Job shadowing nauczycieli ZSO nr 1 w Raciborzu w Portugalii i Włoszech
W ramach projektu "Europejskie doświadczenia nauczycieli ZSO nr 1 w Raciborzu na rzecz podniesienia jakości pracy szkoły w zakresie edukacji językowej i włączającej" realizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu w maju 2024 r. odbyły się dwie wizyty studyjne w szkołach partnerskich w Portugalii i Włoszech.
Pierwsza z nich miała miejsce w dniach 4-8.05.2024 r. w Escolas de Valongo, na przedmieściach Porto. Celem tego wyjazdu było poznanie sprawdzonych metod pracy w zakresie edukacji włączającej oraz form przygotowania uczniów do egzaminów certyfikacyjnych z języków obcych.
Druga z mobilności odbyła się na zaproszenie Liceo Statale Archimede w sycylijskiej Mesynie w dniach 19-24.05.2024. Miała na celu zapoznanie się z bliska z metodami pracy w zakresie edukacji językowej, w tym pracy native speakerów w szkołach publicznych oraz sposobami wykorzystania znajomości języków obcych w nauczaniu interdyscyplinarnym STEM.
Oba wyjazdy były okazją dla nauczycieli z raciborskiego Kasprowicza do poznania mocnych i słabszych stron systemów edukacji w Portugalii i Włoszech, obserwacji zróżnicowanych tematycznie zajęć, organizacji pracy szkoły, rozmów i wymiany doświadczeń z nauczycielami w obu krajach na temat statutu zawodu nauczyciela i jego ścieżki kariery, a także nawiązania dalszej współpracy w celu przygotowania projektów dla młodzieży oraz przyjęcia nauczycieli z Valogo i Mesyny w Raciborzu. Na miejscu nie zabrakło również prezentacji samej Polski oraz osiągnięć ZSO nr 1 Raciborzu przed społecznościami szkół goszczących.
Za sprawą niezwykle zaangażowanych opiekunów w szkołach goszczących, każdej z mobilności towarzyszył ciekawy program kulturowy: zwiedzanie Porto, udział w portugalskich juwenaliach, warsztaty cukiernicze, wizyta w Cieśninie Mesyńskiej czy wycieczka na wulkan Etna.
Wizyty job shadowing otwierają cykl wyjazdów zagranicznych, z których już w czasie wakacji letnich, skorzystają nauczyciele z Kasprowicza, uczestnicząc w szkoleniach w Dublinie, Palermo i Lizbonie.
Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany