane w niego certyfikaty. Nie możecie w tym czasie używać e-dowodu. Wszystkie przypadki jego użycia w czasie zawieszenia będą nieważne - nawet po cofnięciu zawieszenia. Przykład? Jeśli w swoim e-dowodzie macie podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu dowodu - taki podpis nie będzie ważny.

NIE zawieszajcie dowodu, jeśli macie pewność, że już go nie odzyskacie. W takiej sytuacji od razu zgłoście jego utratę. Zróbcie to online. Jeżeli Wasz dowód zaginął albo ktoś Wam go ukradł - zgłoście to także w swoim banku. Dzięki temu zadbacie o swoje bezpieczeństwo i ochronicie się przed oszustami.

Autor: KPRM, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.01.2025
16 stycznia 202519:30

Nasz Racibórz 17.01.2025

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.