Kurs w Lizbonie. Nauczyciele z SP1 wrócili ze szkolenia
W lipcu kolejni nauczyciele z SP1 wrócili z Lizbony, gdzie uczestniczyli w szkoleniu organizowanym przez Associao Educativa para o Desenvolvimento da Criatividade pt. Design Learning Scenarios For Educational Robotics Course.
Były to zajęcia z robotyki, z wykorzystaniem Lego Mindstorms NXT. W szkoleniu wzięli udział nauczyciele SP1: Krzysztof Ciszek, Marek Krybus i Adam Szramowski. Pozostałą grupę uczestników stanowili nauczyciele z Portugalii. Reprezentowali oni przeróżne przedmioty, których nauczają w swoich szkołach od matematyki, informatyki i fizyki po muzykę, plastykę i wychowanie fizyczne.
Podczas trwających 5 dni zajęć należało zbudować robota opartego na 32-bitowym mikroprocesorze dającym nieograniczone możliwości realizacji swoich pomysłów. Kolejnym wyzwaniem było zaprogramowanie robota tak, aby omijał przeszkody, trafiał do celu czy rozpoznawał źródło światła. Efektem końcowym zajęć był taniec 4 robotów zaprogramowanych przez uczestników kursu tak aby poruszały się w rytm melodii Krakowiaka wykonywanego przez polski zespół ludowy.
Podczas wykładów i dyskusji omawiano tematykę tworzenia i wykorzystywania scenariuszy pracy z robotami, sposobów wykorzystania robotów na różnych przedmiotach i w różnych dziedzinach życia. Oficjalnym językiem kursu był język angielski.
Wszyscy uczestnicy kursu deklarowali chęć wykorzystania robotów w szkole. Zajęć takich na pewno nie zabraknie w raciborskiej Jedynce. Od września będą kontynowane zajęcia z robotyki z nastawieniem na roboty nowej generacji Lego Mindstorms EV3.
Opis kursu byłby niepełny gdyby nie wspomnieć o kształceniu kulturowym. Po zajęciach była okazja na bliższe spotkania z uczestnikami kursu - Portugalczykami, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą na temat ich kraju, kultury, zwyczajów a także z zainteresowaniem pytali o Polskę. Niezapomniane wrażenia z pobytu pozostawia podziwianie panoramy Lizbony z licznych punktów widokowych w mieście, chociażby z górnej platformy windy Santa Justa, będącej symbolem miasta, która łączy dzielnice Baxia (Dolne Miasto) i Bairro Alto (Górne Miasto).
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany