Ferie z Erasmusem. Uczniowie Mechanika na praktyce zagranicznej
Kolejny projekt Erasmus+ z CKZiU nr 2 „Mechanik” wszedł w fazę realizacji. Projekt pt. „Nowe wyzwania w technice – podnoszenie kompetencji uczniów i nauczycieli z Mechanika” rozpoczyna się wysłaniem grupy 10 uczniów technikum na dwutygodniową praktykę zagraniczną do czeskiej Opawy. Pobyt na praktyce rozpoczął się w poniedziałek, 29.01.2024 r., od przywitania przez dyrektora Josefa Vondala i zwiedzania warsztatów i pracowni SST „KOLOFIK” w Opawie.
Uczniowie klasy IIIaT i IVaT (technik mechanik) postanowili tegoroczne ferie zimowe spędzić doskonaląc swoje umiejętności zawodowe i odpoczywając. Pojechali do czeskiej Opawy, do partnerskiej szkoły technicznej SST, żeby doskonalić umiejętności projektowania CAD i wykonania części maszyn CAD/ CAM przy pomocy maszyn konwencjonalnej obróbki metalu, jak i przy pomocy maszyn – obrabiarek – sterowanych numerycznie (CNC).
Niebywałą atrakcją z zakresu projektowania będą zajęcia z wirtualnej symulacji 3D projektowania maszyn. Unikalne wyposażenie pracowni VCN w czeskiej SST w Opawie pozwala poznać nowoczesne metody projektowania maszyn w oparciu o techniki komputerowe 3D tworząc obrazy, przekroje i wirtualną rzeczywistość technicznych elementów.
W programie stażu zagranicznego jest także zwiedzanie znanej fabryki OSTROJ a.s, firm Axis s.r.o i Witzemann oraz Strojírna Vehovský w Opawie, a także wyjazd do Ostrawy-Vitkowic na mecz hokeja, wyjście do Muzeum Śląskiego i zwiedzanie miasta.
Zajęcia zawodowe połączone są z atrakcjami Śląsko-Morawskiego Kraju – wycieczka weekendowa w góry. Pozwalają one nie tylko poprawić kompetencje zawodowe, ale przeżyć coś ciekawego w czasie wolnym od zajęć szkolnych i spotkać się z czeskimi rówieśnikami, rywalizując na kręgielni albo szkolnej strzelnicy sportowej.
Pobyt na praktyce zakończy 10.02.2024 r. podsumowująca prezentacja multimedialna, na której uczniowie zaprezentują zdobyte umiejętności i podzielą się wrażeniami przed nauczycielami i dyrekcją SST oraz Mechanika.
Partnerstwo ze szkołą w Opawie ma już ponad 30-letnią tradycję, co pozwala na realizację wspólnych przedsięwzięć, jak np. działania podnoszące jakość kształcenia zawodowego przy wsparciu pozyskanemu w programie ERASMUS+ w akcji K122 –VET- Kształcenie i szkolenia zawodowe – mobilność zawodowa uczniów i kadry.
Koordynator projektu CKZiU nr 2 „Mechanik” Konrad Hajdasz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany