Wypalanie traw
Nadejście wiosny dla wielu osób to czas porządków polegających m. in. na wypalaniu traw. Osoby te zapominają, że jest to prawnie zabronione, a ponadto narażają życie swoje i innych.
Często jedną z przyczyn powstałych pożarów jest wypalanie traw. Przy zmianie kierunku wiatru ogień może wymknąć się spod kontroli i zagrozić ludziom (również podejmującym się wypalania), lasom, zwierzętom, czy też zabudowaniom. Dym pochodzący z wypalania zatruwa atmosferę, utrudnia poruszanie jazdę kierowcom, bo ścieląc się na drogach ogranicza widoczność ,w wyniku, czego, podobnie jak we mgle, dochodzi do wypadków i kolizji. Pamiętajmy, że taki sposób na wiosenne porządki często prowadzi do strat materialnych, a także osobistych tragedii. Osoby wypalające trawy muszą pamiętać, że czynność ta jest prawnie zabroniona zgodnie z poniższymi przepisami:
a/ Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 8)
art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
art., 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”.
art. 30 ust. 3 pkt. 3 Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami); "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
- korzystania z otwartego płomienia,
- wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
b/ Ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami)
-art. 82, § 1 kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.
c/ Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami)
-art. 163. § 1 „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia.
Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych.
KPP Głubczyce
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany