Wieczór poetycki Teresy Okaj w raciborskim muzeum
Goście wysłuchali recytacji wierszy w wykonaniu aktorów Teatru Senioralnego Fortissimo oraz raciborskiej poetki. Spotkanie było wypełnione również piękną muzyką, o którą zadbał Łukasz Jerzy Porwoł.
Teresa Okaj – polonistka, instruktorka teatru, kultury żywego słowa i regionalizmu. Kształciła i wspierała młodzież w przygotowaniach do szkół teatralnych, w konkursach recytatorskich i wystawianych spektaklach. Przygotowywała z młodzieżą wiele sztuk teatralnych, montaży słowno-muzycznych oraz biesiad śląskich. Autorka scenariuszy i scenografii dla teatru. Propagatorka kultury śląskiej.
Swoje pasje realizowała poprzez tworzenie szkolnych zespołów artystycznych. Z Zespołem TE-REG-REC w latach 1994-2014 zrealizowała kilkadziesiąt występów w kraju i za granicą. Przez 20 lat współpracowała z Klubem Olimpijczyka „Sokół” w Raciborzu. Dzięki życzliwości prezesa Klubu Olimpijczyka SOKÓŁ Wojciecha Nazarki młodzież mogła uczestniczyć w spotkaniach ze sławami olimpijskimi w Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie. Wraz ze swoimi podopiecznym wielokrotnie zapraszana była na występy, m.in. do Krakowa, również na Wawelu, do Teatru Nowego Warszawy, do Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Były również wyjazdy zagraniczne - na Ukrainę, do Grecji, Szwajcarii, Anglii, Czech i Węgier.
Teresa Okaj wykształciła wiele młodych talentów. Jej wychowankami są Magdalena Walach i Mirek Kotowicz, którzy dostali się do szkół teatralnych, a dzisiaj można ich podziwiać na deskach polskich teatrów oraz na szklanym ekranie.
Współpracowała z Raciborskim Centrum Kultury. Był to okres, w którym Grupa Teresy przygotowywała wiele sztuk teatralnych między innymi „Diabelskie intrygi”, „Nie-Ziemski turniej” czy „Rozmówki na linii” Szczególnym osiągnięciem było zaproszenie od Polonii Angielskiej na występy do Londynu, gdzie wystawiono „Zemstę” A. Fredry.
Współpracowała również ze Śląskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Agencją Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu, gdzie prowadziła Teatr Amatorski „Na Zamku”. W 2018 r. utworzyła Teatr „Senioralne Forte”.
Ma ogromny dorobek w wychowaniu młodzieży w duchu patriotycznym, w szacunku do kultury, literatury i teatru. W 2000 r. za swoją wspaniałą pracę i poświęcenie otrzymała Honorową Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.