Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja27 kwietnia 202322:41

Szkielety bez tajemnic. Czwartkowe spotkanie z zabytkami

Szkielety bez tajemnic. Czwartkowe spotkanie z zabytkami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Tym razem była to podróż w świat archeologii i antropologii. Raciborskie badania dostarczają wielu interesujących odkryć i to o skali światowej. Była o tym dziś, 27.04., mowa w Muzeum.

W Raciborzu - w prezbiterium dawnego kościoła pw. Św. Ducha (dziś Muzeum) - znaleziono czaszki ze zjawiskiem patologicznym hyperostosis frontalis interna (HFI), jedyne jak dotąd krewniacze zidentyfikowane na świecie, czy ząb inkrustowany złotem, prawdopodobnie pochodzenia azjatyckiego. Do tego dochodzą odkopane tu szczątki książąt, zakonnic i dobrodziejów konwentu, czy szkielety znalezione w innych miejscach w naszym mieście, m.in. kilka lat temu na cmentarzu przy kościele pw. św. Jakuba. Obfitość znalezisk rodzi wokół nich szereg pytań, nie tylko nauki, ale i pasjonatów historii. 

- Dzisiejszy wykład Wiktorii Stangret, kierowniczki Działu Archeologii, odkłonił wiele tajemnic skrywanych przez zmarłych. Muzeum w Raciborzu prowadziło wiele badań archeologicznych na różnych cmentarzach i cmentarzyskach. W zbiorach posiada liczny materiał kostny pochodzący z takich badań. Większość z nich poddawana jest specjalistycznym badaniom, głównie analizie antropologicznej, ale nie tylko. Szkielety, kości, szczątki... martwe, zdawałoby się nieme, nigdy już nie mogą przemówić. Nic bardziej mylnego. Mówią wiele, o sobie, o tym jak wyglądało ich życie, czy było łatwe i dostatnie, czy może ciężkie, ubogie i pełne bólu. Patologie, choroby, urazy, stres fizjologiczny, niedobory, anomalia. Możemy odczytać płeć, wiek, wzrost, niektóre choroby, niejednokrotnie również poznać przyczynę śmierci. Zmarli mogą nam wiele opowiedzieć, a współczesna technologia pomaga w odczytaniu coraz większej ilości informacji zapisanych w kościach. DNA jest długowieczne, wyodrębnione z kości opowie o wyglądzie i pochodzeniu. Określi płeć, kolor włosów, oczu, karnację...Dzięki badaniom izotopów węgla i azotu, które również potrafią w kościach przetrwać tysiąclecia, możemy dowiedzieć się co dominowało w diecie zmarłej osoby. Czy to mięso, nabiał czy zboża i inne rośliny...?
Takie informacje wraz z kontekstem znalezienia tworzą niesamowite historie, które możemy opowiadać w naszym Muzeum - relacjonuje placówka.

Autor: fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.