Sprzedajemy tylko ekologiczne produkty
Świeże, ekologiczne warzywa i owoce można dostać już tylko na niewielkich straganach. W Raciborzu i okolicach jest ich sporo. Coraz więcej ludzi sprzedaje wszystko, co wyhoduje we własnych ogródkach. Sanepid nie sprawdza jakości tych towarów, bo twierdzi, że klienci sami go oceniają.
Chrupiące jabłka, słodkie śliwki i dojrzałe maliny można dostać w każdym supermarkecie. Jednak najlepiej smakują z ogródka działkowego, wyhodowane na ekologicznych nawozach. Takie produkty można dostać tylko i wyłącznie na niewielkich straganach.
W Raciborzu jest ich całkiem sporo. Starsze panie, dorabiając do emerytury, już wczesnym rankiem przychodzą ze swoimi plonami pod kościół św. Jakuba. – Wcześniej staliśmy na targowisku, ale przegonili nas stamtąd. Na szczęście pozwolono nam stanąć przy kościele. Uzyskaliśmy zgodę od księdza i za miejsce nie musimy płacić – zdradza nam pani Grażyna, sprzedające swoje produkty od 30 lat. Większość handlujących w ten sposób dorabia do emerytury. – Działkę mamy od prawie 30 lat, zawsze coś nam zostaje. A źle by było, gdyby się zmarnowało, dlatego od czasu do czasu przyniosę trochę śliwek, malin czy winogrona – mówi pani Kazimiera, dorabiająca do emerytury.
Zaczął się sezon na śliwki, maliny, jabłka i gruszki. I to właśnie tych owoców jest najwięcej na straganach. Ludzie sprzedają swoje plony nawet przy własnych domach. Najczęściej można ich spotkać jadąc przez Kornowac w kierunku Rydułtów. Przydomowi handlarze oferują świeże, prosto z ogródka owoce i warzywa. Często jednak trzeba za nie zapłacić nawet dwa razy tyle, co w supermarkecie czy nawet na targowisku.
– Ci ludzie tłumaczą, że mają ekologiczne, bez chemii produkty, ale cena często jest przerażająca – mówi Janina Krasińska, kupująca jabłka na raciborskim targu. – Do Raciborza mam pół godziny autobusem, ale wolę tu przyjechać, bo u nas liczą sobie za dużo za swoje produkty. A tak zrobię zakupy na targu, wejdę do jednego czy drugiego sklepu i zapłacę o wiele taniej – wspomina kobieta.
Pan Mirek od lat handluje zdrową żywnością na straganach. – Od niedawna stoję przy raciborskim targowisku. W tym tygodniu sprzedaję maliny, borówkę amerykańską, trochę truskawek, które udało się wyhodować pod folią. Na to nie muszę mieć zgody sanepidu. Jak stałem z grzybami to musiałem zapewnić sobie atest – mówi handlowiec.
Pytaliśmy pracowników sanepidu, czy ktoś sprawdza jakość sprzedawanych owoców i warzyw przez małych handlowców? – Produkty pochodzą z działek tych ludzi. Mają ich niewiele, dlatego nikt z nas tego nie sprawdza – informują nas panie z raciborskiej stacji sanepidu. – Poza tym najlepszym sanepidem są klienci, to oni oceniają, czy produkty są dobre jakościowo – dodają kobiety. Większy nacisk, kładziony jest na handlujących grzybami. Każdy, kto zamierza je sprzedawać musi pofatygować się do stacji sanepidu i postarać się o atest. – W ubiegłym roku sprzedawałem grzyby przy Opawskiej, nie miałem atestu, ale przyznam się szczerze, że było to ryzykowne, bo co jakiś czas odwiedzały nas kontrole. Mnie na szczęście nikt nie przyłapał – zdradza nam pan Mirek.
– Produkty mamy ekologiczne, ceny obniżamy, ale i tak klientów coraz mniej. Owszem przychodzą stali, nawet proszą mnie żebym tego, czy tamtego przyniosła więcej, co nie zmienia faktu, że mogłoby ich być więcej. Wszystkiemu winne są supermarkety – żali się pani Kazimiera.
Justyna Langer
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany