Bez Granic. Bariery są tylko w głowie i zawsze warto je pokonywać
Grupa uczennic z Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu przeprowadziła zajęcia mające na celu zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat niepełnosprawności oraz związanych z nią przeciwności i trudności w życiu społecznym.
Czym jest projekt o nazwie „Bez granic”? Młodzież, która podjęła się realizacji całego przedsięwzięcia pragnęła przybliżyć problem społeczny dotyczący niepełnosprawności, przebywania z osobami z niepełnosprawnością m.in. rozmowy z takimi osobami, czy pomocy im. Dziewczyny postanowiły przeprowadzić zajęcia dla uczniów w różnym wieku, dlatego projekt przeznaczony jest dla osób w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Działania projektu opierały się na prowadzeniu lekcji, na których przybliżano temat niepełnosprawności oraz związanych z nią kwestiami.
23 lutego odbyły się zajęcia w przedszkolu nr 10 w Raciborzu. Przeprowadzone zostały w dwóch grupach 6-latków. Dzieci, poprzez zabawę mogły dowiedzieć się wielu ważnych informacji, które są związane z osobą z niepełnosprawnością, jej codziennością oraz utrudnieniami. Mogły również na własnej skórze poczuć jak funkcjonują takie osoby, ponieważ układały klocki z opaską na oczach oraz z rękawicami na dłoniach. Przeprowadzone zostały również zajęcia w szkołach podstawowych i w liceum. Polegały one na zgłębianiu tematu niepełnosprawności. Rozmowa dotyczyła sposobu zwracania się do takich osób, czy pomocy im. Młodzież mogła również zobaczyć i dotknąć m.in. atlasów, książek przeznaczonych dla osób niewidomych i poznać alfabet Braille’a.
Od czego się wszystko zaczęło?
Grupa uczennic Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu w składzie: Anna Baran, Helena Babilas, Miriam Elbin, Zuzanna Fiołka, Julia Parys, Paulina Seget, Weronika Wojak oraz Zofia Zarówna postanowiły wziąć udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, w ramach której młodzi ludzie sami organizują projekty społeczne. W całym przedsięwzięciu pomagała im platforma edukacyjna, na której przedstawione są kroki potrzebne do wcielenia w życie swojego pomysłu. W czasie realizacji uczennice wykorzystały swoje umiejętności, pokazały talenty i pasje. Miały okazję samodzielnie pozyskiwać partnerów i od podstaw stworzyć własną i niepowtarzalną akcję społeczną, która wpłynęła na rozwój dzieci i młodzieży. Już po raz trzeci uczniowie Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego mają przyjemność współpracować na Ogólnopolskiej platformie Zwolnieni z Teorii.
Dziewczyny w dalszym ciągu realizują projekt. Zapraszają do współpracy przedszkola i szkoły.
Więcej informacji o ich poczynaniach można znaleźć na:
Instagramie: bez_granic_zwolnienizteorii
Tik Toku: bezbarier
Można również skontaktować się mailowo: bezbarier.zwolnienizteorii@gmail.com
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany