Uczniowie CKZiU nr 2 Mechanik zdobywają doświadczenie za granicą
Pierwszym ważnym wydarzeniem ostatniego okresu jest zorganizowanie pobytu uczniów z Niemiec (Brunszwik) w Raciborzu. To już szósta grupa niemieckich stażystów z PTB i HBS z Brunszwiku, która swoja praktykę zagraniczną odbyła w Polsce. Od 10 października do 05 listopada 10 uczniów, przebywając w Raciborzu w ramach projektu ERASMUS , pracowało w raciborskich firmach, zdobywając doświadczenia zawodowe. Współdziałaliśmy jako partner przyjmujący i pośredniczący w realizacji tego projektu, organizując pobyt i same praktyki.
Uczniowie, tak jak poprzednie grupy, oprócz samych zagadnień czysto zawodowych i pracy w międzynarodowym zespole, mieli zapewniony program kulturalno- edukacyjny. I tak np. poznali zasady pomiarów sejsmicznych i działalność stacji geofizycznej PAN, odbyli zajęcia laboratoryjne z elektrotechniki z uwzględnieniem teorii wysokich napięć, zwiedzili hutę Vitkowice w Ostrawie (wyjazd połączony z wyjściem na mecz czeskiej ligi hokeja), zapoznali się z wystawami w raciborskim muzeum oraz poznali trochę nasz region i kraj (wycieczki do Oświęcimia, Krakowa i Wieliczki).
W rozmowach uczniowie chwaląc organizację pobytu, pracę w zakładach ( RAFAKO, RAFAMET, PROXEO i ELEKTROSTER), miłe i ciepłe przyjęcie w firmach i szkole, ciekawe zajęcia po pracy, zapewniali, że do Polski i do Raciborza w przyszłości chętnie wrócą, czy to z przyjaciółmi, prywatnie -jeżeli tylko nadarzy się okazja. Dla nas, koordynatora ich pobytu, to miłe słowa i pokazują, że nasza praca i poświęcony czas w przygotowania i realizację stażu, to nie był czas stracony, lecz przyniósł wiele satysfakcji uczestnikom, że ma to sens. Dziękujemy serdecznie wszystkim życzliwym pracownikom w/w firm - gdyby nie ich współpraca i życzliwość, zorganizowanie takich praktyk byłoby po prostu niemożliwe.
O tym wszystkim, o swoich wrażeniach z pobytu, o zdobytych umiejętnościach, kwalifikacjach, o nowych doświadczeniach w obcym kraju niemieccy uczniowie opowiedzieli na tradycyjnej prezentacji kończącej ich pobyt w Raciborzu. Dnia 04.11.2016r w obecności starosty raciborskiego Marka Kurpisa, swoich opiekunów z Niemiec ( Henryka Bartona, Andreasa Froede, Franka Wulke, ), przedstawicieli i opiekunów z zakładów gdzie mieli praktyki, dyrektora i nauczycieli "Mechanika", oraz grupy naszych uczniów opowiedzieli o swoim pobycie i pracy.
Niemieccy uczniowie z Phisikalische Bundesanstalt (PTB) - niemieckiego odpowiednika nasze Głównego Urzędu Miar oraz Henrich Bussing Schule Berufsbildende Schulen 1 (HBS) wrócili do domów 05.11.2016r. i z pewnością ciepło wspominać będą pobyt w Raciborzu.
Drugi wymiar dobrze działającej współpracy międzynarodowej w Mechaniku, to realizacja projektu staży zagranicznych dla uczniów III klas technikum. Projekt pt "Po doświadczenie i kwalifikacje do niemieckich firm" opiewający na prawie 90 tys. euro twa i właśnie na swoją miesięczną praktykę zawodową wyjechała trzecia z czterech zaplanowanych grup.
Do Moguncji (Mainz) 05.11.2016r. wyjechała 10-osobowa grupa uczniów klas IIIb i IIIe technikum. Praktyka została zorganizowana dzięki dobrze działającej współpracy między CKZiU nr 2 oraz niemiecką szkoła BBS1- Gewerbe Und Technik z Moguncji. Uczniowie - uczestnicy stażu nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w projekcie i pobytem za granicą dzięki wsparciu unijnemu i w/w projektu ERASMUS , którego koordynatorem w szkole jest Konrad Hajdasz.
Uczniowie wyjechali ze swoich domów w sobotę 05 listopada i wieczorem spotkali się z opiekunami w Mainz - Rolfem Goettelmann i Urlike Schweizer. Moguncja przywitała nas słoneczną pogodą i pierwszy dzień przeznaczony był na " zapoznanie się z terenem" i sprawdzeniem swoich umiejętności orientacji jak dotrzeć do domu, do przyszłej firmy itd. W poniedziałek zwiedziliśmy szkołę BBS 1 ( instytucję współpracującą ), jej sale laboratoryjne, warsztaty i przywitaliśmy się z dyrektorem, a w południe - pierwsza atrakcja- mieliśmy okazję spotkać się w ratuszu z władzami oświatowymi - kierownikiem referatu oświaty urzędu miasta Mainz, który po serdecznym powitaniu podzielił się informacjami o regionie, mieście, planach rozwoju na przyszłość, co ciekawego w najbliższym czasie można zobaczyć. Wyraził duże uznanie dla osób, które angażując sie w realizację takich projektów, przyczyniają się do lepszego poznania sąsiadów i przełamywania barier i stereotypów. Uczniowie udzielili wywiadu lokalnej rozgłośni radiowej Antene Mainz i na zakończenie poczęstowano nas regionalnym produktem - preclami i życzono miłego pobytu.
Po spotkaniu z urzędnikiem przyszła kolej na zapoznanie się technicznymi możliwościami jednej z firm - firmą Kummerling w Bodenheim. Uczniowie poznali mechatroniczne linie automatyczne oraz historię zakładu produkującego m.in. likiery i rum. Następnego dnia odwiedzili zakłady Henkell-Sektkellerei w Wiesbaden poznając kulisy wytwarzania win musujących Deutsches Sekt i historię powstania firmy i rodziny Henkell. Nowoczesne linie produkcyjne, pełna automatyzacja produkcji zrobiły na naszych uczniach duże wrażenie.
Od środy przez kolejne 3 tygodnia uczniowie ruszają " na serio do boju" i codziennie będą chodzić do pracy w różnych firmach - np. ZDF, Dornhoffer, Illume, SENSITEC czy Ries Elektric, mając możliwość poznania niemieckich norm, pracy w międzynarodowym zespole, doskonaląc umiejętności językowe, zdobywając nowe umiejętności i kwalifikacje zawodowe.
Oprócz zajęć zawodowych w programie pobytu w Mainz są ponadto wydarzenia kulturalne, sportowe, wycieczki np. zwiedzanie stacji nadawczej niemieckiej telewizji publicznej, wielkiego koncernu ZDF i udział w programie " na żywo" Hallo Deutschland, wyjazd do muzeum techniki w Speyer, muzeum statków, wyjście na mecz Bundesligi -Mainz 05- Freiburg, oraz bezpośredni kontakt z rówieśnikami z BBS1.
Dzięki staraniom koordynatorów projektów z ciekawej praktyki miesięcznej w ostatnich latach skorzystało już 190 młodych ludzi z naszej szkoły. Chcemy utrzymać i rozwijać partnerstwo międzynarodowe i dać szansę na ciekawą praktykę zawodową. Praktyki zawodowe zagraniczne są także ciekawą propozycją uzupełnienia i poszerzenia edukacji zawodowej o doświadczenia na międzynarodowym rynku pracy młodych osób rozpoczynających karierę zawodową i pozwalają promować szkolnictwo zawodowe. Udział uczniów w projekcie to doskonała okazja do tego, aby młody człowiek otrzymał szansę na lepszy start zawodowy po ukończeniu szkoły. Czy tę szanse wykorzysta... to już temat na inny artykuł.
Konrad Hajdasz, CKZiU nr 2 " Mechanik"
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany