Kroków siedem do końca - Piotr Lipiński w raciborskiej książnicy
Spotkanie z autorem specjalizującym się w tematyce podziemia niepodległościowego, 6 marca, wpisało się w raciborskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Kroków siedem do końca to historia końca tych, których dziś nazywamy żołnierzami wyklętymi – członków podziemia niepodległościowego uważających, że wojna nie skończyła się w 1945 roku, a sowiecka okupacja trwa. Początkowo Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość nie zamierzało walczyć zbrojnie, a jedynie wspierać byłych AK-owców w powrocie do normalnego życia. Szybko jednak okazało się, że wobec komunistycznego terroru należy przywrócić wojskowy charakter organizacji.
Pierwsze cztery Zarządy Główne Zrzeszenia WiN, zwane komendami, zostały rozpracowane i błyskawicznie zlikwidowane. Ich członków stalinowskie sądy skazywały na kary śmierci i dożywocia. W 1948 roku powstała V Komenda, której udało się przetrwać do roku 1952. Skonsolidowała podziemie, wydelegowała na Zachód kurierów, którzy mieli zostać przeszkoleni przez CIA, a następnie wrócić do Polski, by przygotowywać kolejnych żołnierzy na wypadek wybuchu III wojny światowej. Ale V Komenda okazała się prowokacją UB. Jej dowództwo stanowili pracownicy służb bezpieczeństwa i tajni współpracownicy. Udało się im wyprowadzić w pole zachodnie wywiady i doprowadzić do aresztowań ostatnich członków podziemia.
W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej dokumentów poświęconych V Komendzie są dziesiątki tysięcy, a jednak temat pozostaje niemal nieznany. Piotr Lipiński zainteresował się nim już na początku lat dziewięćdziesiątych. Okazało się, że historia V Komendy to szpiegowska opowieść szkatułkowa i każdy nowy bohater, każdy wątek prowadzi do kolejnego. Rozwiązanie zagadki ubeckiej prowokacji zajęło długie lata.
Książka otrzymała nominację do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Spotkanie poprowadził Beno Benczew - pracownik Archiwum IPN w Katowicach, regionalista, magister historii. Specjalizuje się w tematyce historii lokalnej ziemi raciborskiej w XX wieku.
Nie była to pierwsza wizyta Lipińskiego w Raciborzu, przez niemal dwadzieścia lat związanego z „Gazetą Wyborczą”, autora wielu książek, w tym biografii władców PRL-u (Cyrankiewicz, Bierut, Gomułka) i reportażu o procesie Adama Humera. W 2015 wydał reportaż biograficzny Anoda. Kamień na szaniec o życiu i tajemniczej śmierci Jana Rodowicza.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany