19. Gorczycki Festiwal w Raciborzu. Muzyka z morałem G. Ph. Telemanna [FOTO i WIDEO]
W środę, 25 września, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu zespół Alba del Mondo, specjalizujący się w wykonawstwie na instrumentach historycznych zaprezentował program dzieł Georga Philippa Telemanna, ukazujący różnorodność i bogactwo emocjonalne jego muzyki.
W koncercie zatytułowanym „Muzyka z morałem” zespół Alba del Mondo zaprezentował:
Aria Guten Morgen, faules Glücke z kantaty Das Glück
Kantata Die Liebe
Sonata wiolonczelowa D-dur
Kantata Die Falschheit
Sonata fletowa g-moll
Kantata Die Zufriedenheit
Aria Schlaf indessen, wertes Glücke z kantaty Das Glück
Założony w 2020 roku przez barytona Adama Kamienieckiego oraz klawesynistkę Lenę Nowakowską zespół Alba del Mondo jest jednym z najprężniej działających kameralnych zespołów wokalno-instrumentalnych w Polsce. Skupia się przede wszystkim na wykonawstwie dzieł z epoki baroku w nurcie historycznie świadomym. Skład zespołu, złożony z profesjonalnych muzyków związanych z Łodzią, poszerzany jest zgodnie z zapotrzebowaniem repertuarowym. W sierpniu 2021 roku miała miejsce pierwsza trasa koncertowa zespołu (woj. świętokrzyskie) z programem „Muzyka na chwilę” obejmującym rzadko wykonywaną muzykę kameralną Henryka Purcella. W 2022 roku Orkiestra Barokowa Alba del Mondo dokonała nagrań do filmu historycznego promującego zabytki województwa łódzkiego. Zespół koncertuje regularnie na terenie całej Polski uczestnicząc w różnorodnych festiwalach oraz cyklach koncertowych. Zespół jest również organizatorem licznych wydarzeń muzycznych, w tym corocznego Wschodniego Festiwalu Muzyki Barokowej MUSICA DELL’ANIMA w Zamościu. W 2023 roku zespół podjął także regularną współpracę z Muzeum Pałacem Saskim w Kutnie, wraz z którym realizuje wydarzenia związane z popularyzowaniem wiedzy dotyczącej XVIII-wiecznej kultury dworskiej.
WYKONAWCY:
Adam Kamieniecki – baryton
Radosław Orawski – flet traverso
Karol Wachnik – wiolonczela barokowa
Lena Nowakowska – klawesyn
Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na Śląsku, mającym na celu popularyzację muzyki dawnej i promocję dziedzictwa kulturowego regionu. Gorczycki, urodzony w Rozbarku koło Bytomia, jest często nazywany „polskim Handlem” ze względu na swoje mistrzostwo w kompozycjach sakralnych, w tym mszy, motetów i kantat. Jego twórczość jest nie tylko symbolem polskiego baroku, ale także ważnym elementem europejskiego dziedzictwa muzycznego.
19. edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego odbędzie się w dniach od 1 do 29 września 2024 roku, a jego bogaty program obejmuje 11 różnorodnych koncertów odbywających się w Katowicach, Raciborzu, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu, Radzionkowie, Tarnowskich Górach i Krakowie.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.
Partnerem festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany