Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 maja 202220:26

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Badania naukowe mumii egipskich na przykładzie Dżed-Amonet-Ius-Anch z zbiorów Muzeum w Raciborzu – konferencja pod tytułem odbyła się w dawnym kościele pw. św. Ducha. Poznaliśmy wreszcie oblicze Egipcjanki, której zmumifikowane zwłoki od II poł. XIX w. znajduje się w naszym mieście.

Miała więcej niż 20 lat, ale nie więcej jak 30, jej odtworzony wygląd poddano estetyzacji, bo tak wolno w przypadku postaci historycznych, za punkt wyjściowy do rekonstrukcji twarzy posłużyła współczesna Egipcjanka, zaś makijaż został wzięty z wizerunku królowej Nefretete, małżonki faraona Echnatona z XVIII dynastii – tak można podsumować efekt pracy dr. Andrzeja Czubaka z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Znany antropolog sądowy, mający na koncie około 800 rekonstrukcji twarzy, głównie na potrzeby procesów sądowych i poszukiwań, potraktował raciborską mumię jako wyzwanie.

Podjął się tego na podstawie wykonanych tomografem zdjęć czaszki raciborskiej Egipcjanki. Mumia Dżed-Amonet-ius-nach pojechała do Krakowa w październiku 2019 r. Pierwsze zdjęcia były jednak niewystarczającym materiałem wyjściowym do wykonania portretu przeżyciowego. Do Krakowa wysłano więc samą głowę. O wiele lepsze fotografie, z widocznym owłosieniem, pozwoliły ruszyć z rekonstrukcją. Efekt dziś po raz pierwszy zaprezentowano publicznie.

Wykonane przez prof. Andrzeja Urbanika (Katedra Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) badania mumii w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie nie dały, niestety, odpowiedzi na pytanie o przyczyny zgonu Dżed. Badaczowi rzuciło się w oczy bardzo dobrze zachowane uzębienie, choć Egipcjanie mieli z tym spore problemy. W czaszce nie znaleziono żywicy, choć powinna się tam znaleźć po wyjęciu mózgu. Dżed nie miała problemów hormonalnych. Nie można wykluczyć, że rodziła, ale nie ma co do tego pewności. Być może to podczas porodu doszło do zgonu. Mógł to być jednak efekt stanu zapalnego albo epidemii. – Mam pewne podejrzenia, ale na razie nie chcę tym dzielić – oświadczył prof. Urbanik.

Podjął się badań nad raciborską Egipcjanką dzięki prywatnej znajomości z wiceprezydentem Dawidem Wacławczykiem, jeszcze z czasów krakowskich. Obu panów łączy pasja podróżowania. Naukowcy, jak podkreślają w Muzeum, pracowali za darmo, pro publico bono.

Wykonanie przez Joannę Babraj-Mędralę badania i konserwacje raciborskich sarkofagów, których elementem było datowanie metodą węgla C-14, przesuwają czas życia Dżed z 800 na około 750 r. p.n.e., okres XXII dynastii libijskiej. Rządy w Egipcie sprawowali w tym czasie Pimaj i Szeszonk IV. Jej ojciec był kapłanem. Otrzymała pogrzeb I klasy.

Dr Dariusz Chojecki, niegdyś pracownik Muzeum w Raciborzu, dziś wykładowca w raciborskiej PWSZ, przypomniał historię mumii – sprowadzenie z Egiptu przez barona von Rothschilda, a potem przekazanie z Szylerzowic do zbiorów Królewskiego Ewangelickiego Gimnazjum w Raciborzu.

Dr Monika Urbanik z Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego mówiła o mumiach egipskich jako lekach.

Konferencję należy zaliczyć do jednych z ciekawszych wydarzeń naukowych w ostatnim czasie w Raciborzu, nie tylko ze względu na udział wybitnych znawców, ale też rangę obiektu. Raciborska mumia, kartonaż i sarkofagi to jedyny w Polsce kompletny zespół grobowy. Na Zachodzie tego typu zabytki mają już opracowania naukowe oparte na nowoczesnych badaniach. Racibórz nadrabia ten dystans. Muzeum planuje też nową aranżację wystawy egipskiej, w obecnej formie sięgającej jeszcze I połowy lat 80.

dzed19052022

Konferencję można obejrzeć na kanale YT

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202410:17

Raciborzanka w prestiżowym gronie

Raciborzanka w prestiżowym gronie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło: psm.org.pl
Reklama
Aktualności25 września 202410:40

Sunex produkuje pompy ciepła w zrewitalizowanej ponad 100-letniej hali w Raciborzu

Sunex produkuje pompy ciepła w zrewitalizowanej ponad 100-letniej hali w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

SUNEX przeniósł produkcję pomp ciepła i innowacyjnych urządzeń grzewczych do historycznego obiektu z początku XX wieku. Wcześniej budynek został wyremontowany.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202422:22

Unia zdeklasowała Grzegorzowice i zameldowała się w półfinale [FOTO]

Unia zdeklasowała Grzegorzowice i zameldowała się w półfinale [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

W środowe (25.09.) popołudnie na boisku LKS Grzegorzowice doszło do ćwierćfinałowego starcia Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz, w którym gospodarze, występujący na co dzień w B klasie, podejmowali wyżej notowaną Unię Racibórz z klasy okręgowej.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.09.2024
26 września 202418:43

Nasz Racibórz 27.09.2024

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.