To bulwersuje mieszkańców! Park Jordanowski – dlaczego nie jest zamykany na noc ani sprzątany po nocnych balangach
List do redakcji. Wiele ostatnio mówi się o Parku Jordanowskim. Prezydent od lat obiecuje nam (mieszkańcom) jego remont, a w ostatnim czasie wydano sto tysięcy złotych na pomalowanie płotu. Jako stały użytkownik tego parku nie wiem tylko, po co zrobiono za nasze pieniądze nowy płot i wstawiono bramy oraz nowe furtki, jeśli teraz nie są one używane. Logika wskazuje na to, że furtka służy do tego by ją zamykać, przynajmniej na noc.
Tak robi się wtedy, gdy nie chcemy nieproszonych gości. Zamykanie ogrodzonych parków na noc to zupełnie oczywista sprawa w krajach takich jak Anglia, Francja czy Niemcy. W Raciborzu z niepojętych powodów jest jednak inaczej. Sto tysięcy wydane, szczęśliwa firma zarobiła pieniądze, urzędnicy zanotowali wydatek, radni wkrótce przyjmą sprawozdanie z wykonania budżetu. Wszystko pięknie. Tylko MY - mieszkańcy, poza wydaniem pieniędzy w błoto, zupełnie nic z tego nie mamy.
Nie wiem czy wie to Prezydent i jego radni, którzy być może tutaj nie docierają, ale my - mieszkańcy okolicy, wiemy co dzieje się w tym parku w nocy. Jaki jest efekt tego, że Park Jordanowski (czyli – przeznaczony dla dzieci!) nie jest zamykany na noc? Wszyscy wiedzą, że jest on siedzibą lokalnych miłośników tanich trunków, którzy ostatnie o czym myślą to porządek i bezpieczeństwo naszych dzieci, które powinny z niego korzystać. Jak w efekcie wygląda Park Jordanowski w przeciętną niedzielę czy dzień świąteczny? Otóż, tak jak na załączonych zdjęciach. Jest pełen szkła, rozbitych butelek po taniej wódce i tanim piwie, puszek, do tego wszędzie walają się plastikowe kieliszki. Trawa i boisko są pełne butelek, a krzaki robią za toalety. Ostatnich miejscowych miłośników gorzały i piwa w plastikowych 1,5 litrowych butelkach można tu spotkać jeszcze rano następnego dnia, kiedy pierwsze dzieci wpadają na huśtawki i do piaskownicy. Dziś było tak o 10.00.
Zamykanie ogrodzonego parku wydaje się w tym wypadku oczywiste. Nie wszyscy przecież będą tu wskakiwać przez płot, część po prostu zrezygnuje z biesiadowania w tym miejscu, a dodatkowo Straż Miejska będzie mieć ułatwione zadanie w przypadku sprawowania nocnych kontroli oraz reagując na zgłoszenia, że w parku ktoś przebywa niezgodnie z regulaminem. Ostatnio, gdy zgłaszaliśmy, że w parku ktoś pije, to wóz Straży Miejskiej podjechał z jednej, a imprezowicze uciekli z drugiej strony.
Drugą sprawą jest pytanie: dlaczego nikt tutaj nie sprząta? Na ziemi i w trawie zawsze leży potłuczone szkło i to leży miesiącami. Kosze są przepełnione częstokroć przez 2-3 tygodnie, hołota rozbiła jedną z budek dla ptaków i wyrwała regulamin placu zabaw kilka tygodni temu. Nikt nic z tym nie robi. Betonowe stoliki (kiedyś szachownice) są poprzesuwane pod ławki (i służą za stoliki do polewanie wódki) od kilku miesięcy, jeśli nie lat. Ani Straży Miejskiej, ani Przedsiębiorstwa Komunalnego, ani Prezydenta, który najwyraźniej tutaj nie biega - jak widać to nie wzrusza. A jesteśmy w centrum miasta. Zdjęcia przedstawiają obraz tego miejsca w dniu święta Bożego Ciała...
Pozostaje na końcu zadać pytanie: jeśli Urząd Miasta nie jest w stanie poradzić sobie ze sprzątaniem i zamykaniem zdewastowanego parku teraz, kiedy nic tu już nie działa... to czy będzie to w stanie zrobić, kiedy już wyda zapowiadane na jego remont nasze (podatników) miliony? Jeśli gospodarz nie potrafi posprzątać i zamknąć zamka w starym domu, to czy będzie w stanie robić to w nowym? Może mając na względzie możliwości Straży Miejskiej, władz i PK – nie ma sensu remontować tego miejsca by nie narażać naszych dzieci na zabawę w rozbitym szkle, tylko przeznaczyć to miejsce na rezerwat dla patologii i pomnik niemocy władz naszego miasta?
Mieszkaniec
/Imię i Nazwisko do wiadomości redakcji/
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany