CZTERY KĄTY I JEŻ PIĄTY – kolejny projekt edukacyjno-wychowawczy w raciborskim poprawczaku
Po projektach, których efektem była budowa domków dla ptaków, kotów i psów nadszedł czas na jeże. Wkrótce te sympatyczne i pożyteczne ssaki będą mogły zamieszkać w bezpiecznych schronieniach, dzięki którym łatwiej będzie im przetrwać okres jesienno-zimowej hibernacji.
Dlaczego jeże?
Kiedyś wierzono, że jeż mieszkający w pobliżu domu przynosi szczęście i, choć dalej warto w to wierzyć, to jego obecność w ogrodzie jest po prostu dowodem na to, że jest on naturalny, wolny od chemikaliów i szkodliwych oprysków, bezpieczny i przytulny. Jeże lubią spokój, sporą ilość zakamarków, kompostowniki czy kupki opadłych liści. "Dzikie", naturalne, bezpieczne ogrody przyciągają je więc najmocniej, szczególnie jesienią. Największą zaletą jeży jest to, że zjadają większość szkodników, które gnieżdżą się w naszym ogrodzie, a przede wszystkim owady, ślimaki i dżdżownice. Pomagają nam również pozbyć się padliny drobnych zwierząt, takich jak ptaki czy gryzonie.
Domki zostaną wykonane przez wychowanków raciborskiego Zakładu Poprawczego pod okiem nauczycieli zawodu. Pierwszą partię surowca do ich produkcji przekażą niebawem kornickie Eko-Okna.
- Wynik naszych dotychczasowych działań związanych z budową domków dla ptaków, psów i kotów pokazuje, że taka aktywność naszych podopiecznych jest bardzo potrzebna i wartościowa – mówi dyrektor raciborskiej placówki Grzegorz Bulenda – Poza oczywistym efektem w postaci funkcjonalnych i bezpiecznych schronień dla naszych braci mniejszych możemy zaobserwować rozwój wrażliwości i empatii u naszych podopiecznych, czyli sfer tradycyjnie u nich zaburzonych. Praca na stolarni wymaga od nieletnich skupienia, dokładności, dobrej organizacji warsztatu, czasem przyznania się do błędów, pomyłek, niestaranności. To ważne, bo przygotowujemy przyszłych stolarzy i zależy nam na komplementarności i jakości ich kształcenia. Efekt pracy w postaci gotowego domku nadaje przy tym zupełnie inny sens ich praktycznemu szkoleniu.
Autorzy projektu planują wykonać 50 domków i przekazać je mieszkańcom Raciborza. Domki będą zbudowane z ekologicznych materiałów i wykonane wg wskazań lekarzy weterynarii i specjalistów z Lasów Państwowych.
- Chcielibyśmy, aby domki te trafiły do mieszkańców naszego miasta i okolic, zwłaszcza do osób posiadających ogródki, działki, tereny zielone – dodaje Andrzej Tomczyk, pomysłodawca i koordynator projektu – O ile w okresie jesienno-zimowym jeże na ogół dobrze radzą sobie ze zdobywaniem pożywienia, o tyle późną jesienią i zimą nasza pomoc znacznie ułatwi im zmagazynowanie odpowiedniej ilości zapasów energetycznych i przetrwanie zimy w bezpiecznym i funkcjonalnym schronieniu. Chcielibyśmy także podnieść świadomość wśród kierowców, aby zwłaszcza w porze nocnej uważnie obserwowali drogę, gdyż wówczas jeże wychodzą na żerowanie i masowo giną pod kołami samochodów, dlatego akcja informacyjna „Nie rozJEŻdżaj” będzie ważnym elementem uzupełniającym nasze działania – dodaje Tomczyk.
Aby zostać właścicielem domku dla jeża należy zadzwonić pod nr telefonu 32 4153003 lub napisać wiadomość na adres: a.tomczyk@raciborz.zpisdn.gov.pl
Projekt można wesprzeć poprzez przekazanie organizatorom drewna iglastego lub liściastego. Można także dokonać wpłaty na konto Stowarzyszenia ReStart w Raciborzu z siedzibą przy ul. Adamczyka 14 na nr konta 81 1870 1045 2078 1065 4645 0001 z dopiskiem „Domki dla jeży”.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany