Multimedialne muzeum kolejnictwa w Rudach oficjalnie otwarte [WIDEO]
Z udziałem czeskich partnerów zakończono projekt finansowany z środków unijnych za pośrednictwem Euroregionu Silesia. Dzięki niemu podraciborskie Rudy mają najnowocześniejsze Muzeum Kolejnictwa.
Wczoraj, 27 września, Rudy gościły uczestników wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki. Z tej okazji wręczono „Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2022 roku”. Odebrał go m.in. Krzysztof Kopeć, dyrektor Gminnego Ośrodka Turystyki i Promocji w Rudach, który zarządza rudzką wąskotorówką.
W Rudach podsumowano również projekt „Kolejka wąskotorowa - cel turystyczny”. Gmina Kuźnia Raciborska - przypomnijmy - zdobyła na jego realizację ponad 255 tys. euro. Partnerem czeskim była Úzkorozchodná trať Třemešná ve Slezsku - Osoblaha.
Za cel postawiono sobie stworzenie rozległego ośrodka turystycznego, łączącego problematykę kolei wąskotorowej. Ośrodek turystyczny składa się z zabytkowych budynków dworca kolejowego wzdłuż toru w Osobłodze i centrum multimedialnego w Kuźni Raciborskiej (stacja Rudy). Budynki zmodernizowano i naszpikowano nowoczesnymi technologiami zwiększającymi ich potencjał turystyczny.
KolejkaRudy.pl
W Rudach powstała sala multimedialna oraz całoroczne centrum edukacji związane z kolejnictwem. W sali multimedialnej można wyróżnić kilka stref - zobaczyć działanie lokomotywy parowej na podstawie mapingu czy - za pomocą wirtualnej rzeczywistości - poznać historię kolejki. Budynek ma strefę wolnego zwiedzania z kodami QR, animacjami i tłem dźwiękowym. Jest też wystawa fotografii wielkoformatowych poświęconych kolei.
Zadanie wykonała spółka SimKol. W ramach dostawy w wagonowni z przełomu XIX i XX wieku zrealizowała m.in.:
- zabudowę oryginalnych okien okiennicami z monitorami ukazującymi w formie interaktywnych animacji 3D historię pojazdów wąskotorowych, od taboru konnego po dzisiejsze pojazdy spalinowe;
- projekcję filmu holograficznego opowiadająco historię o duchu maszynisty nawiedzającego kocioł z rozbitego w wypadku parowozu, służący niegdyś do ogrzewania hali;
- animację oraz mapping ukazujące pracę mechanizmów napędzających parowóz;
- kiosk multimedialny zawierający gry i zabawy interaktywne, modele 3D taboru oraz przygotowane przez nas kompendium wiedzy o kolejach wąskotorowych w Polsce;
- 10-stanowiskowe kino VR zabudowane na wagonie - platformie pozwalające wcielić się w maszynistę parowozu na trasie Rudy - Rybnik;
- film promocyjny kolejki wraz z jego projekcją;
- galerię fotografii ukazującą tabor wąskotorowy z różnych części kraju i okresów;
- cyfrowo zreprodukowane kolejowe plakaty BHP z czasów PRL;
- instalację elektryczną oraz oświetleniową.
- Jest to niewątpliwie najnowocześniejsze muzeum kolejnictwa w Polsce, jak i olbrzymia gratka zarówno dla młodszych i starszych pasjonatów kolei - zapewniają w firmie SimKol.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz