W odnowionym gmachu sądu powstanie ośrodek kuratorski
- Ośrodek Kuratorski przy sądzie Rejonowym w Raciborzu jest jednym z pięciu ośrodków kuratorskich, których powstanie, decyzją ministra Michała Wosia, planuje się jeszcze w tym roku - informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.
Ministerstwo Sprawiedliwości - jak czytamy w przesłanej nam informacji - w ramach Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego na lata 2020 - 2030 realizuje projekt pod nazwą "Zmniejszenie zjawiska przestępczości nieletnich", w celu zwiększenia skuteczności oddziaływań resocjalizacyjnych stosowanych przez wymiar sprawiedliwości wobec nieletnich. W ramach tego projektu zaplanowano postępujący rozwój ośrodków kuratorskich poprzez znaczne zwiększenie ich liczby, w celu zapewnienia sądom rodzinnym w Polsce możliwości orzekania tego środka wychowawczego. Aktualnie w Polsce funkcjonuje około 110 ośrodków (sądów rejonowych jest 318). Co pokazuje, że w większości sądów sędziowie rodzinni są pozbawieni możliwości orzekania tego środka wychowawczego.
- Na realizację tego projektu zabezpieczono w budżecie państwa środki finansowe, które zostaną przekazane do sądów, przy których powstaną nowe ośrodki kuratorskie. W tym roku zgodnie z planem powstanie pięć nowych ośrodków kuratorskich, w kolejnych latach powstaną następne ośrodki. Docelowo planuje się, żeby w większości sądów rejonowych funkcjonowały ośrodki kuratorskie. Jednak nie przy każdym sądzie możliwe jest utworzenie ośrodka kuratorskiego choćby ze względu na małą ilość spraw nieletnich, czy infrastrukturę terenu - tłumaczy rzecznik.
Projekt "Zmniejszenie zjawiska przestępczości nieletnich" ma za zadanie umożliwienie sądom rodzinnym w Polsce stosowanie wobec nieletnich wolnościowego środka wychowawczego przewidzianego ustawą z dnia 26 października 1982 roku o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2018 r. poz. 969 t. j.). Tym środkiem wychowawczym jest skierowanie nieletniego sprawcy czynu zabronionego do ośrodka kuratorskiego. Mówimy tu o nieletnich (w wieku 13 do18 roku życia), którzy przejawiają pierwsze oznaki demoralizacji, jednak nie wymagają jeszcze zastosowania środka wychowawczego izolacyjnego.
Ośrodki kuratorskie to otwarte placówki resocjalizacyjne działające przy sądach rejonowych. Jako specjalistyczne sądowe placówki resocjalizacyjno - wychowawcze o charakterze nieizolacyjnym, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę kuratorów sądowych oraz innych specjalistów resocjalizacji - mają za zadanie zapobiegać przestępczości nieletnich, wspierać ich prawidłową socjalizację i wszechstronny rozwój, zapewniając systemowe wsparcie w środowisku ich życia.
Niewątpliwą zaletą skierowania nieletniego do ośrodka kuratorskiego jest to, że nieletni nie są oddzieleni od rodziny. Po szkole na kilka godzin dziennie idą do ośrodka kuratorskiego, gdzie poddawani są oddziaływaniom resocjalizacyjnym. Po zajęciach wracają do domu. Jest to jeden z najbardziej skutecznych środków wychowawczych stosowanych w Polsce wobec nieletnich.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz