W niedzielę premiera drugiego filmu o Carlu Ulitzce
Ulitzka, część 2. Zapomniany wygnaniec. W najbliższą niedzielę, 11 czerwca, raciborski dokumentalista Adrian Szczypiński zaprezentuje środkową część filmowej trylogii o ks. prałacie Carlu Ulitzce. Premierowy seans odbędzie się w kinie Bałtyk o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Pierwszy film prezentujący życiorys słynnego raciborskiego kapłana i polityka Carla Ulitzki miał premierę 6 lutego 2022 roku. Po 16 miesiącach oczekiwania twórca zaprasza na dalszy ciąg, który pierwotnie miał być finałem tej rozbudowanej opowieści. Jednak puszczona w ruch dokumentalna materia ciągle się rozbudowywała. - Opowieść rosła i puchła w oczach, wciąż znajdowałem nowe osoby, które dopowiadały kolejne fragmenty życiorysu Ulitzki oraz tła historycznego, wyjątkowo dramatycznego i skomplikowanego, bo dziejącego się w latach 1939-2000 - mówi Adrian Szczypiński, reżyser filmu.
Druga część zaczyna się dokładnie w miejscu zakończenia części pierwszej, czyli wygnania prałata Ulitzki ze Śląska. Ale w odróżnieniu od części pierwszej, film nie będzie tylko biografią tytułowego bohatera. - Mówiąc kolokwialnie, Ulitzka umiera w połowie drugiego filmu. Książkowe biografie dr. Guido Hitzego i ks. dr. Konrada Glombika w tym miejscu się kończyły. U mnie jest odwrotnie. Część biograficzna, czyli 1,5 filmu, była zrobiona właściwie z obowiązku, by poznać bohatera i jego dzieło. Natomiast od połowy drugiego filmu zaczyna się to, o co mi chodziło od samego początku, czyli przyjrzenie się metodycznemu, celowemu zapominaniu o historii przez PRL. Historii nie tylko Raciborza, ale i całego Śląska, któremu bezpardonowo wtłaczano polskocentryczną wersję dziejów. A w tej wersji nie było miejsca na takich ludzi jak Carl Ulitzka. Ten stan rzeczy trwa właściwie do dziś, pomimo krótkiego przebudzenia w latach 90. XX wieku. Pokażę to przebudzenie na kilku bardzo konkretnych wydarzeniach z raciborskiego podwórka - zapowiada autor filmu.
W filmie występują bohaterowie z części pierwszej - dr Guido Hitze, ks. Jan Szywalski, ks. dr Konrad Glombik, ks. dr Piotr Górecki, dr Josef Gonschior, dr Barbara Kalinowska-Wójcik, Paweł Newerla i Antoni Rubin. W części drugiej dołączyli do nich s. dr Elżbieta Cińcio SMI, dr Jerzy Gorzelik, Natalia Klimaschka, Andrzej Markowiak, Piotr Scholz i Grzegorz Wawoczny. Improwizowaną muzykę ponownie stworzył Arkadiusz Popławski, tym razem na fortepianie. Film trwa 104 minuty i powstał we współpracy z Referatem ds. Kultury Górnego Śląska w Ratingen.
- Wszyscy bohaterowie powrócą w części trzeciej, wraz z nieobecnym w dwójce bp. Janem Kopcem, i wraz z nowymi bohaterami będą się starali odpowiedzieć na trudne pytania o Górny Śląsk i jego historię. To będzie wielki finał tego kilkuletniego projektu o Carlu Ulitzce, który wymyśliłem jeszcze w 2017 roku. Premiera trójki odbędzie się pod koniec 2024 roku. Na razie serdecznie zapraszam do kina Bałtyk, gdzie po projekcji będzie można się także zaopatrzyć w płyty DVD i blu-ray z tym filmem - kończy twórca filmu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz