Sport29 maja 201219:24

Olimpijska kwalifikacja Artura Nogi

Olimpijska kwalifikacja Artura Nogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0

Raciborzanin Artur Noga podczas odbytego 27 maja i bardzo dobrze obsadzonego mityngu lekkoatletycznego w Hengelo uzyskał minimum olimpijskie, zajmując trzecie miejsce z wynikiem 13.45 (minimum kwalifikacyjne 13.52). Zwyciężył Amerykanin Ronnie Ash 13.31.

Tak więc rysuje się realna szansa drugiego w karierze występu Artura na igrzyskach olimpijskich. W swoim debiucie w Pekinie w 2008 r. zajął doskonałe piąte miejsce. Były mistrz świata juniorów jest wychowaniem Victorii Racibórz i absolwentem Szkoły Podstawowej nr 15 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Jego trenerem był przez wiele lat Karol Szynol.

Przypomnijmy pokrótce karierę Artura Nogi (ur. 02 mają 1988 r. w Raciborzu). 20 sierpnia 2006 r. zdobył złoty medal na mistrzostwach świata juniorów w Pekinie w biegu na 110 m przez płotki. (13,23 s.). Tym wynikiem ustanowił rekord Polski juniorów, rekord mistrzostw, był to również nieoficjalny rekord świata juniorów. W 2007 r. został w Hengelo mistrzem Europy juniorów (13.36). W tym też roku zajął dziewiątą lokatę w plebiscycie o tytuł Europejskich Wschodzących Gwiazd Lekkoatletycznych. W 2008 roku wywalczył po raz pierwszy tytuł halowego mistrza Polski w biegu na 60 m przez płotki. Został także został mistrzem Polski w biegu na 110 m ppł. (13,47). By to wynik lepszy od wymaganego minimum na IO w Pekinie. Rezultat ten został poprawiony w Bielsku-Białej (13,44).

W Pekinie na igrzyskach olimpijskich był prawdziwym objawieniem nie tylko polskiej ekipy. W pierwszej rundzie wygrał swój bieg z czasem 13,53. Bieg ćwierćfinałowy to  jeszcze lepszy bieg raciborzanina. Przegrał jedynie z rekordzistą świata Dayronem Robllesem z Kuby. Czasem 13,36 ustanowił rekord życiowy, awansując jednocześnie na czwarte miejsce w historii polskich biegów na tym dystansie. Świetną formę potwierdził w biegu półfinałowym, zajął drugie miejsce pewnie awansował do finału olimpijskiego (rek. życiowy - 13,34 (3. wynik w historii polskiej lekkoatletyki). W finale osiągnął czas 13,36 sek. i tym samym uplasował się na wysokim piątym miejscu. W 2009 r. wywalczył tytuł mistrza Europy młodzieżowców. Artur Noga reprezentuje barwy Warszawianki i trenuje pod kierunkiem doskonałego trenera płotkarzy Andrzeja Radiuka.

Wielki apetyt na występ na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie ma także kolejny mieszkaniec naszego miasta. Zawodnik Victorii i uczeń ZSOMS w Raciborzu Rafał Smoleń, podopieczny trenera Kazimierza Stępnia wykazuje aktualnie wysoką dyspozycję w biegu na 400 m i ma bardzo duże szansę udziału w sztafecie 4x400 m.