Janek Górka zaśpiewał na urodzinach Piętnastki. Szkoła przy Słowackiego ma już 40 lat [FOTO i WIDEO]
Na obchodach jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego pojawili się pierwsi dyrektorzy placówki. Niespodzianką był występ jednego z absolwentów - Janka Górki.
Niedawny zwycięzca 14. edycji The Voice of Poland, absolwent sąsiedniego II LO, odwiedził dziś rodzinne strony. Obecnie studiuje we Wrocławiu, ale myśli o karierze scenicznej - nagraniu kolejnych singli i pierwszej płyty. Dziś, 08.12., zaśpiewał na 40. urodziny SP 15.
Szkoła Podstawowa Nr 15 w Raciborzu rozpoczęła swoją działalność 1 września 1983 r. W ławkach zasiadło wtedy 1366 uczniów, zaś pierwszym dyrektorem szkoły był Edmund Stefaniak. Na jednym z pierwszych posiedzeń Rady Pedagogicznej wysunięto wniosek, aby patronem szkoły został Jan III Sobieski. Projekt zaakceptowano i już 19 listopada 1983 roku nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Umieszczono ją przy głównym wejściu do budynku. Pierwszy rok szkolny ukończyło 44 absolwentów. Działały już dwie sale gimnastyczne. Ruszyła biblioteka i stołówka.
23 kwietnia 1985 roku przyjęto wniosek o powołaniu Szkoły Sportowej o profilu pływackim. 1 września 1985 roku na podstawie Zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania powołana została przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach Szkoła Sportowa na bazie dotychczasowej Szkoły Podstawowej Nr 15 w Raciborzu o specjalności pływanie, a następnie utworzono klasy o rozszerzonym programie wychowania fizycznego, ukierunkowanego na lekkoatletykę.
14 listopada 1988 roku odbyło się uroczyste Święto Patrona Szkoły, na którym został nadany szkole sztandar. Ówczesny dyrektor szkoły, Danuta Dradrach, przyjęła sztandar jako symbol dumy szkoły. Pierwszy raz wtedy odśpiewano hymn szkoły, którego słowa napisała uczennica kl. VII Anna Helmich, a muzykę skomponował Marceli Reszka.
Szkoła nie tylko zyskała sztandar i tradycje. Zmienił się też jej wygląd. Wykończono i wyposażono dalsze pomieszczenia. Uczyło się tu wtedy 2508 uczniów w 72 oddziałach klasowych (rekord w istnieniu szkoły). Przy takiej liczbie uczniów szkoła korzystała z filii mieszczących się w II LO, SN-ie, klubie osiedlowym Cegiełka i budynku przy ul. Polnej. Z początkiem roku szkolnego 1988/89 część uczniów przeszła do utworzonej w budynku przy ul. Lwowskiej, Szkoły Podstawowej Nr 17. Powoli malała liczba oddziałów. W roku 1990 było ich 56 i 1550 uczniów.
W 1995 r. z powodów ekonomicznych i niżu demograficznego, który sprawiał problemy w tworzeniu nowych klas, do SSP nr 15 została włączona placówka filii. Przez wszystkie lata istnienia szkoły kierowali nią kolejno: Edmund Stefaniak, Danuta Dradrach, Mirosław Lenk, Dorota Lachowicz, Andrzej Ciesielski, Dariusz Malnowski, a obecnie Norma Małecka-Pawlik. E. Stefaniak, M. Lenk i D. Lachowicz odwiedzili dziś stare progi. Obecny prezydent przekazał czek na 20 tys. zł. Całą historię można przeczytać tutaj.
40-lecie było okazją do wspomnień oraz obejrzenia krótkiego programu artystycznego w wykonaniu uczniów i nauczycieli.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany