Sztuczny tłok
"Sztuczny tłok", "na kosę", "zza parawanu" to tylko niektóre z metod kieszonkowych złodziei. Okradają na ogół w sklepach, autobusach, pociągach i na dworcach kolejowych. Duży tłok sprzyja ich wzmożonej działalności. Film o tym jak działają kieszonkowcy przygotowali opolscy policjanci, którzy wcielili się w ich rolę.
Możliwość częstszych niż zwykle kradzieży na dworcach, targowiskach i w sklepach to efekt „gorączki świątecznych zakupów”. W związku z tym na ulicach miast pojawiło się więcej policjantów (umundurowanych i nieumundurowanych). Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo opolan w czasie wielkiej zakupowej gonitwy. Pod specjalnym nadzorem znajdą się centra handlowe, sklepy, parkingi, bazary, przystanki autobusowe i dworce kolejowe. Roztargnienie i pośpiech przed nadchodzącymi świętami są dla kieszonkowców nie lada okazją. Duży tłok w sklepach i na targowiskach sprzyja z kolei wzmożonej działalności złodziei kieszonkowych. Wykorzystują naszą nieuwagę, zaaferowanie zakupami, brak kontroli nad torebkami i kieszeniami.
Działają na różne sposoby, zazwyczaj w grupkach. Do tych stosowanych najczęściej należą "sztuczny tłok" - sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej, wtedy w powstałym zamieszaniu kradną. Kolejne sposoby to "na kosę" - kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki oraz "zza parawanu" - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się przewieszonym przez rękę płaszczem. Kieszonkowcy często też krzyczą "uwaga, złodzieje"! Wtedy każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując tym samym obserwującym go złodziejom miejsce, gdzie pieniądze trzyma.
Na co zwracać uwagę, które zachowania powinny wzbudzić naszą czujność i co zrobić by nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej?! Poniżej kilka rad, które zminimalizują ryzyko stania się ofiarą złodzieja:
• Torebkę trzymaj z przodu, zamknięciem do siebie, tak, aby mieć nad nią stałą kontrolę.
• Pieniądze (szczególnie większą gotówkę) należy nosić w kilku miejscach, – jeżeli złodziej nas okradnie nie utracimy wszystkich pieniędzy.
• Klucze do mieszkania noś w miejscu innym niż dokumenty z adresem, (jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść Twoje mieszkanie, zanim zdążysz zareagować).
• Nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb, bowiem taki wystający z kieszeni portfel jest tylko zachętą dla złodziei.
• Otwierając portfel nie prezentujmy całej jego zawartości, szczególnie, gdy mamy w nim dużo pieniędzy.
• Zwracaj uwagę na „sztuczny” tłok i zamieszanie obok Ciebie, szczególnie wtedy, gdy z sytuacji nie wynika, aby ten tłok był konieczny.
• Zwiększ czujność widząc grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę, która służy do maskowania momentu kradzieży.
• Jeżeli korzystasz z karty bankomatowej nigdy nie trzymaj numeru PIN w tym samym miejscu, co kartę. Jeśli już masz problem z jego zapamiętaniem, zapisz go w taki sposób by nie mógł go rozszyfrować złodziej.
Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, jako świadek masz prawo zachować anonimowość.
KPP Głubczyce
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany