Wojciech Wawrzynek - chłopak ze Starej Wsi
Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na WIECZÓR POLSKI zatytułowany: "Wojciech Wawrzynek - chłopak ze Starej Wsi". Pomysłodawcą jest Zbigniew Ciszek.
Spotkanie odbędzie się 25 października o godz. 17:00 w RCK DK STRZECHA przy ul. Londzina 38. Objęte jest patronatem prezydenta miasta Racibórz, organizatorami są: Państwowa Szkoła Muzyczna w Raciborzu oraz Raciborskie Centrum Kultury, natomiast pomysłodawcą - Zbigniew Ciszek.
W programie przewidziane są:
• występy artystyczne uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu:
• prelekcja Macieja Ślęczka
Wojciech Wawrzynek (ur. 1 II 1913 r. w Raciborzu, zm. 19 VII 1965 r. w Monachium, RFN). Młodszy brat Jana Wawrzynka. Działacz Związku Polskiej Młodzieży Akademickiej w Niemczech. Ukończył gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Lublińcu (szkołę kształcącą polskich uczniów z rejencji opolskiej przed otwarciem polskiego gimnazjum w Bytomiu). W latach 1932–1934 pracował w redakcjach „Dziennika Berlińskiego”, „Młodego Polaka w Niemczech”, „Narodu” oraz berlińskim oddziale Polskiej Agencji Telegraficznej. Równolegle studiował na wydziałach ekonomicznym i dziennikarskim Uniwersytetu w Berlinie. W 1934 r. kontynuował studia na Uniwersytecie w Królewcu, pracując równolegle w redakcji „Gazety Olsztyńskiej”. W trakcie studiów sekretarz, a następnie prezes Związku Akademików Polaków w Niemczech. Aresztowany przez gestapo we wrześniu 1939 r., osadzony w obozie koncentracyjnym Hohenbruch. Przebywał tam do 1941 r. Pod koniec tego roku zwolniony z obozu otrzymał powołanie do odbycia służby wojskowej w armii niemieckiej. W 1946 r. powrócił do kraju. Zatrudnił się w redakcji „Trybuny Robotniczej” i „Nowin Opolskich”, w których przez pewien czas był redaktorem naczelnym. Równocześnie był działaczem Polskiego Związku Zachodniego. W listopadzie 1948 r. był pracownikiem Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie. Po powrocie do Opola od 1 sierpnia 1960 do 8 stycznia 1965 r. pracował na stanowisku starszego redaktora Wydawnictwa Instytutu Śląskiego, placówki naukowej, której był współzałożycielem.
Wstęp wolny.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany