Andrzej Białas z pierwszą nagrodą w konkursie pt. Z naszych dziejów 1863
W sali zamkowej w Pieskowej Skale, w tle portretów polskich królów, hetmanów i kanclerzy były mieszkaniec ziemi raciborskiej z Samborowic otrzymał pierwszą nagrodę w międzynarodowym, renomowanym konkursie „Z naszych dziejów 1863“, zorganizowanym w 160 rocznicę wybuchu powstania.
Laureat głównej nagrody, Andrzej Białas, otrzymał replikę szabli powstańczej z rąk honorowej patronki konkursu, poseł RP Elżbiety Dudy. Konkurs zorganizowany został przez Fundację Odtworzenia Dziedzictwa Narodowego Portal „Genealogia Polaków” z Marcinem Niewaldą na czele.
Na uroczystość wręczenia przybyli zaprzyjaźnieni działacze społeczni z Kielc ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego z prezesem honorowym Stanisławem Szrekiem, a piękna prelekcja kustosza zamku Pana Olgierda Mikołajskiego podniosła rangę wydarzenia. Na pytanie dziennikarki Teleexpresu: jak pan się czuje po wręczeniu szabli Andrzej Białas odpowiedział: - Czuję się tak, jakby dziś pasowano mnie na rycerza, na strażnika i ambasadora Polskiej Historii.
Całość sfinansowano dzięki funduszom Narodowego Instytutu Wolności, Rządowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Programu PROO 1a na lata 2018-2030.
Do konkursu nadesłano ponad 60 prac z różnych krajów świata i Polski, m.in. Francji, Niemiec, Litwy, Ukrainy. Andrzej Białas przesłał archiwalne dokumenty, zdjęcia oraz napisał pracę historyczną na temat pomnika i losów powstańców styczniowych w Monachium. Po upadku Powstania Styczniowego uczestnicy, obawiając się aresztowań i zsyłki na Syberię, szukali schronienia w różnych państwach Europy. Rosja carska naciskała na rządy tych krajów, aby powstańcom nie udzielać azylu i schronienia nalegając wręcz, aby ich wydano.
Najwięcej powstańców przyjęła Francja, a najprzychylniejszy miastem dla uchodźców okazało się Monachium. Tu powstańcy, wiedząc o tym, że nie mogą już wrócić do swojej ojczyzny, utworzyli własną organizację i postanowili, aby po ich śmierci pochować we wspólnej mogile. Mogiła i pomnik istnieją do dziś na monachijskim cmentarzu Alter Friedhof. Są pod stałym patronatem Konsulatu Polskiego. Co roku miejscowa Polonia modlitwą, kwiatami oraz zniczami regularnie upamiętnia bohaterów polskiego zrywu. Więcej na temat Pomnika Powstańców Styczniowych w Monachium przeczytać można pod: http://sbc.wbp.kielce.pl/dlibra/publication/50939/edition/50220 Świętokrzyskie - Środowisko, Dziedzictwo Kulturowe, Edukacja Regionalna, nr 31 (35)
Andrzej Białas mieszka od ponad 34 lat na terenie Bawarii, a jego pasja to historia i powiązania polsko-bawarskie. Za jego osiągnięcia w dziedzinie historii, edukacji i przyjaźni Polsko-Bawarskiej otrzymał w 2019 roku odznakę honorową „Bene Merito”. Wyniki swoich badań publikuje lub opowiada w różnych mediach społecznościowych, zarówno w Niemczech, Austrii, Włoch jak i w Polsce, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest stałym redaktorem czasopisma polonijnego MM-moje miasto przy Polskim Konsulacie w Monachium, a od 1,5 roku wydawnictwa Świętokrzyskie - Środowisko, Dziedzictwo Kulturowe.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany