Tydzień Bibliotek w PWSZ: Opowieść dziadka - śladami niedźwiedzia Wojtka
„Czytanie łączy pokolenia” to tegoroczne hasło obchodów Tygodnia Bibliotek. Z tej okazji Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu przygotowała niespodziankę dla najmłodszych czytelników.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu wraz z opiekunkami Janiną Kalwalą i Justyną Kołodziej, uczestniczyli w akcji głośnego czytania. Bohaterem spotkania był tym razem niedźwiedź, ale niedźwiedź zupełnie niezwykły. Mowa o niedźwiedziu Wojtku, żołnierzu Armii Andersa, który swoją wojenną służbę zakończył w stopniu kaprala. Ta magiczna historia wydarzyła się naprawdę. Znaleziony przez żołnierzy 22 Korpusu Zaopatrywania Artylerii w Iranie, Wojtek dorastał w żołnierskim obozie. Niezwykle przyjacielski i pomocny. Brał udział w zdobywaniu Monte Cassino, gdzie przenosił ciężkie skrzynie z amunicją i pomagał w transporcie. Przebył wraz z żołnierzami cały szlak bojowy, od Iranu, poprzez Egipt i Włochy aż do demobilizacji w Szkocji, gdzie pozostał do końca swojego życia.
Uczniowie przywitani przez dyrektor biblioteki Zenonę Mrożek oraz studentki ze Studenckiego Koła Naukowego Psychologii i Studenckiego Koła Pedagogiki Empirycznej PWSZ odśpiewali na początek harcerską piosenkę misia. Dzięki prezentacji oraz wyświetlanym fragmentom filmu „Wojtek - niedźwiedź, który poszedł na wojnę” dzieci zapoznały się z przygodami bohaterskiego niedźwiedzia syryjskiego, opowiedzianymi przez ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Z pomocą mapy śledziły szlak bojowy armii i słuchały fragmentów książki Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Uczniowie samodzielnie wykonali misia techniką orgiami i mieli okazję przymierzyć oryginalny hełm z czasów II Wojny Światowej.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany