W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu leczą endometriozę w nowoczesny sposób
Na konferencji prasowej 17 stycznia br. w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu omówiony został problem dotykający wielu kobiet w młodym wieku. Pacjentki zmagają się ze skomplikowanym w leczeniu schorzeniem ginekologicznym zwanym endometriozą.
Choroba ta dotyka kobiety, szczególnie w wieku rozrodczym i polega na nieprawidłowym rozroście błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej wnętrzem, po prostu w ciele pacjentki. Komórki nieprawidłowe przypominają błonę śluzową i posiadają aktywność wydalniczą sprzężoną z cyklem miesiączkowym, co jest przyczyną przewlekłego stanu zapalnego w organizmie pacjentki. Endometrioza jest chorobą przewlekłą, jej leczenie może być operacyjne lub farmakologiczne. W większości przypadków leczenie jest skojarzone tzn. stosowane są obie metody. W naszej placówce leczenie prowadzi się obiema metodami. W leczeniu operacyjnym często przeprowadza się operacje laparoskopowe. Ta małoinwazyjna metoda leczenia jest przyjazna dla pacjentki, pozwala na przeprowadzenie diagnostyki i oszczędza płodność pacjentki.
Dyrektor naczelny SP ZOZ p. Jarosław Kończyło powiedział: Pomimo skomplikowanej sytuacji „covidowej” w ubiegłym roku i jedynie 6 miesięcznego działania przyjęliśmy ponad 2000 pacjentek i wykonaliśmy blisko 950 zabiegów. Ugruntowaliśmy metodykę przeprowadzania zabiegów laparoskopowych, których wykonujemy ponad 80% w całej liczbie zabiegów. To są znakomite dane. Cały czas obserwujemy Pacjentki trafiające do nas ze schorzeniem endometriozy i jednocześnie oferujemy wsparcie w leczeniu problemów niepłodności w postacie endokrynologa.
Problematykę leczenia chorób ginekologicznych w tym endometriozy przybliżył kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z pododdziałem Ginekologii Onkologicznej dr n. med. Przemysław Karoń. Jak podkreślił dr Karoń – W zakresie naszej pracy na ginekologii leczymy całe spektrum schorzeń, między innymi endometriozę. Prowadzimy zarówno diagnostykę, jak i leczenie Pań, które trafiają do nas z tym schorzeniem. Najczęściej na tą chorobę cierpią osoby młode w wieku reprodukcyjnym, wiąże się to z problemem niepłodności i obniżeniem jakości życia Pacjentki. Statystyki choć niejednoznaczne, to można powiedzieć, że problem ten dotyka sporą część kobiet. Każdy ginekolog z pewnością prowadził diagnostykę tej choroby. Jest to olbrzymi problem w leczeniu niepłodności. Rozwiązania w tej chorobie nie są proste. Leczenie planowane jest często na wiele lat. W standardach leczenia są ujęte m.in. standardy operacyjne, w tym małoinwazyjne tzw. laparoskopowe. Ten rodzaj operacji w dużym stopniu oszczędza pooperacyjną płodność i pozwala na bardzo precyzyjną diagnostykę tej choroby. Często występuje także problem endometriozy ujawniający się po cesarskim cięciu - w powłokach brzusznych. Należy także pamiętać, że endometrioza jest stanem przednowotworowym. Może poprzedzić raka jajnika. Ten podtyp jest jednym z groźniejszych nowotworów jajnika.
Pani dr Marta Kochanowicz - specjalistka ginekologii i położnictwa oraz endokrynologii w SP ZOZ omówiła problem diagnostyki tej choroby i kilka sposobów leczenia farmakologicznego. W dalszej części wypowiedzi odniosła się do wielu problemów ginekologicznych związanych z leczeniem w ramach posiadanej specjalizacji.
Lekarz Jacek Mazur - zastępca dyrektora ds. medycznych, omówił sytuację związaną z leczeniem pacjentek onkologicznych na naszym oddziale. – Pacjentki, które do nas trafiają reprezentują głównie województwa opolskie, śląskie i dolnośląskiego. Mamy doświadczenie w leczeniu schorzeń w ginekologii onkologicznej. W w dalszej części wypowiedzi z-ca dyr. ds. medycznych opowiedział o specjalizacji położniczej i problemach patologii ciąży jakie leczymy na naszym oddziale. Biorąc pod uwagę tylko połowę roku, w ramach której działaliśmy w sposób niecovidowy, przyjęliśmy 441 porodów, co zważywszy na czas działania nie jest małą liczbą.
Dyrektor Mazur zaznaczył również - Należy także zauważyć, że w ubiegłym roku intensywnie leczyliśmy Pacjentki zainfekowane koronawirusem SARS-CoV-2. Podkreślił, że szpital stara się stale podnosić swe kompetencje w leczeniu schorzeń w obszarach ginekologii i rozwijać zespół specjalistów.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany