Kolizyjny wtorek w Raciborzu. Postępowanie w razie stłuczki z winy kierowcy i winy własnej
Jeden dzień i aż kilka stłuczek, w tym z udziałem trzech pojazdów. Taki kolizyjny wtorek miał miejsce w Raciborzu 9 kwietnia. Do stłuczek dochodzi często na drogach wielu miast i miasteczek. Jak postępować, kiedy dojdzie do kolizji? Czym różni się proces postępowania w razie stłuczki z winy własnej oraz winy drugiego kierowcy?
Stłuczka krok po kroku
Jak postępować w razie stłuczki – nieważne, z czyjej winy doszło do zdarzenia?
- Przede wszystkim należy upewnić się, że to tylko stłuczka czy kolizja, a nie wypadek. Jaka jest różnica? W wypadku są poszkodowani, w związku z czym trzeba bezwzględnie zadzwonić po pogotowie oraz policję, a także w miarę możliwości udzielić pierwszej pomocy.
- Jeśli upewniłeś się, że nie ma rannych i doszło tylko do kolizji, to w pierwszej kolejności usuń z jezdni pojazdy, o ile jest to możliwe.
- Miejsce stłuczki należy oznaczyć trójkątem ostrzegawczym.
- Przychodzi pora na ustalenie winowajcy. Opcji jest kilka – winny jest jeden z kierowców i przyznaje się do tego, każdy z kierowców wini drugiego, nikt nie chce się przyznać do winy. Jeśli wina jest oczywista, a kierowca winny ją akceptuje, to wystarczy spisać oświadczenie. W przypadku wątpliwości, kto jest winny, należy zawołać policję.
- Spisanie oświadczenia to następny krok. Musi to zrobić sprawca zdarzenia, bo w przeciwnym razie może się wyprzeć później przyznania do winy. W oświadczeniu koniecznie trzeba zawrzeć dane takie jak: dane osobowe sprawcy i poszkodowanego, ich adresy zameldowania, numery rejestracyjne aut, numery prawa jazdy kierowców oraz organ je wydający, numery dowodów osobistych kierowców, numer polisy OC sprawcy oraz nazwa ubezpieczyciela. Ponadto trzeba wykonać szkic zdarzenia i jego opis, dodać jasne oświadczenie, kto jest sprawcą kolizji oraz podpisy obu kierowców.
Warto też dodać, że policję należy zawołać także w sytuacji, gdy którykolwiek z kierowców wykazuje zachowanie świadczące o spożyciu alkoholu czy środków odurzających. „Jeśli wezwano policję, to ona jest odpowiedzialna za spisanie oświadczenia” – informuje ekspert z porównywarki ubezpieczeń https://mubi.pl/.
Poinformowanie ubezpieczyciela
Po formalnościach związanych z uporządkowaniem miejsca wypadku oraz z oświadczeniem, przychodzi pora na poinformowanie TU. Należy tego dokonać niezwłocznie, nie ma co zwlekać. Co ciekawe, zgłoszeniem szkody zajmuje się poszkodowany. Rola sprawcy kończy się na spisaniu oświadczenia. Tymczasem poszkodowany musi zająć się likwidacją szkody i w tym celu informuje TU sprawcy. Likwidacja szkody następuje albo we własnym zakresie za środki wypłacone z polisy albo poprzez zgłoszenie się do wskazanego przez TU warsztatu. Aktualnie ubezpieczyciele często udostępniają tzw. szybką ścieżkę likwidacji szkody. W tym procesie wystarczy, że poszkodowany zgłosi szkodę do własnego TU, a ono już zajmie się kontaktem z TU sprawcy oraz likwidacją szkody.
Sprawca ucieka z miejsca wypadku
Co zrobić, jeśli sprawca wypadku ucieknie? Przykra sytuacja, która może mieć miejsce. Jeśli nikt nie ucierpiał w wypadku i nie ma potrzeby zawołania pogotowia, zabezpiecz odpowiednio miejsce kolizji i zadzwoń po policję. Nie ruszaj pojazdu i staraj się nie zacierać ewentualnych śladów. Będą one potrzebne do udowodniania winy kierowcy, który zbiegł, co z kolei pozwoli zwiększyć szansę na uzyskanie odszkodowania. Spisanie numerów rejestracyjnych uciekającego sprawcy dużo ułatwi, ale jeśli nie masz nawet takich informacji, to sprawa nie jest stracona. Kto wypłaci świadczenie, skoro nieznany jest sprawca i tym samym jego TU i polisa? W takich sytuacjach wypłatą odszkodowania zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Aby ułatwić zadanie policji, staraj się porozmawiać ze świadkami zdarzenia, o ile są. Warto też popytać o monitoring – może w okolicy są kamery uliczne albo sklepy, która mają monitoring zewnętrzny? Oczywiście zdobycie nagrań to już zadanie dla policji. Policja będzie szukać sprawcy, ale jeśli się nie uda, to możesz i tak ubiegać się o odszkodowanie. Zgłoś szkodę dowolnemu TU. Ma no obowiązek przekazać sprawę UFG. Fundusz rozpatrzy sprawę i przyzna świadczenie. Inna sytuacja, w której to UFG zajmie się wypłaceniem środków, jest brak ważnej polisy OC u sprawcy wypadku.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.