Gimnazjum nr 5 z certyfikatem Szkoły z Klasą 2.0
W ubiegłym roku w szkole realizowany był ogólnopolski projekt "Szkoła z Klasą 2.0". Jego głównym założeniem było zapoznanie nauczycieli i uczniów z modelami aktywnego kształcenia, dzięki którym młody człowiek będzie świadomym i kreatywnym obywatelem współczesnego świata.
Programowi przewodziły dwa hasła. Pierwszy semestr upłynął pod znakiem zadania "Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj". Nauczyciele geografii, historii i języka polskiego przygotowali lekcje, których podstawą miało być pytanie inspirujące uczniów właśnie do odkrywania i eksperymentowania. "Czy może powstać chmura w butelce, a szron w puszce?", "Jak wynalazcy XIX wieku dokonali swoich odkryć?", "Czy interpunkcja jest nam potrzebna?" - tymi "tropami" podążali uczniowie w samodzielnym odkrywaniu i dociekaniu.
Drugi semestr roku szkolnego 2015/2016 był czasem realizacji odwróconych lekcji, których głównym założeniem jest nakłonienie ucznia do samodzielnego zdobywania informacji. Innymi słowy - lekcja odwrócona zaczyna się od końca, bo nie od wyłożenia zagadnienia, ale od zadania domowego. Uczniowie sami zgłębiają temat w domu, po to, by w trakcie lekcji doskonalić umiejętności i korygować błędy pod okiem nauczyciela. Ten model kształcenia zyskuje na świecie coraz większą popularność, ponieważ wdraża ucznia do samokształcenia i uświadamia mu, że sam jest odpowiedzialny za proces zdobywania wiedzy. Takie podejście cieszyło się uznaniem wśród uczniów. Dodać należy również, że większość zastosowanych w Gimnazjum nr 5 metod została wyróżniona przez organizatorów programu jako "Dobra praktyka".
Za realizację zadań odpowiedzialne były nauczycielki: historii i WOSU-u - Magdalena Pordzik, geografii - Róża Szramek, języka polskiego - Beata Mróz-Kajstura oraz koordynator programu - Anita Dąbkowska. W program zaangażowani byli jednak wszyscy nauczyciele Gimnazjum nr 5, którzy podczas zajęć realizowali wybrane przez szkołę zadanie dyrektorskie, był nim "TIK - spacer edukacyjny". Ono również wpisywało się w ideę programu, czyli przygotowanie młodego człowieka do aktywnego funkcjonowania w otaczającej go rzeczywistości i umiejętnego wykorzystania technologii informacyjnej w procesie uczenia się, a w przypadku nauczycieli - w procesie nauczania.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany