Tianji Liu i Ewa Bąk na Dniach Muzyki Organowej w Raciborzu
刘天佶 Tianji Liu - baryton oraz Ewa Bąk - organy wystąpili podczas kolejnego koncertu w ramach XXVI Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai w Raciborzu. Artystów gościł kościół farny.
Tianji Liu należy do grona szczególnie uhonorowanych i docenianych chińskich artystów młodego pokolenia. Pochodzi z miasta Xingyi w Prowincji Guizhou w Chinach. W 2018 roku, z doskonałymi wynikami ukończył Music Department Changzhou Institute of Technology w Chinach. Otrzymał Stypendium Kulturalno-Artystyczne, Stypendium na Studia Zagraniczne oraz prestiżowy tytuł Honorowego Studenta. W tym samym roku postanowił kontynuować naukę w Polsce. Został przyjęty na studia magisterskie Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończył je w roku 2022 z wynikiem bardzo dobrym, w klasie śpiewu prof. Marcina Ciszewskiego.
Wybitny talent wokalny Tianji Liu został doceniony w Chinach bardzo wcześnie. W 2010 roku zdobył Srebrną Nagrodę w ogólnokrajowym, chińskim III Konkursie Wybitnych Studentów Sztuki. W następnych latach brał udział w licznych turniejach i konkursach wokalnych. Wielokrotnie zdobywał nagrody i tytuły mistrzowskie, jak np. The Most Vigorous Singer oraz Most Soulful Singer.
Wygrał łącznie siedem konkursów wokalnych, w tym dwa międzynarodowe. Po studiach w Polsce w marcu 2023 roku, zdobył Pierwszą Nagrodę w kategorii klasyczna aria operowa oraz Drugą Nagrodę w kategorii artystyczna pieśń chińska na X Międzynarodowym Otwartym Konkursie Wokalnym w Hongkongu /Chiny/. 10 marca 2023 roku, zdobył Pierwszą Nagrodę w kategorii arii barokowej na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim /The Bach International Music Competition 2023/.
Tianji Liu koncertuje głównie w Chinach, jednak z racji okresowych pobytów w naszym kraju, śpiewa również w Polsce. Co ciekawe, nie ogranicza się wyłącznie do muzyki klasycznej. Lubi eksperymentować z głosem, czego wynikiem jest udział w nagraniach nowych i oryginalnych utworów promujących chińskie regiony i miasta: Xingyi oraz Xingren. Występuje w teledyskach stacji Radiowo-Telewizyjnej w Guizhou. Aktywnie uczestniczy w oficjalnych imprezach kulturalnych, promuje sztukę w mediach społecznościowych, prowadzi wykłady i koncerty w różnych regionach swojej Ojczyzny.
Ewa Bąk pochodzi z Bielska- Białej; ukończyła liceum muzyczne w klasie fortepianu oraz Wrocławską Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego. Brała udział w kursach prowadzonych przez: Guy Boveta, Herberta Wulfa, Josefa Hofera,Oliviera Latry, Gerharda Weinbergera, Bernharda Gfrerera, Wolfganga Zerera, Ludgierda Lohmana, Michala Novenko, Petera Van Dijka, Juliana Gembalskiego, Marka Toporowskiego, Mariettę Kruzel-Sosnowską.Ukończyła studium korepetycji wokalnej przy Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Koncertuje w kraju i za granicą. Zajmuje się kameralistyką zarówno na fortepianie jak i na organach. Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami i wokalistami: Kałudi Kałudow, Józef Frakstein, Anna Nyberg, Jadwiga Teresa Stępień, Izabela Kłosińska, Marcin Ciszewski (z którym nagrała płytę). Ma w swym dorobku artystycznym koncerty z chórami z Japonii, USA, Austrii. Prowadzi klasę organów w Diecezjalnym Studium Organistowskim przy kurii w Bielsku-Białej. Jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertów organowych w Bystrej Krakowskiej i w Wiśle.
Program:
Marcin Józef Żebrowski /1710-1792/ Magnificat aria Fecit Potentiam*
Andre Campra /1660-1774/ Rigaudon
Georg Friedrich Haendel /1685-1759/ Ombra mai fu, rec. i aria Xerxesa z I aktu opery Xerxes*
Percy Fletcher /1879-1932/- Fountain Reverie
Antonio Caldara /1670-1736/ aria Alma del core*
James Rogers /1857-1940/- Scherzoso
Mieczysław Karłowicz /1876-1909/ Po szerokim morzu op. 3 nr 9*
Alessandro Scarlatti /1660-1725/ aria Gia il sole dal Gange*
Maria Teresa Pinottini /1720-1795/ Sonata
Zhu Quing /1893-1951/ Rzeka płynie na wschód do słów Shi Su /1037-1101/
Percy Fletcher/1879-1932/ Festiwal Toccata
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany