To kwestia życia i śmierci. W Babicach stawiają na bezpieczeństwo
Tak naprawdę w każdej chwili może wydarzyć się coś nieoczekiwanego. W domu, szkole, na ulicy. Pomaga wtedy znajomość zasad bezpieczeństwa, przynajmniej ich podstaw. To może uratować życie. W Babicach chcą na to wyczulić już przedszkolaki.
Nauczyciele w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Babicach w gminie Nędza na co dzień sporo rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie. Są lekcje tematyczne, spotkania ze służbami, nawet wydarzenia artystyczne opowiadające maluchom o bezpieczeństwie.
Dodatkowo od kilku tygodni w babickim przedszkolu trwa realizacja ogólnopolskiego programu "Bezpieczne dziecko - bezpieczne przedszkole". Od trzech lat organizuje go Fundacja Państwo Obywatelskie. Placówka w Babicach do niego przystąpiła, bo chce, żeby dzieci o bezpieczeństwie wiedziały jeszcze więcej.
Program działa na zasadzie konkursu. Dzieci wykonają konkretne zadania, które zostaną potem ocenione przez jury, ale najważniejsze, że dowiedzą się przy tym, jak chronić siebie i pomóc innym w sytuacji kryzysowej.
- Celem konkursu jest wpojenie dzieciom nawyków bezpieczeństwa bez względu na to, gdzie się znajdują: w przedszkolu, domu, na placu zabaw, w kontakcie z przyrodą, elementarnych zasad ruchu drogowego, w kontaktach z osobami obcymi - tłumaczy Róża Chrubasik, nauczycielka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Babicach. - Tak naprawdę w każdej chwili może wydarzyć się coś nieoczekiwanego. Czy to w domu, czy na drodze, czy w przedszkolu. Chcemy dzieci uczulać na różne sytuacje. Że jeśli np. komuś będzie leciała krew z nosa, to nie koniec świata, że możemy spróbować pomóc sami albo wezwać pomoc. Oswojenie się i zachowanie zimnej krwi to już połowa sukcesu - podkreśla nauczycielka.
Żeby otrzymać tytuł i dyplom "Bezpieczne Przedszkole", uczestnik ma do wykonania wiele zadań. Jakich? Na liście jest np. przeprowadzenie przeglądu technicznego swoich obiektów, zrealizowanie przy udziale dzieci ćwiczenia pozorującego zagrożenie pożarem, wykonanie zajęć z zakresu pierwszej pomocy, zorganizowanie spotkań z lekarzem, policjantem, strażnikiem miejskim, strażakiem czy specjalistą od technik komputerowych nt. cyberprzemocy.
Wyniki będą znane wiosną - konkurs trwa do 15 maja.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany