Ruszył III Ogólnopolski Festiwal Teatralny OFF-ka [FOTO i WIDEO]
Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na odbywający się w tym tygodniu III Ogólnopolski Festiwal Teatralny OFF-ka (18-24 września). Dziś odbyła się maskarada.
Od poniedziałku do środy trwała Mała OFF-ka, podczas której odbywały się warsztaty dla dzieci z tworzenia masek teatralnych. Zostały zaprezentowane raciborzanom podczas dzisiejszej MASKARADY – parady w samo południe w centrum miasta oraz w Brzeziu. Część Festiwalu dedykowana młodym odbiorcom zakończy w czwartek piękny i wzruszający spektakl DRZEWO ŻYCZEŃ Teatru im. H.Ch. Andersena z Lublina, realizowany w ramach programu Teatr Polska.
W czwartek wieczorem rozpocznie się OFF-ka dla dorosłego widza. Pierwszym wydarzeniem w programie będzie projekcja o godz. 18.00 w ramach DKF Puls filmu niemego CYGANKA AZA z muzyką na żywo w wykonaniu Waldemara Rychłego i jego zespołu, a także rozmowa z artystami. Następnie o 20:00, w ramach spotkania W Punkt, zapraszamy na wykład aktora i reżysera Dariusza Skibińskiego o trendach w światowym teatrze. Obydwa wydarzenia odbędą się w DK Strzecha, ul. Londzina 38.
W piątek teatralna uczta z OFF-ką rozpocznie się już od godzinie 16:30. Zapraszamy na niezwykle spektakularna paradę teatralną ZMYSŁY. Ulicami Raciborza przejdzie surrealistyczny kabaret liryczny, a w nim: oczy, uszy, nos, które śpiewają, żonglują, a nawet stepują. Start na raciborskim rynku.
Następnie o godzinie 18.00 na sali widowiskowej RCK RDK zobaczymy spektakl będący wynikiem współpracy polsko-norweskiej METAMORPHOSIS TRANISTUS, w którym nie pada ani jedno słowo, ale znakomita gra aktorska, a do tego przejmująca muzyka wykonywana na żywo powodują, że widz daje się porwać w podróż wspomnień.
Kolejny spektakl odbędzie się o 19.30 na scenie DK Strzecha. ORFEUSZ I EURYDYKA stworzony na podstawie poematu Czesława Miłosza, który Miłosz napisał po śmierci swojej żony. Niezwykle plastyczny i spektakularny wizualnie monodram, a jednocześnie skupiony w swojej formie na „Tajemnicy odsuwania się każdego „dzisiaj” we „wczoraj”, znikania każdego „jest” zastępowanego przez „było”.
Na koniec piątkowego dnia Festiwalu o godzinie 21.00 wracamy na deski RCK RDK z monodramem Dariusza Skibińskiego HEART BREAK HOTEL. Spektakl jest opowieścią z pogranicza- pogranicza, w którym docenia się bardziej odmienność, inność, niż będąc w centrum. W mitycznej wędrówce nastąpi odniesienie do takich pojęć jak patriotyzm, religia, rodzina i …przypadkowe wniebowstąpienie niedoszłego Elvisa.
W sobotnie przedpołudnie odbędą się bezpłatne WARSZTATY Z TAŃCÓW NIEISTNIEJĄCYCH z Jackiem Hałasem. Będą one oparte na tańcach korowodowych z Europy Środkowej i Wschodniej, odwołujących się do czterech żywiołów. Tego rodzaju tańce stanowiły niegdyś podstawę integracji lokalnej społeczności.
Po południu, w piwnicy pod budynkiem RCK na Chopina, będzie miał miejsce spektakl POKÓJ MOJEGO DZIECIŃSTWA WG TADEUSZA KANTORA w reżyserii Grażyny Tabor. To dialog z dwoma dziełami Kantora „Wielopole, Wielopole” i „Umarła klasa” - gra z kliszami Kantorowskich i naszych wspomnień. Ze względu na małą przestrzeń pomieszczenia spektakl będzie grany dwukrotnie o 17:00 i 18:00.
Wieczorem o godzinie 19.00 na dużej scenie: FRIDA LA VIDA! – spektakl poświęcony słynnej meksykańskiej artystce Fridzie Kahlo, o której mówi się, że była konkwistadorką szczęścia mimo ogromu cierpienia i chorób, które ją doświadczały. Prowadziła niesamowicie intensywne życie, kochała na zabój, a w swojej twórczości starała nie kierować się niczym prócz „autentycznych lirycznych impulsów”.
Na zakończenie festiwalowej soboty przeniesiemy się na potańcówkę do dawnej Tęczowej, którą raciborzanie do dzisiaj wspominają z ogromnym sentymentem. Miejsce to na co dzień zamknięte, niedostępne, na czas Festiwalu ożyje i dzięki odpowiednie oprawie nabierze dawnych rumieńców. W szaleństwo tanecznych korowodów zabierze nas Jacek Hałas i jego rodzinna orkiestra NOISEBAND.
Festiwal OFF-ka zakończy się w niedzielę w dawnym Labiryncie w murach RCK RDK koncertem dwójki wyjątkowych artystów z Doua Treimi, którzy choć mają akademickie wykształcenie to klasycznie pojmowana muzyka nie jest ich żywiołem i poszukują własnych dróg muzycznych. Katarzyna Klebba i Paweł Paluch zabiorą nas w podróż muzyki duszy.
PROGRAM: 21 września (czwartek)
9:00 Drzewo życzeń reż. Mateusz Przyłęcki z Teatru im. H.Ch. Andersena. Spektakl dla szkół prezentowany w ramach programu Teatr Polska, sala widowiskowa RCK RDK *
18:00 DKF Puls Projekcja filmu niemego „Cyganka Aza” z towarzyszeniem muzyki na żywo zespołu „Waldemar Rychły i przyjaciele”, sala widowiskowa RCK DK Strzecha *
Rozmowa z twórcą muzyki do filmu Waldemarem Rychłym, sala widowiskowa RCK DK Strzecha
20:00 W punkt. Ikony teatru off-owego, wykład Dariusza Skibińskiego, sala kameralna RCK DK Strzecha
22 września (piątek)
16:30 Zmysły, wędrowny kabaret liryczny A3 Teatr, parada teatralna ulicami Raciborza (start: rynek raciborski, finał: brama RCK RDK)
18:00 Metamorphosis transitus, spektakl polsko-norweski, sala widowiskowa RCK RDK*
19:30 Orfeusz i Eurydyka, monodram Janusza Stolarskiego, sala widowiskowa RCK DK „Strzecha”
21:00 Heart break hotel, monodram Dariusza Skibińskiego, sala widowiskowa RCK RDK*
23 września (sobota)
10:00-12:30 Warsztaty z tańców nieistniejących z Jackiem Hałasem, sala kameralna RCK RDK (bezpłatne, zapisy pod nr tel. 32 415 32 14)
17:00 Pokój mojego dzieciństwa wg T. Kantora, Teatr Tetraedr, piwnice RCK RDK – I tura*
18:00 Pokój mojego dzieciństwa wg T. Kantora, Teatr Tetraedr, piwnice RCK RDK – II tura*
19:00 Frida la Vida! - spektakl inspirowany życiem Fridy Kahlo, Teatr Fraktal, sala widowiskowa RCK RDK*
20:00 Potańcówka w Tęczowej: Jacek Hałas i Rodzinna Orkiestra NOISEBAND, dawna Tęczowa na Pl. Księżnej Ofki Piastówny*
24 września (niedziela)
12:00 koncert Doua Treimi na podsumowanie festiwalu, Labirynt, RCK RDK
*Bilety w cenie 20 zł (potańcówka 30 zł), karnet na cały festiwal 100 zł do kupienia w kasach RCK RDK oraz na www.biletyna.pl. Honorowane raciborskie karty: Rodzina+ i Senior+. Szczegóły na: www.rck.com.pl
Komentarze (0)
Dodaj komentarz