Chcesz spróbować sił w sztukach walki? Polska Organizacja Aikido zaprasza na zajęcia!
Jednak Ueshiba (zwyczajowo nazywany O-Sensei lub czcigodny nauczyciel) był przekonany, że jego Aikido ma być uprawiane jako więcej niż tylko nauka metod walki. O-Sensei wyobrażał sobie Aikido nie tylko jako środek do zwyciężania wroga, ale także jako środek promowania pozytywnego charakteru idealnego wojownika i przede wszystkim przezwyciężania konfliktu dwoistości. Dla O-Sensei Aikido było ścieżką samodoskonalenia. Wierzył on, że może ono być środkiem dla każdego, każdej narodowości, do kroczenia tą samą ścieżką.
Aikido to shugyo: intensywny fizyczny i duchowy trening prowadzący do perfekcji ludzkiego charakteru i osiągnięcia prawdziwej mądrości. Duch shugyo bardziej niż jakakolwiek technika definiuje trening Aikido. Pomimo że techniczne mistrzostwo jest podstawą, bez podbudowy filozoficznej Aikido byłoby niczym więcej niż ćwiczeniami i rzutami. Kiedy trenujesz, miej te koncepcje na uwadze. Ostatecznie muszą one przestać być koncepcjami, a stać się częścią ciebie.
Jako początkujący, staraj się ćwiczyć podstawy Aikido - koncentrację energii, relaks, skupienie umysłowe i spokój - we wszystkim, co robisz. Przekonasz się, że trening Aikido nie jest ograniczony do dojo, ale staje się sztuką życia. To jest to, co uważa się za "Aikido w życiu codziennym".
Hakko-Ryu zostało stworzone 1 czerwca 1941 roku przez mistrza Ryuho Okuyame w Shiba Tenso Jinia (w shintoistycznej świątyni w tokijskim dystrykcie Shiba). Jest to stosunkowo młoda sztuka walki, której korzenie nawiązują do mocno tradycyjnych japońskich szkół sztuk walki. W odróżnieniu od typowych filozofii sztuk walki wywodzących się z ju jutsu, twórca Hakko-Ryu rozwinął sztukę walki, pozwalającą adeptom na opanowanie umiejętności samoobrony bez konieczności poważnego zranienia lub okaleczenia przeciwnika. Chociaż humanitarne w swej naturze, techniki Hakko-Ryu powstały w oparciu o lata praktyki Okuyamy w studiowaniu wielu sztuk walki, łącznie z technikami władania bronią. W połączeniu ze znajomością tradycyjnej medycyny japońskiej pozwoliło mu to stosować tradycyjnie niszczące (a niekiedy śmiertelne) techniki z zachowaniem pełnej kontroli nad rezultatem ich użycia. Pełna kontrola nad atakującym, bez potrzeby posiadania ponadprzeciętnej siły do stosowania technik oraz unikanie zranienia przeciwnika jest typowym efektem użycia technik Hakko-Ryu.
Różnica pomiędzy "nowoczesnymi" technikami Aiki i Hakko-Ryu, bazującym na tradycyjnych technikach, może być nie widoczna dla postronnego obserwatora, ale staje się bardziej oczywista dla tych, którzy zetknęli się z oboma stylami. W skrócie, różnica polega na tym, że broniący się (adept Hakko-Ryu) nie stosuje rozległych, kolistych ruchów do wytrącenia atakującego z równowagi lub nadania jego ciału innego kierunku ruchu. Zamiast tego uczy się, jak zadać nagły ból, aby osiągnąć taki sam efekt. W tym celu używane są dźwignie, uderzenia (atemi) i naciski na punkty witalne (gyakun).
Wszyscy rozpoczynający treningi Hakko-Ryu powinni jednak zdawać sobie sprawę, że pomimo swojego humanitaryzmu jest to bardzo skuteczny system samoobrony. Użycie nauczanych technik Hakko-Ryu może prowadzić do poważnych kontuzji, jeśli nie będą wykonywane z najwyższą ostrożnością i kooperacją ćwiczących. Jeżeli adept zostanie postawiony w okolicznościach "wyższej konieczności" (wielu przeciwników lub uzbrojony napastnik), może użyć poznanych technik z zachowaniem "mniejszej ostrożności". Dźwignie i uderzenia normalnie używane do zadawania bólu i zachowania kontroli mogą prowadzić do ciężkich obrażeń ciała osoby atakującej.
Dla sensei Okuyamy było oczywiste, że od osoby broniącej się nie można wymagać, aby skupiała swoją uwagę na powstrzymywaniu skuteczności stosowanej techniki wobec jednego z atakujących, kiedy pozostali nadal mu zagrażają. Dla osoby broniącej się najważniejsze jest spowodowanie, że pierwszy z atakujących nie będzie mógł już powtórzyć swojego ataku.
Pierwszy trening rozpoczynamy już 31 sierpnia w Dojo w Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu przy ul. Słowackiego 48. Zapisy od godziny 17.00. Inauguracja sezonu: 18.00-19.20.
Jesteś spoza Centrum Raciborza? Nie ma żadnego problemu! Serdecznie zapraszamy wszystkich do naszych Dojo w: Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy przy ul. Jana Pawła II 41A, Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach przy ul. M. Kolbego 5, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Markowicach przy ul. Jordana 6.
Zajęcia będą prowadzone zarówno w grupach dziecięcych, jak i dla młodzieży, dorosłych. Przychodząc pierwszy raz na trening, nie musisz mieć ze sobą żadnego kimona czy też sprzętu treningowego. Na początku wystarczą spodnie dresowe, koszulka oraz chęci do treningu. Na macie ćwiczymy boso. Zanim zaczniesz się przebierać, zgłoś się najpierw do instruktora prowadzącego. Gdy już się znajdziesz między stałymi bywalcami Dojo, nie bój się im zadawać pytań, udzielą Ci wszystkich niezbędnych informacji. Masz jakieś wątpliwości przed rozpoczęciem przygody z Japońskimi Sztukami Walki? Dzwoń! Wykwalifikowani instruktorzy udzielą Ci niezbędnych informacji.
Bądź na bieżąco i śledź nasz profil facebookowy!
Sprawdź plan i miesjca treningów:
Sensei Jacek Ostrowski, Dojo Racibórz, ul. Słowackiego 48, tel.: 602 487 925. Plan zajęć: dzieci młodsze: poniedziałek, środa: 17.00-18.00; dzieci starsze: wtorek, czwartek: 18.00-19.20; młodzież, dorośli: poniedziałek, środa, piątek: 18.00-19.20.
Sensei Patryk Chowaniec, Dojo Nędza, ul. Jana Pawła II 41A, tel.: 796 079 153. Plan zajęć: dzieci: wtorek i czwartek, 17.00-18.00; młodzież, dorośli: 18.00-19.30.
Sensei Krzysztof Seget, Dojo Markowice, ul. Jordana 6, tel.: 724 940 651. Plan zajęć: dzieci: wtorek, czwartek: 17.00-18.00; młodzież, dorośli: wtorek, czwartek: 18.00-19.00.
Sempai Dawid Oleszowski, Dojo Rydułtowy, ul. Strzelców Bytomskich 13, tel.: 796 455 008; dzieci: 17.00-18.00; młodzież, dorośli: 18.00-19.30.
Masz pytania? Zadzwoń: 602 487 925.
art. sponsorowany
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.