Muzeum w liceum – wernisaż wystawy w ZSO nr 1
Dzięki Fundacji Niezła sztuka placówka z ul. Kasprowicza pozyskała ekspozycję edukacyjną, składającą się z wysokiej jakości wydruków obrazów 10 polskich artystów.
Na każdym wydruku umieszczono kod QR, który prowadzi do biografii artysty, umieszczonej online. Za pomocą smartfonu można zeskanować z wydruków kod QR i zapoznać się z życiorysem takich postaci jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Witkacy, Olga Boznańska, Aleksander Gierymski, Tadeusz Makowski, Anna Bilińska, Józef Chełmoński, Konrad Krzyżanowski i Władysław Podkowiński.
W role artystów wcielili się wspaniali polscy aktorzy i muzycy. Wśród czytających biografie znajdziemy: Joannę Trzepiecińską, Bartłomieja Topę, Macieja Stuhra, Danutę Stenkę, Jerzego Stuhra, Tomasza Kota. Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Krakowie, które udostępniło wysokiej jakości zdjęcia dzieł sztuki do wydruków.
Na bazie projektu ,,Muzeum w liceum” koordynatorki Anna Rozłucka - Jankowska oraz Joanna Gizowska- Kurek stworzyły innowację pedagogiczną skierowaną do uczniów klas 2HB (profil humanistyczny), 2J, 3LSP. Nowatorstwo polega na położeniu nacisku na pracę metodami aktywnymi, atrakcyjnymi dla uczniów.
- Sztuka, od niepamiętnych czasów, stanowiła integralną część ludzkiego doświadczenia, będąc środkiem wyrazu, komunikacji i refleksji. Dzięki sztuce uczymy się wyrażać siebie, interpretować świat wokół nas i kształtować swoje emocje. Poza tym proces tworzenia – niezależnie od tego, czy to jest rysunek, muzyka czy taniec – wspomaga rozwój krytycznego myślenia, kreatywności i zdolność rozwiązywania problemów. Integracja sztuki z innymi dziedzinami edukacji może znacząco wzbogacić doświadczenie uczniowskie, pomagając w zrozumieniu skomplikowanych koncepcji czy zagadnień – przekonywali dziś uczniowie.
- Sztuka nie jest tylko ozdobnikiem w procesie uczenia się, ale kluczowym elementem, który przyczynia się do pełnego rozwoju jednostki. Koordynatorki projektu chcą zainteresować jak największą ilość młodzieży tą dziedziną. Obcowanie z kulturą i sztuką jest ważne dla rozwoju młodego człowieka. Pobudza jego wrażliwość i kreatywność, otwiera na świat. Niestety, w obecnym systemie edukacji poświęca się zbyt mało uwagi sztuce, przez co już w dorosłym życiu większości ludzi brakuje wiedzy, aby móc zachwycać się dziełami w muzeach. Ta niewiedza sprawia, że młodzież boi się wizyt w muzeach i w rezultacie po kilkunastu latach edukacji łatwiej jest im wymienić 10 zagranicznych artystów niż 10 polskich, a poznanie polskiej sztuki to nie tylko sucha wiedza. Polskie malarstwo może stanowić punkt wyjścia dla dyskusji na lekcjach historii czy języka polskiego – dodano.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany