Sport6 kwietnia 200915:57

II liga piłki siatkowej kobiet dla Krzanowic

II liga piłki siatkowej kobiet dla Krzanowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0

Niesamowity sukces odniosła drużyna GS UKS Krzanowice wygrywając finał ogólnopolski turnieju o awans do II ligi, zaskakując świetną grą kibiców, obserwatorów, a nawet swoich trenerów.

Przez trzy dni od 3 do 5 kwietnia siatkarki rywalizowały na hali sportowej w Rudniku. W piątek pierwszym meczu turnieju drużyna GS UKS Krzanowice pokonała LKSS "Sokół" Mogilno 3:1 (25:20,22:25,25:20,25:18). Tego samego dnia AZS Politechnika Warszawska "rozbiła" UKS MOSiR Jasło 3:0 (25:15,25:19,25:15). Po pierwszych meczach wydawało się, że warszawska drużyna będzie poza zasięgiem.

...pierwszy mecz jak zawsze w takich turniejach był wielką niewiadomą i badaniem sił przeciwnika. Od początku trwała walka "punkt za punkt", zawodniczki obu drużyn popełniały wiele błędów własnych, zwłaszcza na zagrywce. W końcówce seta zagraliśmy kilka dokładnych akcji i uzyskaliśmy przewagę, "dowiezioną" do końca.Poziom gry obu drużyn wzrósł w drugim secie, który był bardzo zacięty. Długie wymiany i efektowne obrony podnosiły adrenalinę z obu stron. Niestety to moja drużyna popełniła więcej błedów w końcówce i przegraliśmy seta. Wiedziałem, że nie gramy wszystkiego na co nas stać. Źle zaczęliśmy trzeciego seta i cały czas goniliśmy wynik, aż do stanu 14:14. Od tego momentu dziewczęta złapały wreszcie swój rytm gry i niesione dopingiem kibiców wygrały końcówkę seta. W czwartym secie utrzymaliśmy dobry poziom gry, było znacznie mniej błędów własnych i bardzo dobra gra w obronie. Cały czas kontrolowaliśmy wynik i wygraliśmy zdecydowanie...opowiada trener Tomasz Kuziak.

GS UKS Krzanowice: Magdalena Kuziak (6 pkt.), Barbara Otlik (18 pkt.), Magdalena Bahryj (10 pkt.), Julia Siedlok (10 pkt.), Klaudia Nagler (18 pkt.), Weronika Sławik (6 pkt) i libero Justyna Hońca oraz Magdalena Sławik, Magdalena Śmieja i Sybilla Majnusz.

Wygrana w sobotnim meczu z UKS MOSiR Jasło gwarantowała conajmniej drugie miejsce i dalszą szansę na awans, ponieważ w pierwszym meczu tego dnia AZS Politechnika Warszawska gładko pokonała LKSS "Sokół" Mogilno 3:0 (25:18,25:19,25:17). Uważni kibice zauważyli, że warszawianki grały słabiej niż w pierwszym meczu, jednak ich uwaga koncentrowała się głównie na zespole z Krzanowic, przed którym stało kolejne poważne wyzwanie. Tym poważniejsze, że w drużynie z Jasła występowały znane z bardzo dobrej gry na piasku wielokrotne mistrzynie Polski Anna Białobrzeska i Magdalena Michoń Szczytowicz.

...mogę śmiało powiedzieć, że w pierwszym secie moje zawodniczki zagrały perfekcyjnie. Wszystko układało się po naszej myśli, była dobra odrzucająca przeciwniczki od siatki zagrywka, dziewczęta zagrały dobrze na przyjęciu dzięki czemu mogły rozgrywać kombinacyjnie, do tego doszedł mocny i skuteczny atak. Zdecydowanie szybko i wysoko wygraliśmy pierwszego seta do piętnastu. Podobnie zaczęła się druga partia, prowadzenie naszej drużyny dochodziło nawet do 8 punktów. Doświadczone zawodniczki z Jasła zaczęły mądrze opóźniać grę, co wytrąciło mój zespół z uderzenia. Wcześniej wypracowana przewaga pozwoliła na wygranie seta do dwudziestu. Po dwóch wygranych setach jednak byłem pełen obaw o dalszy przebieg meczu. Końcówka drugiej partii pokazała, że Jasło jeszcze podejmie walkę o zwycięstwo. W trzecim secie przy dużej liczbie błędów własnych łatwo punkty zdobywały "rozpędzone" siatkarki z Jasła i szybko wygrały do czternastu. Od początku czwartego seta nadal przeważały siatkarki MOSiR-u Jasło, które miały jeszcze czteropunktową przewagę przy stanie 15:11. Na szczęście moje zawodniczki złapały drugi oddech i zaczęły grać "swoje". Po raz kolejny pokazały wielką wolę walki i niesamowitą ambicję, ostatecznie wygrywając tego seta 25:22...relacjonuje Tomasz Kuziak.

W pierwszym niedzielnym meczu po 135 minutach gry UKS MOSiR Jasło pokonał LKSS "Sokół" Mogilno 3:2 (19:25,25:23,25:16,26:28,17:15). W opóźnionym o godzinę ostatnim meczu turnieju, którego stawką było pierwsze miejsce i bezpośredni awans młodziutkie siatkarki z Krzanowic niespodziewanie i wysoko wygrały mecz z AZS Politechniką Warszawską 3:0 (25:23,25:19,25:12).

...obawiałem się tego meczu, ze względu na przewagę fizyczną o kilka lat starszych dziewcząt z Warszawy. Wiedziałem, że tylko ryzykując trudną zagrywką jesteśmy w stanie odrzucić je od siatki, liczyć na dobrą grę obronną w polu i ewentualne skuteczne kontry. Taka była nasza rozmowa o taktyce przed meczem. Dziewczęta wiedziały, że mają conajmniej drugie miejsce i zachowują szanse na awans, sam podkreślałem, że nic się na tym meczu nie kończy. Od początku udało nam się realizować zaplanowaną taktykę i wyglądało na to, że gramy jak równy z równym. Moje zawodniczki coraz bardziej wierzyły w to, że można walczyć o wygranie tego meczu...mówi Tomasz Kuziak

Szczęśliwie wygrana końcówka pierwszego seta spowodowała, że kibice zaczęli przecierać oczy ze zdumienia. Jak się później okazało to był dopiero początek. W drugim i trzecim secie siatkarki GS UKS Krzanowice zagrały zdecydowanie najlepszy mecz w swojej dotychczasowej karierze. Przede wszystkim cały czas świetnie zagrywały, co zmuszało warszawianki do oddawania piłki "za darmo". Kontrataki młodych siatkarek z krzanowickiego zespołu były niezwykle skuteczne. Do tego doszła bardzo dobra gra w obronie i jak się w sumie okazało najwyższe zwycięstwo w tym turnieju. Maciej Lizińczyk trener AZS-u Politechnika Warszawska po meczu długo wydawał się pozostawać nieobecny, natomiast po drugiej stronie siatki i na trybunach panowała nieopisana radość.

GS UKS Krzanowice:  Magdalena Kuziak (5 pkt.), Barbara Otlik (20 pkt.), Magdalena Bahryj (9 pkt.), Julia Siedlok (3 pkt.), Klaudia nagler (13 pkt.), Weronika Sławik (7 pkt.), libero - Justyna Hońca oraz Magdalena Sławik, Sybilla Majnusz, Magdalena Śmieja. Trenerzy Tomasz Kuziak i Adam Gębski.

Dobrą tradycją siatkarską takich turniejów są również wyróżnienia indywidualne. W opinii trenerów grających zespołów i sędziego głównego kwalifikatora Ryszarda Adamczyka bezapelacyjnie najlepszą zawodniczką MVP turnieju została Magdalena Kuziak (GS UKS Krzanowice), najlepszą atakującą Barbara Otlik (GS UKS Krzanowice). Ponadto za najlepszą rozgrywającą turnieju uznano również Magdalenę Kuziak (GS UKS Krzanowice), natomiast trenerzy UKS Krzanowice Tomasz Kuziak i Adam Gębski w swojej drużynie za bardzo dobrą grę w turnieju postanowili wyróżnić środkową bloku Magdalenę Bahryj.

W pozostałych drużynach zostały wyróżnione następujące zawodniczki: rozgrywająca LKSS "Sokół" Mogilno - Joanna Długokęcka, atakująca UKS MOSiR Jasło - Katarzyna Poliwka i środkowa bloku AZS Politechnika Warszawska - Dorota Rzymkowska.

Ponadto Starosta Raciborski, który objął honorowy patronat nad turniejem i ufundował puchary, statuetki i dyplomy specjalnym wyróżnieniem "najsympatyczniejsza zawodniczka - miss turnieju" uhonorował raciborzankę Barbarę Otlik.