Sport17 października 201009:58

Unia poległa pod Grunwaldem

Unia poległa pod Grunwaldem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0

To był mecz o przysłowiowe sześć punktów. Unia Racibórz i Grunwald Ruda Śląska sąsiadowały w tabeli. Obydwie drużyny chcą bezpiecznie doczekać końca rozgrywek. Raciborzanie ambitnie walczyli, ale, niestety, znów wysoko przegrali. Unię pogrążył hat-trick Dariusza Kota.

Początkowe fragmenty zespoły poświęciły na wzajemne rozpoznanie umiejętności i zamiarów przeciwnika. Dopiero w 6. minucie raciborzanie jako pierwsi przeprowadzili atak, który mógł dać prowadzenie. Niestety, niezdecydowanie gracza Unii zostało bezwzględnie wykorzystane przez bramkarza przyjezdnych, który pewną interwencją pozbawił go piłki. Kilka minut później gorąco mogło być pod bramką gospodarzy. Na szczęście defensywa miejscowych poradziła sobie z próbą ataku gości. Dosłownie kilkadziesiąt sekund po przerwanym ataku na strzał zdecydował się Łukasz Lein, lecz jego strzał był bardzo niecelny.

W końcówce pierwszego kwadransa meczu stroną spisującą się zdecydowanie lepiej była raciborska Unia. Jej gracze grali szybko, co rusz zagrażając bramce Henryka Janosza. Jedyne czego brakowało to bramek. Ten okres gry przyniósł wiele dobrych sytuacji dla Unitów, między innymi silny strzał Patryka Podstawki, który został pewnie obroniony przez bramkarza Grunwaldu.

23. minuta spotkania. Goście wywalczyli swój pierwszy rzut  rożny. Piłka po dośrodkowaniu Wojciecha Sadloka trafiła wprost w ręce Szymona Kubowa. Pięć minut później Unici po raz kolejny zagrozili bramce przyjezdnych. Niestety, i tym razem mimo idealnej okazji strzał okazał się niecelny, a dodatkowo zawodnik gospodarzy znajdował się na pozycji spalonej. W 30. minucie rozpoczęło się istne natarcie na bramkę Grunwaldu. Jednak mimo ogromu dogodnych sytuacji, piłka nie potrafiła znaleźć się w bramce Rudy Śląskiej. Najlepszą okazję miał w 34. minucie Jarosław Rachwalski, lecz piłka po jego strzale trafiła jedynie w słupek.

Końcowe fragmenty pierwszej połowy spotkania. Gracze Grunwaldu dwukrotnie stanęli przed szansą pokonania raciborskiego bramkarza. W pierwszej sytuacji piłka została wybita z linii bramkowej, by chwilę później po strzale jednego z graczy gości zostać złapana przez Szymona Kubowa. W odpowiedzi gospodarze przeprowadzili szybką akcję, która jednakże nie przyniosła zmiany wyniku. Niedługo po tej sytuacji sędzia Radosław Heller zakończył pierwszą połowę, w której szczęście sprzyjało gościom, gdyż mimo kilku dogodnych sytuacji miejscowych udało im się utrzymać wynik bezbramkowy.

Druga połowa rozpoczęła się od ataków podopiecznych Andrzeja Marcowa. Niestety, podobnie jak w pierwszej odsłonie brakowało czy to dobrego ostatniego podania, czy celnego uderzenia. Kolejne minuty wyglądały bardzo podobnie, Unia była w posiadaniu piłki, przyjezdni starali się ją odebrać. Często robili to w sposób niezgodny z przepisami, jak w 52. minucie kiedy jeden z gości faulował Kamila Szałkowskiego. Mocno bita piłka minęła wszystkich graczy Unii, po czym została przejęta przez któregoś z przyjezdnych, a to stało się przyczynkiem do wyprowadzenia kontry przez Grunwald. Kontry, podczas której Łukasz Stawowy, po rajdzie prawą flanką, wpadł w pole karne i próbował posłać piłkę w dłuższy róg. Na szczęście dla raciborzan, czujnie zachował się Szymon Kubów, który czubkiem palców prawej dłoni zmienił tor lotu piłki.

Gracze gości, widząc niezdecydowanie Unitów, w kluczowych momentach starali się przycisnąć gospodarzy. Na niewiele ich starania się zdały, gdyż wynik ciągle pozostawał bez zmian. W 60. minucie meczu bardzo dobrym strzałem popisał się Artur Potaczek, lecz bramkarz Grunwaldu, Henryk Janosz, pokazał jak należy bronić. Kilka chwil później po raz kolejny zakotłowało się pod bramką Unii. Defensywa gospodarzy i tym razem poradziła sobie z atakiem. W kolejnej akcji nie było jednak już tak wesoło. Goście przeprowadzili akcję lewą flanką boiska, skąd piłka trafiła do Dariusza Kota, a ten, co prawda na raty, ale otwiera wynik spotkania. 0:1.

Raciborzanie niemal natychmiast chcieli doprowadzić do wyrównania, jednak ich strzały były albo niecelne, lub znajdowali się na pozycji spalonej. W 75. minucie jeden z gospodarzy próbował wymusić rzut karny. Bez skutku. Piłka została przejęta przez graczy Grunwaldu, którzy wyprowadzili zabójczą kontrę, którą wykończył celnym strzałem Dariusz Kot, zadając tym samym drugi cios.

Strata drugiego gola podziałała na gospodarzy dosyć  deprymująco. Nadal próbowali atakować, jednak jedynie na próbach się kończyło. Bezradność Unitów zauważyli gracze Grunwaldu. Wywalczyli w 80. minucie rzut wolny z narożnika boiska. Wojciech Simon posłał piłkę wprost do Dariusza Kota, a ten z woleja umieścił ją w bramce, zdobywając tym samym klasycznego hat-tricka.
Końcowa faza spotkania. Rozbici gospodarze decydowali się na strzały rozpaczy, uderzali nawet z ponad 35 metrów. Niestety, z mizernym skutkiem.

Unia doznając trzeciej porażki z rzędu, pozostała co prawda na dwunastej pozycji, jednak jej przewaga nad ostatnią ekipą w tabeli stopniała do zaledwie czerech punktów. Dodatkowo kolejni przeciwnicy raciborzan nie należą do łatwych.