Jak jeździć na rowerze, by schudnąć? [PORADNIK]
Nie wszyscy lubią biegać. Niektórzy unikają fitnessu jak ognia, bo godzina stepu nie jest im w smak. Na basenie nie byli latami, a od wszelkich piłek trzymają się z daleka. To jednak wcale nie znaczy, że są skazani na nadprogramowe kilogramy. Rozwiązaniem jest jazda na rowerze! Ta aktywność fizyczna ma szereg zalet, a już na pewno to, że jest świetną kuracją odchudzającą. Efekty będą widoczne z czasem. Sprawdź, co sprawi, że będą świetne.
Ciało rzeźbione kilometrami
Jazda na rowerze jest absolutnie dla każdego. W kuracji odchudzającej zalecana jest zwłaszcza osobom o dużej nadwadze. Tego rodzaju aktywność fizyczna zdecydowanie mniej obciąża stawy niż bieganie czy step. Żeby zacząć trening, poza rowerem, potrzebne są tylko wygodne buty treningowe, koszulka na rower i np. legginsy sportowe. Taki zestaw nie krępuje ruchów. W przeciwieństwie do stroju kąpielowego, w którym osoby o znacznej nadwadze bywają mocno skrępowane, co powstrzymuje ich przed wyjściem na basen.
Jazda na rowerze pozwala zgubić zbędne kilogramy i wyrzeźbić zgrabną sylwetkę. To także skuteczny sposób na cellulit. Ponadto dzięki dotlenieniu organizmu wzmacniana jest odporność układu oddechowego i krwionośnego.
Jak jeździć na rowerze, by się odchudzić
Wydawałoby się, że odchudzanie na rowerze to nic innego jak jazda przed siebie. Tymczasem są pewne zasady, które pozwalają cieszyć się efektami odchudzania szybciej, niż w przypadku tradycyjnej jazdy. Chodzi o następujące kwestie:
- ćwicz regularnie, ale się nie przeciążaj. Jeśli czujesz się na siłach, to jeździj nawet pięć razy w tygodniu przez godzinę. Pamiętaj tylko, że mięśnie potrzebują czasu na regenerację, więc przerwy w treningach są wskazane;
- jazda po płaskim terenie. Tylko w ten sposób można zachować komfortowe, jednostajne tempo pedałowania. Taki tryb jest niezbędny, by planować ćwiczenia interwałowe. Chodzi o jazdę na przemian tempem umiarkowanym i szybkim. Po 20 minutach jazdy normalnym tempem należy przyspieszyć i pedałować, ile sił w nogach. Następnie powrót do normalnego tempa, by po kilkunastu minutach znów przyspieszyć;
- trzymaj zbilansowaną dietę i wysypiaj się. To absolutne podstawy zdrowego i higienicznego trybu życia, nie tylko podczas odchudzania.
- pij dużo wody. Przyspieszy to procesy metaboliczne i ułatwi odchudzanie
Dieta na rower
Chociaż wyda się to zaprzeczeniem wszystkiego, co amator może wiedzieć o diecie, to podstawą odżywiania do treningów na rowerze są węglowodany. To dlatego, że ich budowa chemiczna umożliwia szybki rozkład i transformację w glukozę, co jest niezastąpionym źródłem energii. Niezbędne w diecie kolarskiej jest także białko. Na rygorystycznej diecie redukcyjnej można sobie natomiast wyrządzić krzywdę.
W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z trenerem personalnym lub dietetykiem.
a.s.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany