Renata Piątkowska o prawach dziecka w Bibliotece

Malala Yousafzai to najmłodsza na świecie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Czy słyszeli o niej uczniowie raciborskich szkół? W piątkowe przedpołudnie gościem Biblioteki w Raciborzu była ceniona autorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in. książki „Która to Malala?” – Renata Piątkowska. Spotkanie zainaugurowało nowy projekt biblioteki pod hasłem „Nie ma dziecka – jest człowiek”.
Na początku spotkania autorka opowiedziała krótko o swoich książkach: „Dzieci z Placu Trzech Krzyży” i „Wszystkie moje mamy”, które opowiadają o realiach II Wojny Światowej. Następnie przeszła do tematu spotkania, czyli książki „Która to Malala?”. Renata Piątkowska przybliżyła uczniom historię głównej bohaterki Malali Yousafzai - pakistańskiej działaczki na rzecz prawa do edukacji i ochrony praw dziecka, która w wieku 17 la otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Pisarka wzbogaciła swoją opowieść o szczegóły i ciekawostki dotyczące życia dziewcząt i kobiet w Pakistanie. Przedstawiając dramatyczne losy Malali, Renata Piątkowska uświadomiła uczestnikom spotkania jak wielką wartością jest życie w wolnym kraju i możliwość zdobywania wiedzy. Przywołała również fragment przemówienia Malali przed zgromadzeniem ONZ w 2013 roku: „Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat”. Pisarce towarzyszyła w bibliotece fantastyczna lektorka Malwina Kożurno, która odczytała fragmenty książki oraz zapiski z bloga Malali, w którym opisywała życie w terroryzowanym przez talibów Pakistanie.
Na zakończenie Renata Piątkowska zaprosiła uczniów raciborskich szkół podstawowych do odwiedzania Biblioteki i czytania książek, bo jak powiedziała: „Kto dużo czyta, ten dużo wie, pięknie mówi i pisze bez błędów. Dobrze jest wiedzieć więcej a najwięcej wiedzą ci, którzy czytają książki”. Książki Renaty Piątkowskiej można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany