Terapia książką w raciborskim szpitalu
Raciborska biblioteka, wychodząc naprzeciw potrzebom osób przebywających na oddziałach szpitalnych, często ludzi starszych i niedowidzących, a spragnionych lektury ulubionych książek, proponuje opcję głośnego, indywidualnego czytania przy łóżkach pacjentów.
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrana lektura pozytywnie wpływa na przebieg procesu zdrowienia. Daje nadzieję, pokazuje nowe perspektywy, motywuje do podjęcia działania. Książki mają cudowną, terapeutyczną moc; działają uspokajająco, łagodzą napięcia, odrywają myśli od nieprzyjemnej rzeczywistości. Dlatego wykorzystuje się je w leczeniu depresji, nerwicy, a nawet raka.
Aby skorzystać z oferty, należy odpowiednio wcześniej zgłosić chęć bibliotekarce, która następnie ustala termin czytania. Czytanie przy łóżku powinno być zainicjowane przez samego chorego, kogoś z rodziny albo personel. Do wspólnego słuchania mogą włączyć się oczywiście pacjenci z sąsiednich łóżek.
- Z doświadczenia wiem, że wspólne, głośne czytanie to również czas na wspomnienia i rozmowę. Pacjentom proponuję najczęściej literaturę pogodną, relaksującą i uspokajającą, pomagającą rozproszyć złe myśli oraz odwrócić uwagę od problemów związanych z pobytem w szpitalu albo po prostu nudy – mówi Sonia Nieborowska, która czyta pacjentom na oddziałach.
Filia nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu znajduje się na najniższym poziomie szpitala (poziom -1) w pok. 29. Wszyscy zainteresowani mogą z niej korzystać na miejscu, w godzinach otwarcia: poniedziałek: 10-14, środa: 11-14, piątek: 10-14. Ale to nie wszystko! W te dni, w godz. 14-17, „biblioteka na kółkach” odwiedza także oddziały szpitalne i dociera do każdego pacjenta. Zbiory wypożyczane są tradycyjnie na 35 dni, przy czym pacjenci szpitala nie muszą kupować karty bibliotecznej – wystarczy dowód osobisty. Książki można oddać w dowolnym oddziale lub filii biblioteki. Serdecznie zapraszamy!
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany