Biesiada śląska w stolicy
Po raz dziesiąty Klub Olimpijczyka Sokół zorganizował Młodzieżowe Seminarium Olimpijskie w Warszawie. Tym razem raciborska młodzież zaprezentowała program artystyczny - Regionalne Specjały.
Z okazji 90-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych wystąpili w sali kinowej Centrum Edukacji Olimpijskiej w Warszawie. Pomimo tego, że warszawiacy nie do końca radzili sobie ze zrozumiemniem tekstu dobra gra aktorska wywoływała salwy śmiechu i spontaniczne oklaski na widowni.
Bieżący roku to również dwadzieścia lat współpracy klubu olimpijczyka z Polskim Komitetem Olimpijskim i Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Z tej okazji Wojciech Nazarko podziękował Iwonie Grys (wieloletni dyrektor MSiT), a także Elżbiecie Kwiatkowskiej (PKOL) za świetną współpracę. W imieniu prezesa PKOL Piotra Nurowskiego podziękowania odebrał członek zarządu Zygmunt Smalcerz. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przekazał list gratulacyjny na ręce Wojciecha Nazarko prezesa klubu olimpijczyka wyrażając swoje uznanie dla podejmowanych działań propagujących ruch olimpijski w kraju.
Zarząd Klubu Olimpijczyka przygotował drobne upominki dla dobrze zapowiadających się młodych sportowców ze szkół z terenu powiatu raciborskiego. Po bardzo zabawnym programie artystycznym przyszła pora na wspomniane wyróżnienia sportowe. w tym roku upominki wręczali olimpijczycy: Elwira Ryś- Ferenc, Zygmunt Smalcerz i Zenon Licznerski, ks. Edward Pleń - duszpasterz sportu polskiego, Krzysztof Usielski - prezes PZP, Tomasz Jagodziński - dyrektor MSiT.
Wyróżnienia odebrały siatkarki z Krzanowic: Klaudia Nagler, Sybilla Majnusz, Simona Duda, Monika Nowak i Joanna Świerczek, lekkoatletka Karolina Wyleżoł, zapaśnik Dominik Pięk (LKS Owsiszcze),pływacy: Krzysztof Tokarski, Katarzyna Nawaryńska, Katarzyna Rogacz i Natalia Mendelska (MKS-SMS Victoria Racibórz), a także Krystyna Suchańska i Karolina Tomaszewska piłkarki ręczne z Pietrowic Wielkich i Kristine Piętka, Ewelina Kamczyk i Brygida Hanke z gminy Krzyżanowice.
Po części artystycznej i wyróżnieniach młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej - Sport Polski i poezja prowadzonej przez kustosza Zbigniewa Pindora, a także zaprezentowała w muzeum program artystyczny poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II w czwartą rocznicę śmierci. Wizytę w Muzeum Sportu i Turystyki zakończyło spotkanie z olimpijczykami Kajetanem Broniewskim i Władysławem Zielińskim oraz wręczenie uczestnikom seminarium okolicznościowych certyfikatów.
Młodzież dotarła do Warszawy we czwartek i najpierw odwiedziła cmentarz na Powąskach zapalając znicze na grobach słynnych sportowców, a także innych znanych osób: poetów, pisarzy, artystów, polityków odbierając przy okazji krótką lekcję historii poświęconą Powstaniu Warszawskiemu.
Później przyszła pora na wizytę w polskim parlamencie. Raciborska grupa była gościem posła Henryka Siedlaczka, który tym razem przygotował wycieczkę rozpoczynającą się od hotelu poselskiego prezentując młodzieży codzienną trasę poruszania się posłów w dobrze strzeżonym parlamencie. Szczęśliwie w czwartek 16 kwietnia nie było obrad parlamentarnych, wobec czego poruszanie się grupy było znacznie ułatwione i zaglądano w wiele miejsc zwykle niedostępnych dla zwiedzających. Po wizycie w Parlamencie przyszedł czas na popołudniowe spacery po warszawskiej starówce, a także obiadokolacja i nocleg w hotelu Aramis.
Jak się okazało ponad połowa z uczestników tego wyjazdu odwiedziła stolicę naszego kraju po raz pierwszy. W drodze powrotnej jak zawsze był przystanek na Jasnej Górze i modlitwy w różnych intencjach. Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy seminarium dotarli do Raciborza w nocy z piątku na sobotę, kończąc kolejną edycję programu na olimpijskim szlaku pod skrzydłami sokoła.
PiK
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany