Szkolna rewolucja. Nauczyciele przysłuchiwali się obradom komisji oświaty Rady Miasta
- Z uwagi na ważności i powszechność reformy edukacji, postanowiłem podzielić się z państwem kartą informacyjną, która powstała na wewnętrzne potrzeby urzędu - przywitał zebranych na komisji oświaty radnych a także licznych gości prezydent Mirosław Lenk. Karta informacyjna zawiera propozycje rozwiązania problemów z projektowaniem sieci szkół, które wynikają z nowego prawa oświatowego. Zobacz, co proponuje się dla szkoły w twojej dzielnicy.
Prezydent i Rada Miasta mają bardzo mało czasu, by przygotować niezbędne dokumenty dotyczące sieci szkół w Raciborzu. Do 17 lutego muszą zostać one przedstawione kuratorowi oświaty. Jako że budżet miejskiej oświaty to ponad 60 milionów złotych, zatem prezydent jak najszybciej chciał przedstawić proponowane rozwiązania tak radnym, jak i wszystkim zainteresowanym. Na razie nie są to projekty wiążące, a raczej przyczynki do dyskusji. W swoim wystąpieniu prezydent omówił prezentowaną kartę informacyjną i na gorąco komentował niektóre jej zapisy.
Generalnie będzie się włączało gimnazja do szkół podstawowych. Dyrektorem szkoły podstawowej pozostaje osoba dotychczas zajmująca to stanowisko, natomiast dyrektor gimnazjum stanie się wicedyrektorem szkoły podstawowej do spraw gimnazjum do czasu, dopóki to gimnazjum w szkole istnieje.
Co proponuje się w Raciborzu? Gimnazja zostają włączone do szkół podstawowych, a te przekształcone w ośmioklasowe. I tak Gimnazjum nr 5 zostanie włączone do SP15. Na razie nie wiadomo, w którym roku szkoła ma się fizycznie przenieść do piętnastki. Może być tak, że już w pierwszym roku uczniowie zostaną przeniesieni na Słowackiego - wszystko zależy od warunków lokalowych.
Gimnazjum nr 3 zostanie włączone do SP18 a zbudowane w czasie tworzenia gimnazjum ścianki zostaną zdemontowane. Po okresie przejściowym w budynkach z 42 salami znajdować się będzie ok. 20 oddziałów. Być może wtedy rozważy się przeniesienie przedszkoli do szkoły - to jednak w dalszej perspektywie czasowej.
Analogicznie jak Gimnazjum nr 3 i SP18 postąpi się z Gimnazjum nr 2 i SP1. Tam także po okresie przejściowym pozostanie dużo wolnego miejsca.
W ścisłym centrum miasta rozważano włączenie Gimnazjum nr 1 w struktury SP4 lub SP13. Rekomendacja jest taka, że warto połączyć G1 i SP4 - z tym, że wtedy budynek SP4 okaże się za mały, zatem podstawówka przeniosłaby się na Kasprowicza, gdzie jest więcej miejsca, a do tego sala gimnastyczna, boiska i orlik.
Co z podstawówkami? Zostaną przekształcone w szkoły ośmioletnie. Należy przy tym pamiętać, że nabór nie będzie taki, jak suma dzieci z podstawówki i gimnazjum - do gimnazjów bowiem często dojeżdżały dzieci spoza gminy Racibórz. Można domniemywać, że teraz pozostaną w swoich gminach - rolą szkół raciborskich będzie przekonanie rodziców, że warto np. w 7. klasie przenieść dziecko do Raciborza.
I tak SP1 (Ostróg) - przekształca się w szkołę ośmioletnią, SP2 (Płonia) - obecnie w ramach zespołu szkolno-przedszkolnego - także przekształci się w ośmioklasową. Może będzie ciaśniej, może trzeba będzie przedłużyć czas pracy. SP3 (Brzezie) jest po remoncie i modernizacji strychu na pomieszczenia lekcyjne, spokojnie przekształci się w ośmioklasową. Problemem jest brak boiska i placu zabaw.
SP4 (centrum) - proponuje się przeniesienie szkoły do budynku po G1 na Kasprowicza (czyli de facto dawnej SP12). Natomiast budynek SP4 na Wojska Polskiego można wykorzystać do innych celów - dziś na brak miejsca narzeka ZOPO, archiwa, już teraz budynek SP4 jest awaryjnym centrum zarządzania kryzysowego.
Problemem może być SP5 w Studziennej - obecnie to szkoła mniejszości niemieckiej. Jako ośmioklasowa się nie pomieści - w użytkowaniu jest tylko jeden budynek, ewentualny remont drugiego wymagałby wielomilionowych nakładów. Jak stwierdził prezydent, trzeba się będzie nad nim zastanowić. W karcie informacyjnej zapisano propozycję włączenia SP5 do SP18 na zasadzie nauczania klas młodszych w Studziennej a następnie przejście wraz z wychowawcą do SP18.
SP6 w Sudole to szkoła niepubliczna, prowadzona przez Stowarzyszenie Rozwoju Dzielnicy Sudół. - Jak znam determinację stowarzyszenia, będą chcieli prowadzić szkołę ośmioklasową, nawet jeżeli będzie to tylko 5 oddziałów - stwierdził prezydent. - My tylko musimy dać im subwencję, resztę płacą rodzice poprzez stowarzyszenie.
SP7 na Ocicach (w ramach ZSP) ma bardzo dobre warunki lokalowe i nie będzie żadnych problemów. Pojawiają się one natomiast w przypadku SP8 - konkretniej, mogą się dopiero pojawić. Na razie szkołę tę w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego prowadzi marszałek województwa śląskiego. Jak stwierdził prezydent, wszystko wygląda na to, że marszałek zamierza wypowiedzieć miastu i powiatowi prowadzenie szkoły podstawowej i gimnazjum. Czym się to skończy? Nie wiadomo.
SP10 to szkoła specjalna prowadzona przez powiat i pozostaje problemem powiatu.
SP13 przekształca się w ośmioklasową szkołę podsatwową.
SP14 w Markowicach działa w ramach zespołu szkolno-przedszkolnego. Proponuje się albo przedłużyć czas pracy szkoły ze względu na problemy lokalowe lub utworzyć w Markowicach filię SP1 i uczyć dzieci mniejsze, a większe wozić na Ostróg. Pisaliśmy o tym tutaj.
SP15 i SP18 działają jako ośmioletnie z włączonymi w ich struktury klasami gimnazjalnymi.
Rodzice martwią się o swoje dzieci, nauczyciele - o pracę. - Nie mogę zapewnić, że wszyscy nauczyciele zachowają posadę - stwierdził Mirosław Lenk. W perspektywie lat zniknie około 20 oddziałów - znacznie ponad 20 etatów nauczycielskich.
Th
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany