Festiwal Pozytywnych Wartości w Bieńkowicach

Dziś w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bieńkowicach odbył się V Festiwal Pozytywnych Wartości im. Św. Tereski od Dzieciątka Jezus pod hasłem „ Moim powołaniem jest Miłość (…) Kto chce być wielki, niech stanie się małym”.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wójt Gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, ordynariusz diecezji opolskiej ks. bp Andrzej Czaja i biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej ks. bp Antoni Długosz. Pozostali zaproszeni goście to m.in. wizytator Maria Szymanowska, sołtysi Bieńkowic i Bolesławia, dyrektor GZOKSiT Daria Wieczorek, proboszcz parafii Bieńkowice ks. Krystian Giemza, proboszcz parafii Bolesław ks. Henryk Wycisk, siostry Karmelitanki z Balic k. Krakowa, podopieczni i wychowawcy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rybniku, dzieci i młodzież Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu wraz z dyrektorem i opiekunami, DPS „Różany Pałac” w Krzyżanowicach wraz z siostrami Franciszkankami, podopieczni i opiekunowie Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie Koźlu, wychowankowie Szkoły Specjalnej z Jastrzębia-Zdroju i inni.
Celem festiwalu jest m.in. przybliżenie dzieciom i młodzieży fenomenu życia św. Tereski od Dzieciątka Jezus, jej przesłania dotyczącego pokoju, radości, wolności i powszechnego braterstwa oraz szacunku do ludzi ubogich i potrzebujących, a także prezentacja dorobku artystycznego solistów, zespołów wokalnych czy szeroka integracja osób niepełnosprawnych w środowisku szkolnym.
Festiwal rozpoczął krótką przemową pomysłodawca całego wydarzenia Marcin Jędorowicz – katecheta w ZSO Bieńkowice, następnie zabrał głos bp. Antonii Długosz nawiązując do patronki festiwalu i prezentowanych przez jej osobę wartości. Kolejnym ważnym punktem festiwalu było uroczyste wniesienie symboli festiwalu przez sołtysa wsi Bieńkowie i jego rodzinę: relikwie św. Tereski złożono na ręce ks. Bp. Antoniego Długosza, chleb wręczono ks. Proboszczowi Krystianowi Giemza oraz lampion z światełkiem „Płomień Pokoju” przekazano gospodarzowi festiwalu Dariuszowi Krawczykowi.
Po części oficjalnej rozpoczęły się konkursy muzyczne, w których udział wzięli:
Kategoria 1 : przedszkola:
1. miejsce – Przedszkole w Chałupkach - „Radosne Przedszkolaki” - Lena Kozak, Zuzanna Wolnik, Anna Wycisk oraz Jan Chrobok.
2. miejsce- Przedszkole w Zabełkowie – Kinga Bobrzik, Marta Rybarz
3. miejsce- Przedszkole w Tworkowie – „Tworkowskie przedszkolaki”
4. miejsce- Przedszkole w Bieńkowicach
Kategoria 2: klasy I-III:
Soliści:
1. miejsce- Emilia Klimża – ZSO Bieńkowice
2. miejsce- Amelia Huczek – SP nr 4 w Raciborzu i Dorota Gronowicz- parafia św. Tomasza w Kietrzu
Zespoły:
1. miejsce – „Iskierki” ZSO Chałupki
2. miejsce- Duet Marcel Kroczak i Jakub Babik- SP Kietrz
Kategoria 3: klasy IV-VI:
Soliści:
1. miejsce – Zofia Wierzgoń – SP nr 10 Wodzisław Śląski
2. miejsce – Emilia Gładki – SP Zabełków
3. miejsce – Sandra Czuraj - ZSO Tworków
Zespoły:
1. miejsce- „Gwiazdki Osiemnastki” – SP nr 18 w Raciborzu i zespół z ZSP Kietrz
2. miejsce - „Czterolistne” PSP Łubiany
Pozostali: Duet- Natalia Halama i Tatiana Czogała ZSO Nędza
Kategoria 4: gimnazja :
soliści:
1. miejsce- Julia Georges -G1 Racibórz
2. miejsce- Michał Stuchły – Yamaha Szkoła Muzyczna w Raciborzu
3. miejsce- Mirosława Chojecka – Gimnazjum Dwujęzyczne w Raciborzu
4. miejsce- Adrianna Popela- ZSO Bieńkowice
Zespoły:
1. miejsce – zespół „Together” - ZSP Kietrz
2. miejsce – zespół „ Blessed Ladies” - ZSO Tworków
3. miejsce- Weronika Piperek, Martina Hanczuch -ZSO Bieńkowice
Poza konkursem zaprezentowały swoje umiejętności szkoły specjalne, wychowankowie zaproszonych ośrodków pomocy oraz partnerska szkoła z czeskiej Hati. Ponad to wręczono nagrody uczestnikom konkursy literackiego, biblijnego i medialnego, które również były zorganizowane w ramach festiwalu.
Wszyscy uczestnicy festiwalu, od tych najmłodszych po wszystkich obecnych rodziców, mogli wysłuchać katechez, które wygłosili ks. Bp. Andrzej Czaja i ks. bp Antonii Długosz. Specjalnie na dzisiejszy festiwal zostały wypieczone małe, symboliczne chleby, którymi częstowano uczestników. Inne atrakcje dla dzieci to malowanie twarzy, oraz różnego rodzaju warsztaty, w których mogli wziąć udział. Są to:
1. „Śpiewam świadomie” – warsztat emisji głosu i małych próbek śpiewu klasycznego prowadzony przez panią Brygidę Tomalę i ks. Prałata Bogdana Kickingera.
2. „Boża kapela” – warsztaty świadomej gry na instrumentach prowadzony przez pana Dariusza Czarnego
3. „ Strefa Małej Tereski” – jako warsztat niespodzianka prowadzony przez postulantki i siostry ze zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus z Balic
4. „ Tam- Tam Boży” – warsztat gry na bębnach prowadzony przez pana Sławomira Chroboka i niepełnosprawnych przyjaciół ze Szkoły Specjalnej w Jastrzębiu- Zdroju.
5. „Kwiatki św. Tereski” – warsztat tworzenia kompozycji kwiatowych z różnych materiałów prowadzony przez przyjaciółki z DPS „Różany Pałac” w Krzyżanowicach
6. „Bądź sieciakiem –złap się do sieci Pana” – warsztaty tworzenia grafik i animacji ewangelizacyjnych prowadzony przez ks. Mateusza Buczmę z Opola
7. „Droga Ducha” – warsztaty muzyki hip-hop i nauka tańca break-dane prowadzone przez Kacpra Gudzikowskiego i Przyjaciół z MDK Opole
8. „Dobro jest ciche. Zwyczajni ludzi- wielcy bohaterowie” – warsztaty dziennikarskie prowadzone przez panią Annę Kwaśnicką (Gość Niedzielny )
9. „Tajemniczy świat Radia” – sztuka radiowa i dziennikarska prowadzona przez panią Katarzynę Zawadzką z Radia Opole
10. „ Akademia Sztuk Różnych” – warsztaty plastyczne
11. „Muzyczny skrawek nieba…” – warsztaty śpiewu prowadzone przez o. Mariusza Wójtowicza z Przemyśla
Podsumowując, Festiwal Pozytywnych Wartości organizowany w bieńkowickiej szkole okazuje się być wielkim wydarzeniem, które przyciąga z roku na rok coraz więcej uczestników z różnych stron Polski i nie tylko. Pozwala na zawarcie nowych znajomości, zaznajamia młodzież z wiarą i religią a przede wszystkim integruje dzieci pełnosprawne z osobami niepełnosprawnymi.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany