Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 sierpnia 201411:48

Lipa na Waryńskiego, czyli problem z drzewami przy kamienicy

Lipa na Waryńskiego, czyli problem z drzewami przy kamienicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Duże, dorodne, lecz nieco zaniedbane i zarośnięte drzewa za kamienicą przy Waryńskiego 26 drażnią mieszkańców. – Rozumiem troskę o naturę i aspekty ekologiczne, ale nie chodzi o to, żeby puszczać te drzewa samopas. Zasłaniają nam światło, sypią się na samochody, są ogromne, nie daj Boże, żeby była mocniejsza burza, bo wtedy zwalą się na kamienicę – mówi mieszkaniec kamienicy, pan Andrzej.

Kamienica przy ul. Waryńskiego 24-26 to wspólnota mieszkaniowa, której właściciele stanowią osoby fizyczne i gmina z 50% udziałem. Teren zielony stanowi w 100% własność gminy, a zarządza nim w jej imieniu Miejski Zarząd Budynków.

– Lipy zasłaniają całe mieszkanie, za które płacimy tak, jak w centrum miasta – mówi pan Andrzej. – Liście, pyły sypią się do mieszkania. Okna po kilku dniach od mycia są brudne, poklejone. Teren, przy którym stoją drzewa jest niezagospodarowany, można by go lepiej wykorzystać, na przykład stworzyć parkingi – kontynuuje nasz rozmówca. Mieszkańcy kamienicy nie mają gdzie parkować, bo przy ich budynku jest zakaz. – Można zostawić auto przy budynku naprzeciw, ale tam parkują mieszkańcy tej kamienicy, to jest loteria, ja parkuję na parkingach sklepów przy Opawskiej – dodaje.

Tu wyłaniają się dwie sprawy – komentuje dyrektor MZB Wioletta Śliwińska. – Miejsce, o którym mówimy, to wspólnota po obrysie, nie ma tu konkretnej działki, na której można wydzielić miejsca parkingowe. Proponowaliśmy wspólnocie mieszkaniowej przejęcie terenu i zagospodarowanie go wg własnych pomysłów i własnej woli, a gmina partycypowałby w kosztach, ale nie wyrazili takiej chęci – informuje. Tymczasem takie rozwiązanie jest praktykowane przez inne wspólnoty w mieście.

Jeśli chodzi o same drzewa – MZB nie ma przesłanek do ich wycięcia. Sama wycinka podlega konkretnej procedurze na mocy ustawy o ochronie przyrody i są z tym związane pewne obostrzenia. – Mamy prawo przeprowadzić cięcia pielęgnacyjne, usuwać gałęzie obumarłe, to robimy – mówi Śliwińska. – Nie możemy jednak bezprawnie wyciąć sobie drzew, nie możemy ich ruszyć, jeśli drzewa są zdrowe i nie wchodzą w kolizję z nieruchomością. Argumenty o tym, że zasłaniają światło czy brudzą okna nie są wystarczające – wyjaśnia.

Jeśli jednak mieszkańcy chcą pozbyć się drzew, mogą złożyć oficjalne pismo do MZB, wówczas urzędnicy uruchomią całą procedurę. Ostateczna decyzja w sprawie wycinki zapada ze strony starosty powiatowego. – Za bezprawne wycięcie nakładane są wysokie kary, za wycinkę z zezwoleniem też ponoszone są koszty i wymagane są również nasadzenia zastępcze – wyjaśnia dyrektor MZB.

Autor: Sisi,KB, sylwia@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.01.2025
16 stycznia 202519:30

Nasz Racibórz 17.01.2025

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.