Racibórz szykuje się na paradę folkloru. Zaproszenie ślą Trebunie Tutki
Podczas BIESIADY FOLKLORU, która rozpocznie się od godziny 17:00 zaprezentują się zespoły ludowe z Polski i Czech. Będzie można pośpiewać i wspólnie potańczyć.
Ogród Strzechy wypełni się kramami wystawców, będzie można spróbować lokalnych przysmaków. Dla dzieci będą przygotowane ludowe animacje m.in. plecenie wianków, malowanie buzi na folkowo czy tworzenie ozdób ze słomy. O 19:00 zapraszamy na koncert zespołu Trebuni-Tutki.
Wstęp wolny!
TREBUNIE-TUTKI to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne (sięgające ponad stu lat!) i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego. W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Armenii, Chinach, USA i w Indiach.
Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, a ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji, a także ze polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy repertuar, a wraz z zespołem kreuje i rozwija Nową Muzykę Góralską. Od początku swojej działalności zespół Trebunie-Tutki wyznaczał nowe trendy w muzyce, uczestnicząc w fuzjach międzykulturowych i międzygatunkowych.
W dorobku zespołu znalazł się również projekt symfoniczny w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr”. Premiera odbyła się w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina z udziałem zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej. Niedawno ukazał się album "Duch Gór", nagrany z gruzińskim kwintetem Urmuli. Utwory z płyty znalazły się na liście Top Twenty ogólnoświatowej Transglobal World Music Chart i na antenach radiowych w USA, Australii, w Niemczech, Luxemburgu, Estonii, Francji i we Włoszech.
Koncert został dofinansowany przez Miasto Racibórz i powiat raciborski.
UROCZYSTE OBCHODY 70-LECIA ZPiT Strzecha
20.09 piątek (Kościół WNMP, ul. Mickiewicza 8)
18:00 Msza święta w intencji ZPiT „Strzecha”
21.09 sobota (Ogród Kultury RCK DK Strzecha, ul. Londzina 38)
16:00 PARADA FOLKLORU z raciborskiego rynku do ogrodu DK Strzecha 17:00 BIESIADA FOLKLORU
- prezentacja zespołów ludowych z Polski i z Czech, stoiska z lokalnymi produktami i potrawami
19:00 Koncert Zespołu Trebunie-Tutki jam session i potańcówka
22.09 niedziela (sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina 21)
17:00 KONCERT JUBILEUSZOWY ZPiT “Strzecha” im. Joli Rymszy z udziałem m.in. Zespołu „Usměv” z Opawy
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany